فيلم سینمایی «محمد رسول الله» حتی نامزدی اسکار را هم نگرفت !

104064_276فيلم «محمد رسول الله» یعنی جدید ترین اثر مجید مجیدی  یا به عبارت دیگر پرهزینه ترین فیلم سینمای ایران به دور بعدی آکادمی اسکار راه نیافت.
نکته قابل توجه این است که در لیست راه یافتگان به مرحله بعد هیچ اثری از فیلم های آسیایی ارسال شده به چشم نمی خورد در صورتی که نماینده ایران از نگاه منتقدین شانس زیادی برای کسب جایزه امسال داشت لیکن به نامزدی هم دست نیافت البته از نگاه برخی این حرکت کاملا قابل پیش بینی بوده زیرا عوامل هالیوود حتی صراحتا در مصاحبه های خود به سیاسی رفتار کردن این آکادمی معترض اند برای نمونه میتوان مارلون براندو بازیگر فقید سینمای آمریکا اشاره کرد که از مخلفان سرسخت داوران اسکار بود.ولی در عین این طرزِ فکر ، نظر برخی بر این است که مجیدی کارگردانی که در چند دهه اخیر همیشه مورد توجه قرار گرفته و در کارنامه اش آثاری به جا گذاشته که تا سالیان سال در یادها میماند لیکن در سبک جدید فیلسازی که مشمول انیمیشن مدرن،صحنه های ویژه…تخصصی ندارد و این سرمایه هنگفت یا به درستی مصرف نشده و یا که در جای مناسب به کار برده نشده است.
در هر حال نماينده ايران «محمد رسول الله» به دور بعدی اسکار راه نیافت و «پسر شائول» از مجارستان و فيلمي از کلمبيا به عنوان تنها نماينده سينماي لاتين در اين فهرست جاي گرفته‌اند

فيلم‌های منتخب مراسم اسکار:

بلژيک: «برند عهد جديد» ساخته ژاکو ون دورمل،

کلمبيا: «در آغوش گرفتن ابليس» ساخته سيرو گوئراو
.
فنلاند: «شمشيرباز» به کارگرداني کلاوس هارو

فرانسه: «موستانگ» ساخته دنيس گامز ارگوون

آلمان: «هزارتوي دروغ‌ها» ساخته يوليو ريچارلي

مجارستان: «پسر سائول» ساخته لازلو نمس

ايرلند: «زنده باد» ساخته پدي بريتناچ،

اردن: «ذيب» ساخته نجل ابونوار

پنج نامزد نهايي بهترين فيلم خارجي اسکار روز ۱۴ ژانويه ۲۰۱۶ و مراسم اعطاي جوايز نيز روز ۲۸ فوريه درلس‌آنجلس برگزار خواهد شد.

سال پيش از ۸۳ فيلم ارسال شده به آکادمي، «آيدا» به کارگرداني پاول پاوليکوفسکي از لهستان برنده جايزه اسکار بهترين فيلم خارجي‌زبان شد. هشتاد و هشتمين دوره جوايز اسکار ۲۸ فوريه ۲۰۱۶ (دوشنبه ۱۰ اسفند) در دالبي تيه‌تر در هاليوود برگزار مي‌شود.

227 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *