با کتاب های کمیک کتاب خوان شویم

در دنیای امروزه با بیشتر شدن گجت ها و ارتباط راحت تر و سریع تر اینترنت50005914 افراد بیشتر به سمت رسانه های الکترونیک کشیده شده اند و کمتر کسی را این روز ها کتاب به دست میبینیم. البته ناگفته نباید که بعضی از اپ های مفید کتاب خوانی استفاده میکنند و کتاب هایشان را بصورت الکترونیکی مطالعه میکنند، اما خیلی ها از کتاب دور شده اند.

قدری پیش بود که متوجه شدم برادر کوچک ترم به جز کتاب های درسی اش اصلا کتابی را مطالعه نمیکند و با کمی کند و کاو متوجه شدم که دوستان او هم به همین منوال هستند و وضیعت مطالعه سن کودک و نوجوان کشور اصلا مناسب نیست. به یاد خودم افتادم که در همان سن و سال مطالعات بسیاری داشتم و هر هفته درکتاب فروشی بودم تا کمیک جدید تن تن را خریداری کنم یا سری به کتاب جدید علوم ترسناک بزنم.

 

 

کمیک بوک ها (یا همان کتاب های مصور) از قدیم در کشور های مختلف از جمله میهن خودمان طرفداران بسیاری داشته اند، کمتر کسی را میتوان در همین تهران یافت که سنش بالای ۳۰ باشد و تن تن را نشناسد!

75548582645298713239

کتاب های مصور راه بسیار خوبی برای شروع و یا بازگشت به مطالعه است. نه تنها میتوان قشر جوان تر جامعه را به خواندن کلکسیون عظیمی از کمیک بوک ها ترقیب کرد بلکه دنیای کمیک بوک ها چنان بزرگ است که بازه سنی زیادی را شامل میشود. کمیک های بسیاری وجود دارند که با موضوعات عمیق و سنگینشان رده سنی بالاتری از جامعه را طلب میکنند. مشکل اینجاست که اینطور کتاب های کمیک زیاد (و یا شاید اصلا) مورد ترجمه قرار نمیگیرند و تنها قشر بسیار کوچکی از جامعه آن هارا به زبان انگلیسی مطالعه میکنند.
متاسفانه در سالیان اخیر در کشورمان خیلی کم به دنیای کتاب های مصور توجه شده حال آنکه در گذشته نشریات بسیاری کمیک های جذابی را ترجمه و منتشر میکردند. مساله آنقدر بد است که طراحان داخلیمان هم به طراحی کیمک استریپ (کمیک های تک صفحه ای که طنزی را به همراه دارند) بسنده کرده اند چون واقعا جایی نیست که از کارشان پشتیبانی کند.

کمیک بوک ها در سرار دنیا طرفداران بسیاری دارند و به قولی جزء بیزینس های بزرگ دنیا هستند. اگر کمی در دنیای فیلم، بازی یا کمیک باشید حتما اسم دوغول بزرگ دنیای کمیک یعنی DC و Marvel را شنیده اید. این ها شرکت هایی هستند که به تازگی در دهه ی اخیر شاهد عرضه فیلم های متعدد و اکثرا موفق از آنها هستیم، مساله این است که تقریبا تمامی این فیلم ها از کمیک هایی سرچشمه میگیرند که سالیان پیش کمیک آن ها منتشر شده بود.

از بحث که دور نشویم، اگر شما هم وقتتان جواب خواندن کتاب را نمیدهد و یا خیلی خودمانی خواندن آن همه کلمه حوصله تان را سر میبرد میتوانید نگاهی به دنیای کمیک بوک ها بیاندازید و یا به دوستانتان این امر را پیشنهاد دهید! میتوانید به جای تماشای فیلم Avengers برروی موبایلتان در مترو (که با تجمع چشمان مردم کنجکاو همراه است!) کتاب کمیکی به دست بگیرید و آنرا مطالعه کنید‌ (و مطمئن باشید دیگر کسی هم گردنش را چند متر دراز نمیکند تا چشمی به کتابتان بیاندازد!) امروزه آنقدر مطالعه در سطح جامعه کم شده است که افزایش مطالعه ی فردی می تواند به خودی خود ، تغییر چشمگیری در ساعات مطالعه ی روزانه ی جامعه ی ما ، به طور میانگین ایجاد کند.

 

اختصاصی سایت “دو فصل”

271 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *