استاد علیزاده از مشکلات برگزاری کنسرت ها می گوید

 

large_4297e3363e5a8cc683fd0d418b41a1f5کنسرت گروه هم‌آوایان و حسین علیزاده ۷ تا ۸ دی ماه در برج میلاد برگزار می‌شود و در ادامه تور این کنسرت در چند شهر ایران برگزار خواهد شد که گروه هم‌آوایان ۱۰ و ۱۱ دی در شیراز، ۱۴ و ۱۵ دی در همدان، ۱۷ و ۱۸ دی در رشت، ۲۱ و ۲۲ دی در یزد، ۲۴ دی اصفهان، ۲۵ دی شهرکرد و ۲۸ و ۲۹ دی در شرق تبریز برگزار خواهد شد.

نشست خبری گروه هم آوایان ۱ دی با حضور حسين عليزاده، محمد معتمدى و محمدحسين توتونچيان در تالار وحدت برگزار شد و در آن استاد علیزاده هنرمند پیشکسوت موسیقی سنتی در این نشست انتقاداتی به برگزاری كنسرت ها و مسائلى پيرامون خانه موسيقى را مطرح کرد و در ادامه افزود:
امروز بسیار خوشحالم که فضای اجرای برنامه‌های ما به سمتی پیش رفته که علاوه بر تهران، می‌توانیم در شهرستان‌ها نیز کنسرت برگزار کنیم، موضوعی که بسیاری از مخاطبان تعجب می‌کردند که چگونه می‌توان با تمام مشکلاتی که پیرامون برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها وجود دارد این کار را انجام داد! به هر حال با کلید آقای روحانی و دولت تدبیر و امید، مشکلات برگزاری کنسرت در تهران و شهرستان‌ها نه تنها حل نشد، بلکه متاسفانه بیشتر هم شد
وی پس از آن که نسبت به عملکرد دولت روحانی ابراز ناراحتی کرد و از مشکلات فعالیت موسیقی ادامه داد:
در هیچ جای دنیا با موسیقی چنین رفتاری نمی‌کنند از آنجایی که نباید از دولت انتظار داشته باشیم خودمان را نباید دست کم بگیریم. به هر حال من از روی خوشحالی حرف می‌زنم و خوشحالم از اینکه با کمک دوستان خودم و هنرمندان دیگر تلاش داریم که نسل جوانی از موسیقی را شکوفا کنیم و شاهد هنرنمایی آنها در عرصه موسیقی باشیم این استاد افزود :
من حسین علیزاده در بازار تهران به دنیا آمدم و هویت من را کسی نمی‌تواند بگیرد. من از روی خوشحالی این سخن‌ها را عنوان می‌کنم خوشحالم از اینکه با کمک خود هنرمندان توانستیم به شهرستان‌ها سفر کنیم. ما باید کاری کنیم تا نسل جوانی که با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند رفته رفته شکوفا شوند.

علیزاده در مورد کنسرت هم آوایان گفت: فرهنگ ایران که در دنیا زبان زد است با ادبیات شعر آغشته است. فیلمی پرویز کیمیاوی ساخت که متأسفانه اکران هم نشد در این فیلم نشان داده شد که مردم چقدر با ادبیات ارتباط دارند. در ادبیات و تاریخ کهن ما قدیمی‌ترین هنر ایرانی موسیقی است، موسیقی در واقع تاریخ صوتی ایران است و همواره در بیان مسائل اجتماعی نقش داشته است. طنز هم نقش مهمی به ویژه در بیان کردن مسائل سیاسی داشته است. در حال حاضر هم این زبان طنز در جامعه دیده می‌شود و ما از ملت‌هایی هستیم که طنز در آن جاری است. مردم در گذشته هم با موسیقی‌های ساده و با بیانی طنز به بیان مشکلات اجتماعی می‌پرداختند.

وی تصریح کرد: موسیقی در ایران، شکل‌های خاصی دارد، نسل جدیدی روی کار آمده که هر کدام آمال و آرزوهایی برای ارتقای موسیقی کشور دارد. مشکل آن‌ها این است که با نسل قبل از خودشان ارتباط برقرار نمی‌کنند و این امانت تاریخی را ارتقا نداده‌اند و بیشتر در بخش واردات فرهنگ کار کرده‌اند؛ اما مثلا آقای فخرالدینی روز گذشته با یکی از رسانه‌ها مصاحبه‌ی جالبی کرده و گفته بود، این موسیقی را نباید «سنتی» بنامیم، بلکه موسیقی ایران «ملی» است.
علیزاده در جواب به نظرش درمورد عملکرو خانه موسیقی و عضویتش در شورای عالی این نهاد گفت: دو سال است که به خانه موسیقی نرفتم خودم را نه عضو خانه موسیقی می‌دانم و نه عضو شورای عالی. علت این موضوع را هم شاید بتوان در نامه‌هایی که منتقدان خانه موسیقی منتشر کردند یافت. من ترجیح دادم با این شرایطی که وجود داشت حضور نداشته باشم. دلیل سکوتم هم در تمام این مدت به خاطر این بوده که دوست نداشتم مخالفانم را در خانه موسیقی در موضع ضعف ببینم

و پس اظهارات تنها باز مانده چاووش معتمدى خواننده این کنسرت در رابطه با بحرطويل خوانى گفت : من وقتی کودک بودم با «بحر‌طویل» خوانی‌هایی که در قالب مراسم مذهبی خوانده می‌شد، مواجه می‌شدم بنابراین با این فضا غریبه نیستم اما بر این باورم كه خواندن «بحر طویل» با موسیقی سخت و نفس‌گیر است و یک خواننده برای خوانش آن باید مدیریت قوی داشته باشد که خوشبختانه در این فضا با راهنمایی‌های استاد علیزاده به فضای خوبی دست پیدا کردیم.
عليزاده: اگر موسیقی نواحی نبود من تا به امروز ۵۰ درصد کارهایم را نداشتمحسین علیزاده در تكميل صحبت هاى معتمدى گفت: “بحر طویل خوانی اصولاً فرم‌هایی است که بین دیالوگ و ملودی خوانده می‌شود که خارجی‌ها از آن به عنوان موسیقی رپ یاد می‌کنند. منتها کشورهایی مانند ما که همواره نگاه به غربی‌ها می‌کنیم، باید بدانید که شاید آنها خیلی‌ از فرم‌های ما را استفاده می‌کنند اما تفاوتی که آنها با ما دارند این است که به خودشان شرق‌زده و خائن نمی‌گویند. ما اگر فرهنگ را میراث جهانی می‌دانیم، باید به این موضوع آگاه باشیم که فرهنگ‌ها از هم غنی می‌شوند. در این بین موسیقی نواحی ما موضوع بسیار جدی است که باید به آن توجه بیشتری کرد و اگر موسیقی نواحی نبود می‌توانم بگویم من تا به امروز ۵۰ درصد کارهایم را نداشتم.”
در آخر توتنچیان پس از سخنان علیزاده در رابطه با حضور دانشجویان در کنسرت ها و اجرا هایی که در قبل انقلاب برای دانشجویان برگذار می شد گفت:
از این پس نه در تهران بلکه در کل تور شهرستان‌ها برای دانشجویان موسیقی ۱۰ درصد تخفیف ایجاد خواهیم کرد

543 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *