بهبود کارایی مغز با رمان خوانی

در پی انتشار مقاله ” اثرات کوتاه و دراز مدت رمان بر اتصالات مغزی” در مجله اتصالات مغزی از سوی سایت psychologytoday ،دانشمندان علوم اعصاب کشف کردند یک رمان می تواند عملکرد مغز را در سطوح مختلف تحت تاثیر قرار دهد و آن ها را بهبود یابد .

در سال ۲۰۱۲ از هر بیست کتاب ،۴ عنوان کتاب ،غیر داستانی بودند.در عصر دیجیتالی امروز امار نشان می دهد افراد میل بیشتری به خرید کتاب های داستانی دارند و ترجیح می دهند اخبار،حوادث، و اطلاعات جدید را در اینترنت و دنیای مجازی دنبال کنند.کارول فیتز جرالد از اعضای “شبکه گزارش خبر” می گوید ؛ در چندین صفحه ؛ رمان اغاز می شود ،تکمیل و بعد پایان می گیرد. اتفاقات در دنیای حال اینطور نیست . در داستان ها راه فراری هست که در واقعیت نیست .

ایا شما از ان دسته افرادی هستید که رمان خواندن را دوست دارن ؟ با کمال تعجب تحقیقات نشان می هد ۴۲ درصد از افرادی که فارغ التحصیل شده اند ،پس از تکمیل مقاطع دانشگاه هرگز کتاب نخوانده اند . داستان برای شما چه معنایی دارد؟ ایا جزو این سه دسته از افرادی هستید که امار نشان می دهد؟ دسته اول کسانی که به مشاهده اتفاقات شخصی یک فرد دیگر علاقه دارند. دسته دوم خواندن عقاید و نظر های دیگران در داستان برای انها جذابیت دارد و دسته ی اخر افرادی که معتقد هستند ، داستان فرصت تجربه زندگی به سبکی دیگر است .141098-141959

مطالعه داستان عملکرد مغز را بهبود می بخشد
پدیده “شناخت تخیلی ” عملکردیست که در غشای سمت چپ مغز رخ می دهد که محل یادگیری زبان و اندام حرکتی است . اعصاب این قسمت باعث می شوند انسان احساس کند در حال انجام کاریست که در واقعیت در حال انجام آن نیست.

گرگوری برنز رهبر این تحقیقات می گوید ؛ “تغییرات عصب‌شناختی در مغز نشان داده خواندن رمان توانایی انتقال جسمی افراد به جسم شخصیت اصلی داستان را دارد، و توانایی گذاشتن خود جای فردی دیگر قدرت تئوری ذهن را افزایش می‌دهد.داستان ها  زندگی ما را شکل داده اند و حتی بعضی از انها شخصیت فردی را نشان می دهند.” عصب شناسان در طی این تحقیقات خواندن رمان را به داستان های کوتاه ترجیح می دذهند .زیرا رمان باعث می شود مخاطب بیشتر در ان فرو رود و تحرکات ذهنی بیشتر و متفاوت تری را در طول خواندن تجربه کند.

روش این ازمایشات به این صورت بود که دانشمندان از ۲۱ یک دانشجوری ارشد در حالت عادی ام آر آی گرفتند و سپس به آنها فرصت دادند هر شب یک قسمت از کتاب “پمپی” از “رابرت هریس” را بخوانند و هر صبح  ازمایشات ام آر آی را تکرار کردند . در ابتدا ۹ شبانه روز این عمل تکرار شد اما در اخر ۵ روز دیگر نیز این ازمایش به طول انجامید.

نتیجه :

رمان خوانی عملکرد “شناخت تخیلی” ذهن را بالا میبرد141098-141960

ازمایشات مغزی نشان می دهد نقاط بهبود یافته در  غشای چپ مغز، قسمت مربوط به درک زبان، و شیار مرکزی مغز که مرتبط به احساسات و اندام حرکتی است،موجود است. هرچه توانایی همذات پنداری با شخصیت های داستان بیشتر باشد ، توانایی انسان دوستی در ما بیشتر میشود و این امر مستلزم کتاب خوانی است . هرچند این ویژگی نتیجه مستقیم این ازمایشات نیست اما کتاب خوانی در ان تاثیرات فراوانی دارد .

به پرواز در آوردن تخیلات یکی از ویژگی های رمان خوانی است ،شما با خواندن رمان داستانی را در ذهن خود به واقعیت تبدیل می کنید . در دنیای فانتزی رمان میتوان مشکلات پیش پا افتاده روزانه خود را فراموش کرد . نسخه های سینمایی کتاب ها نمیتوانند جای کتاب را بگیرند زیرا ذهن انسان برای تخیل خویش آزاد است و تصویر سازی آن بهتر از هر فیلم دیگر است . رمان خوانی شبکه های مغز را هرچند کوتاه مدت برای بار دیگر شکل می دهد و این شکل گیری برای کودکان لازم است .

923 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *