۱۶ آذر سالگرد درگذشت استاد جواد معروفی

استاد جواد معروفی در سال ۱۲۹۱ در تهران در خانواده ای هنر پرور چشم گشود مادر و پدرش موسی خان معروفی، از شاگردان مطرح مرحوم درویش خان بودند.
او بر خلاف دیگر اساتید پیانو که تنها به مقوله موسیقی کلاسیک می پردازند و یا تنها به موسیقی اصیل وی در طول عمر خود سعی در آشتی دادن و تلفیق موسیقی سنتی و غربی داشت و بزرگان ایشان را یکی از موفق ترین افراد در این زمینه می دانند.

معروفی آموزش موسیقی را ابتدا نزد پدر آغاز کرد، تار و ویولن را در محضرش به خوبی فرا گرفت. بعد از دوره ابتدایی، در ۱۴javad1 سالگی و در دوره‌ای که کلنل وزیری مدیر هنرستان ملی موسیقی بود، به تحصیل در آن جا مشغول شد. به پیانو روی آورد و نزد خانم تاتیانا خاراتیان به یادگیری تکنیک نوازندگی پیانو کلاسیک مشغول شد. اتودها وپرلودهای فردریک شوپن، سونات‌های ولفگانگ آمادئوس موتسارت،لودویگ ون بتهوون، فرانتس شوبرت و فوگ‌های باخ را با مهارت می‌نواخت. در کنار موسیقی کلاسیک، موسیقی ایرانی را هم ادامه داد و تحصیلات موسیقی را نزد استاد علینقی وزیری کامل کرد.

در ۲۱ سالگی، به دلیل استعداد و مهارت بینظیرش در موسیقی به استخدام وزارت فرهنگ و هنر وقت در آمد و معلم موسیقی مدارس تهران شد و به آموزش سلفژ و دیکته موسیقی در هنرستان پرداخت. از ۱۳۱۹، همزمان با افتتاح رادیو به این مؤسسه پیوست و سال‌ها تک نواز پیانو بود. از ۱۳۳۲ به سرپرستی موسیقی رادیو منصوب شد و همزمان با آن به عضویت شورای عالی موسیقی در آمد. معروفی همچنین رهبر ارکستر شماره یک و رهبر ارکستر گل‌ها بود. او تنظیم کننده آهنگ‌های علی اکبر شیدا، عارف قزوینی، رکن‌الدین مختاری ودرویش خان و بسیاری دیگر از آهنگسازان معروف ایرانی بوده است.

استاد تمام جواد معروفی در بامداد روز سه شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۷۲ درتهران درگذشت و پیکر او در قطعه هنرمندان بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شده است.

360 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *