ذهن خلاق یک نویسنده

ادبیات روسیه نه تنها برای ما ایرانی ها ، بلکه در جهان از درجه اهمیت فراوانی برخورد دار است . اگر از نویسنده هایی همچون : گوگل،تولستوی،چخوف،پوشکین و.. گذر کنیم در این میان به آوازه یک نویسنده بزرگ بر میخوریم که ظرافت شخصیت پردازی اش ،دنیای روانشناسی،جامعه شناسی و فلسفه را تحت تاثیر خود قرار داده است . اقرار نکرده ایم اگر بگویم داستایوفسکی استاندارد جدیدی از داستان نویسی را وارد حوزه ی ادبیات کرد . داستان های او سرشار از مفهوم و جدال های شخصیتی فرد با خود و دیگران است .

روان رنجوری،عصیان متافیزیکی ، ناخوداگاه،شخصیت، و… از مهم ترین مفاهیمی بودن که به طور خاص فردی در دنیای ادبیات برای اولین بار به آنها پرداخته است . نکات جالب ذهن داستایوفسکی پرداختن به موضوعاتی مانند ناخوداگاه بود که در عصر او هنوز هیچ گونه اشاره ای به ان نشده بود و نیم قرن بعد زیگموند فروید روانکاو مشهور ان را کشف کرد. باید اعتراف کرد داستایوفسکی پیش از هر چیز یک روانشناس بوده است .

ناگفته ها در مورد داستایوفسکی زیاد است ، از محکوم شدن به اعدام تا تبعید به سیبری ،بیماری صرع،تنگدستی،اعتیاد به قمار ( بازتاب این بخش از زندگی خود را در کتاب قمارباز به نمایش میگذارد) و دیگر اتفاقاتی که در زندگی او رخ داد باعث شد او برای تامین مخارج خود هرچه بیشتر بنویسد و نتیجه این عمل کتاب هاییست که اکثر انها نیز به فارسی ترجمه شده اند .

از بخش زندگینامه او که بگذریم به عکس دست نوشته هایی میرسیم که سایت Open Culture منتشر کرده است که نشان می دهد داستایوفسکی در گوشه کنار دفتر  نوشته هایش ،شخصیت ها و مکان های داستان های خود را می کشیده است .

یکی از نکات جذاب این طراحی ها مربوط به بخش طراحی محیط دو کتاب جنایت و مکافات و شیاطین است که در ادامه مشاهده می کنید :


به نظر می رسد جایی که کلمات برای توضیح محیط ها و شخصیت های داستان های او کافی نبوده اند ،او دست به طراحی زده است .با این حال ما در داستان هایش کمبودی احساس نمی کنیم . در تصویر اول ما با چهره های درهم کشیده ای رو به رو هستیم که بیانگر احساسات درونی یکی از شخصیت های جنایت و مکافات است . باید گفت داستایوفسکی حتی در طراحی هم دست از روانشناسی شخصیت هایی که خلق می کرده است، بر نمی دارد .

در تصویر دوم در کمال ناباوری ما به ان سمت از ذهن داستایوفسکی بر میخوریم که میل شدیدی به معماری دارد . عجیب تر ان است که او بسیار ظرافتمندانه و با جزئیات سبک های معماری داستان هایش را طراحی می کرده است. در گوشه کنار این نوشته ها می توان نوشته های زیبایی را دید که بارها تکرار شده اند . خوش نویسی ،معماری ،انسان شناسی سه هنریست که داستایوفسکی ان را به شدت دنبال می کرده است .


این دست نوشته ها   با نام “طراحی های داستایوفسکی را پیدا کنید در موسسه هریمن دانشگاه کلمبیا ی روسیه، اوراسیا و شرق اروپا به نمایش گذاشته شده است

اختصاصی سایت “دو فصل”

369 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *