ادبیات مصنوعی

تکنولوژی به همان نسبت که در تکامل ابزارالاتی برای افزایش و بالا بردن سطح زندگی همت گماشته،بیهوده به همه ابعاد جهان انسان و طبیعت نظری مادی و سودجویانه دارد که نتایج حاصل از ان نه تنها انسان را به ارامش و آزادی اندیشه خود نزدیک نمی کند ، بلکه در زیر سایه تکنولوژی و تفکرات محدود ، باعث می شود از اصالت وجودی خود اگاهی پیدا نکند!
در واقع مسیری که انسان در صدد تلاش در آن است نیاز بالایی به تکنولوژی دارد و اساسا خود این امر باعث این محدودیت و فقدان اراده نیست بلکه شیوه استفاده بشر از تکنولوژی می باشد که او را به موجودی ماشینی و بی اراده تبدیل می کند .تکنولوژی تخیل را محو می کند.در دنیای تصویرها ،مخاطب ملزوم به عینی کردن یک تصویر شاخص از چیزی می شود که در ذهن دارد،لمس صفحات نمایشی برای شکل دادن به این عینیت را می شود کامل حس کرد ،در این مورد تخیل تحلیل می رود ،زیرا تخیل فقدان عینیت است،به این صورت که بازنمایی شی تنها در ذهن صورت می گیرد نه بروی چیزی که تکنولوژی به ما ارائه داده است. کاریکاتور-انسان-و-تکنولوژی

آیا نویسنده امروزی تخیل خود را دارد؟ منظور آن بخش از نویسنده است که باعث خلق محیط ها،داستان ها،شخصیت ها و کاوش هایی می شود که در داستان رخ می دهد. نویسنده امروزی در گیر و دار زندگی شلوغ خود ،با تخیل خود،خلق نمی کند بلکه تنها بازتاب میدهد .
موضوع اصلی میل نویسنده،به نویسندگی است . اما این میل به تنهایی برای نوشتن داستانی تازه و مفهومی کافی نیست. چیزی که می تواند چاشنی ان باشد تجربه است ،شما نمی توانید فقط در نشستن در کافه دنجی با محیطی کاملا فرهنگی و متفاوت با جامعه ،داستان نویس شوید. نویسنده امروزی در گیر و دار وضع روتین جامعه سعی در خلق دنیایی متفاوت دارد اما این امکان پذیر نیست مگر با تجاربی که می توان کسب کرد . تجربه ها باعث می شوند ،نویسنده،با لمس دنیای های مختلف ذهن خود را فعال کند و تخیلش را به سمت آفرینش ببرد نه بازتاب سطحی یک موضوع.
سهم تکنولوژی در ارائه تجربه ،بسیار مایه تاسف است، خانه تبدیل به آن یگانه مکان ارامشی شده است که فرد را در خود حبس می کند.فقط با چند کلیک تمام مکان ها،مسیرها،ارتباط های لمسی و نگاه کردن دنیای بیرون را خلاصه می کنید. اگر به دو قرن پیش فکر کنید ،سطح زندگی ما تکامل بیشتری پیدا کرده است .شاید فکر کنید زندگی در گذشته سخت بوده است ، نامه ها،اب رسانی،نبود امکانات رفاهی،سرما و… همه این ها زندگی را در تصور ما سخت به نظر می اورد اما اگر شما به دو قرن پیش فکر کنید متوجه خواهید شد ،زندگی حالای ما بسیار دشوار است . در سرپایینی تحلیل رفتن تخیل، عوام مردم قدرت ذهنی را از دست داده اند. اگر می خواهید بهتر بنویسید باید بهتر فکر کنید و اگر می خواهید بهتر فکر کنید باید تجربه کنید .

انچنان که ما در تکنولوژی غرق شده ایم از اینده ای باید ترسید که ادبیات در خدمت تکنولوژی بنویسد.

امروزه شاهد بسیاری داستان هستیم که مفهوم ادبیات مصنوعی را به نمایش می گذارند،رمان هایی که در غایت خود غریبگی نویسنده با دنیای تخیلش را به نمایش می گذارد . اگر از ان دسته از افرادی هستید که به نوشتن علاقه دارید از تجربه کردن چیز های تازه نترسید . دنیا را لمس کنید نه فقط مجموعه ای از اعداد منطقی صفحه نمایش تلفن همراهتان . Untitled

 

اختصاصی سایت “دو فصل”

883 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *