دوفصل پیشنهاد می دهد: بارون درخت نشین

اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که این کتاب را نخوانده اید ، تعجبی ندارد که با خواندن اسم کتاب دچار اشتباه شوید. “بارون” کلمه ی عامیانه “باران” نیست! در واقع “بارون” یک لقب اشرافی در غرب اروپاست و افرادی که این لقب را یدک می کشیدند ،املاک های خود را مستقیم از شخص پادشاه دریافت می کردند.

سقوط در دنیای تمثیل

به دنیای یکی از سرشناس ترین چهره های  دنیای ادبیات ایتالیا خوش امدید .جایی که تخیل ،طنز ،واقعیت و تمثیل در هم می آمیزند.

نکته جالب زندگی شخصی ایتالو کالوینو ،پدر و مادر او بود که هردو گیاه شناس بودند ،این امر باعث خلق رمان زیبایی همچون “مورچه آرژانتینی” شد . رمانی که با سه داستان کوتاه خود ،خواننده را محو می کند .یکی دیگر از تاثیرات ان را میتوان در کتابی که در ادامه معرفی میشود حس کرد،جایی که او به خوبی نشان میدهد با انواع درختان به خوبی اشنایی دارد. از این تاثیرات که بگذریم، به شیوه خاص نوشتن او میرسیم . سبکی که به کالوینویی معروف است .کالوینو کاملا نوآور است ، خلاقیت و ذوق او در داستان نویسی ،از موضوع داستان تا طرح ان کاملا شگفت انگیز است . دنیای داستان های او را میتوان در دو بُعد خلاصه کرد ؛ یکی نمایی کاملا روشن و واضح که موضوعات جدی را به طنز میگیرد و دیگری سرزمینی از راز و ابهام.”بارون درخت نشین” نمونه ی کامل سبک خاص اوست . کتابی که با ثمثیل سعی در ساختن دنیایی موازی با دنیای حقیقی ما دارد . باید بگویم اینجا داستان و طرح آن نیازمند یک ذهن باز است ، پس داستان را بشکافید و ساده از ثمثیلات ان نگذرید . baron

قهرمان “بارون روندو” شخصیت اصلی کتاب از سنت ها و اجتماعی که در باید ها و نباید های خود غرق شده است فراری است ، میل او به انتخاب شیوه زندگی، او را تبدیل به شخصیتی کاملا طاغی و رام نشدنی میکند . او که فرزند یکی از ثروتمندان شهر خود است تصمیم میگیرد زندگی را به گونه ای تجربه کند که همیشه یک سر و گردن از اجتماع فراتر باشد و آزادانه مسیر خود را انتخاب کند پس زمین را رها میکند و پا به بالای درختان میگذارد. با هر قدمی که برمیدارد دنیای زیرپایش که شاخه ای بیش نیست میلرزد اما غرور او مانع از دست برداشتن از این کار میشود و تا اخر در همان بالای درختان زندگی میکند.

تمام مفهوم داستان تمثیلی از سرکشی و طغیان است ، جایی که انسان نه میخواهد از اجتماع دست بکشد و فرار کند نه میخواهد با ان در آمیزد پس شیوه ای خاص را بر میگزیند : طوری زندگی میکند که بتواند دید بهتری به ان داشته باشد . همانند “بارون روندو” که با انتخاب شیوه زندگی در بالای درختان میتوانست با حفظ ارتباط خود با اجتماع ،آن را نیز کاملا نپذیرد. او دید بهتری از هر انسانی که به زمین قفل شده است دارد و این امر در جای جای داستان بسیار جالب به نمایش گذاشته میشود . و اما سوال اصلی ؛ بارون درخت نشین زمان ما کیست؟ ایا ما خود میتوانیم مثالی از این تمثیل باشیم؟

اختصاصی سایت “دو فصل”

387 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *