۲۱ آذر زادروز « احمد شاملو »

 

400px-Ahmad_shamluاحمد شاملو متولد ۲۱ آذر ۱۳۰۴ متخلص به الف. بامداد
شاملو شاعر، نویسنده،پژوهشگر ، فعال سیاسی و از بنیان‌گذاران و دبیران اصلی  کانون نویسندگان ایران است.
محبوبیت وی بیشتر به دلیل تحولیست که وی در اشعار معاصر فارسی و سرودن سبک جدیدی از شعر که با نام شعر سپید و یا شعر منثور شناخته می‌شود میباشد.
او در ابتدای فعایت ادبی خود علاقه ی زیادی به اشعار بینظیر یوشیج که شاید در آن زمان هنوز برای عده ای از مردم عام و حتی اهل ادب قابل فهم و درک نبود به شعر روی آورد.

و شاملو که همیشه به دنبال نواوری و تحول بود دست روی دست نگذاشت و برای نخستین بار در شعر «تا شکوفه سرخ یک پیراهن» که در سال ۱۳۲۹ با نام «شعر سفید غفران» منتشر شد وزن را رها کرد و شاید ادب ایران را همانند نیما ، اخوان ثالث و سپهری از تعصباتی که در آن دوره مواجه بود نجات داد تا پیشتاز سبک نویی دیگر در شعر معاصر فارسی شود.

این شاعر بزرگ که در اشعارش همیشه از آزادی طلبی،انسان گرایی و عشق دم میزد در زندگی خود نیز این چنین میزیست و در سال ۱۳۳۲ پس از کودتای ۲۸ مرداد علیه دکتر مصدق و با بسته شدن فضای سیاسی ایران مجموعه شعر آهن‌ها و احساس توسط پلیس در چاپخانه سوزانده می‌شود و با یورش مأموران به خانه او ترجمه طلا در لجن اثر زیگموند موریس و بخش عمده کتاب پسران مردی که قلبش از سنگ بود اثر مور یوکایی با تعدادی داستان کوتاه نوشتهٔ خودش و کتاب‌ها و یادداشت‌های کتاب کوچه از میان می‌رود و با دستگیری مرتضی کیوان نسخه‌های یگانه‌ای از نوشته‌هایش از جمله مرگ زنجره و سه مرد از بندر بی‌آفتاب توسط پلیس ضبط می‌شود که M.R.Shajarian-Robaiyat-e-Khayamwww.lovemusic.ir_دیگر هرگز به دست نمی‌آید. او موفق به فرار می‌شود اما پس از چند روز فرار از دست مأموران در چاپخانهروزنامهٔ اطلاعات دستگیر شده، به عنوان زندانی سیاسی به زندان موقت شهربانی و زندان قصر برده می‌شود. در زندان علاوه بر شعر، به بررسی شاهنامه می‌پردازد و دست به
نگارش پیش‌نویس دستور زبان فارسی می‌زند و قصه بلندی به سیاق امیر ارسلان و ملک بهمنمی‌نویسد که در انتقال از زندان شهربانی به زندان قصر از بین می‌رود. مرتضی کیوان به همراه ۹ افسر سازمان نظامی حزب توده اعدام می‌شود و او در زمستان ۱۳۳۳ پس از تحمل یک سال حبس، از زندان آزاد می‌شود.

احمد شاملو پس از گذارندن یک دوره طولانی بیماری ، در تاریخ ۲ مرداد۱۳۷۹ درگذشت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شده‌است.

قسمتی از آلبوم رباعیات خیام با دکلمه مرحوم شاملو و آواز محمد رضا شجریان با آهنگسازی فریدون شهبازیان (برای حمایت از صاحب اثر دمویی از این آلبوم قرار گرفت است):

اختصاصی سایت “دو فصل”

519 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *