دوفصل معرفی می کند :بزرگان موسیقی اصیل، صدیق تعریف

 

e21ac729-53df-4f20-b4dd-8664ced02cbfصدیق تعریف در سال ۱۳۳۵ درشهر سنندج دیده گشود او یکی از ردیفدانان و خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی است ک

تعریف در دوران فعالیت هنری اش آثار مانا و با ارزشی را بجا گذاشته و با هنرمندان توانایی همچون محمدرضا لطفی در آلبوم وبهدیاد طاهرزاده و با جلال ذوالفنون در آلبوم شیدایی و…. همکاری داشته است.

وی در طول فعالیت های هنری مستمرش هم به مقوله خوانندگی حرفیه ای و هم به تدریس به طور جدی پرداخته و حاصل آن شاگردان همچون سالار عقیلی وامیر اثنی عشری اشاره کرد.

صدیق تعریف خوانندگی به صورت حرفه ای را پس از ورود به دانشگاه هنر های زیبای تهران آغاز کرد و در آنجا در رشته هنر های نمایشی تحصیل کرد از جمله استادان وی در دانشگاه جیتوان به بهرام بیضایی،میرفندرفسکی، سمندریان و داریوش آشوری اشاره کرد.

اولین استاد این هنرمند برجسته مرحوم استاد مرحوموکریمی بود و به مدت ۲ سال مکتب میرزا عبدالله  را نزد کریمی فرا گرفت و سپس به محضر اساتیدی چون  نزد استاد رضوی سروستانی با مکتب طاهرزاده آشناشد.po2

پس از آن در سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴ در کانون چاووش به یاری نصرالله ناصح پور با شیوه و سبک آوازی عبدالله دوامی آشنا شد. در همین زمان در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ با شیوه و سبک مکتب حسین طاهرزاده به اهتمام محمدرضا لطفی بیش تر آشنا شد. سال ۱۳۶۲ همراه بود با اجرای اولین کنسرت رسمی صدیق تعریف و ارایهٔ اولین آلبوم موسیقی او به نام “چاووش ۱۰” (که امروزه با نام به یاد طاهرزاده در دسترس می‌باشد) در دستگاه سه گاه باهمکاری گروه‌های شیدا و عارف به سرپرستی محمدرضا لطفی که شامل بازسازی یکی از آوازهای استاد طاهرزاده بود. وی در سال ۱۳۶۴ چند تصنیف کوتاه بر روی رباعیات ابوعلی سینا در سریال ابن سینا با آهنگ سازی فرهاد فخرالدینی اجرا کرد. از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ قطعات و تصنیف‌های استادان قدیمی را در محضر استاد علی اصغر بهاری فرا گرفت.

از آثار وی میتوان به آخرین اثر وی یعنی 《عارف شیدا》 اشاره کرد که در ادامه ، دوفصل تصنیف دیدم صنمی در دستگاه ماهور را در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

 

اختصاصی سایت “دو فصل”

483 بازدید