کتاب های پیشنهادی دو هفته اخیر مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ موسس فیسبوک در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد میخواهد هر ۲ هفته یک بار یک کتاب بخواند و آنها را با دوستان خود در فیسبوک به اشتراک بگذارد تا باعث شروع یک عمل فرهنگی شود .
تازگی ها او لیست کتاب های پیشنهادی اش را برای ادامه این برنامه معرفی کرده است ، در زیر به معرفی آنها می پردازیم .

انتقام اورول نوشته پیتر هوبر

هوبر(یکی از اعضای انجمن تحقیقات سیاسی منهتن) به طور غیر رسمی ادامه داستان «۱۹۸۴» نگاشته «جورج اورول» را نوشت و منتشر کرد. نویسنده این بار داستانی جدید می‌نویسد که در آن اینترنت و روش‌های جدید ارتباطی دریچه خود را به روی مردم دنیا می‌گشایند. کتاب در تلاش است مردمی را نشان دهد که از تکنولوژی که روزی آن‌ها را زندانی حکومت می‌کرد استفاده می‌کنند تا خود را نجات دهند. «هوبر» چگونگی پیشرفت اینترنت و وسایل ارتباطی جمعی را توضیح و سپس تأثیرات مثبت آن مردم و بهبود اجتماع را شرح می‌دهد.
نظم جهان نوشته هنری کسینجر

«مارک زاکربرگ» می‌گوید پس از به دنیا آمدن دخترش بسیار به اهمیت دنیای پر از صلح برای نسل آینده فکر می‌کند. «نظم جهان» درباره تاریخچه کشورها و چگونگی ارتباط صلح‌آمیز آنها با هم است. در گذشته کشورها اشتباهات یکدیگر را بیشتر می‌بخشیدند و مروت بیشتری برای همنوعان خود قائل بودند.

مساله سه تنه نوشته لیو سیژی

«مسئله سه تنه» برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در چین به چاپ رسید و نسخه انگلیسی آن نیز سال گذشته برنده جایزه «هیوگو» ۲۰۱۵ شد و عنوان بهترین رمان علمی-تخیلی سال را از آن خود کرد.

داستان در دوره انقلاب فرهنگی مائو رخ می‌دهد و ماجرای آن  ارسال پنهانی یک سیگنال توسط  دولت چین به فضا و تصمیم آدم فضایی‌ها برای هجوم به کره زمین است. البته این کتاب پیام دولت چین برای نشان دادن پیشرفت خود در سالیان اخیر است.

زاکربرگ می‌نویسد: «این کتاب استراحتی جالب بین بعضی از کتاب‌های سنگین (از نظر محتوا) است که در این مدت مطالعه کرده است.»

 

ژنوم نوشته مت ریدلی

«مت ریدلی» تنها نویسنده‌ای است که اسمش دوبار در فهرست «زاکربرگ» پدیدار شده است. «ژنوم» در سال ۱۹۹۰ منتشر شد و به دنیا از زاویه سیر تکامل ژنوم و علم وراثت نگاه می‌کند. کتاب می‌کوشد تا تاریخچه بشریت را از دوربین وراثت و نه جامعه‌شناسی توصیف کند. «زاکربرگ» معتقد است این کتاب مکمل همه کتاب‌های تاریخی است که تاکنون خوانده است.

 

تنوع تجارب مذهبی نوشته ویلیام جیمز

بر طبق دایرۃ‌المعارف اینترنتی فلسفه دانشگاه «تنسی ویلیام» عده زیادی «هنری جیمز» (۱۹۱۹-۱۸۴۸) را  به عنوان روشنفکرترین فیلسوف در میان فلاسفه آمریکایی مطرح می‌کنند. «تنوع تجارب مذهبی» کلکسیونی از سخنرانی‌های مکتوب وی است که آگاهی مذهبی و مکانیسم استفاده انسان از مذهب را توضیح می‌دهد. از دیدگاه وی مذهب منبع جستجوی معنا در زندگی است و سبب می‌شود انسان با هدف در مسیر زندگی قدم بردارد. «زاکربرگ» می‌گوید: «آن بخش از کتاب که به سیر تکامل نقش مذهب در زندگی بشریت می‌پردازد بسیار برایم جالب بود و دوست داشتم اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنم.»

 

جیم کرو نوین نوشتهمیشل الکساندر

«الکساندر» استاد حقوق دانشگاه ایالتی «اوهایو» و وکیل حقوق مدنی است که اعتقاد دارد جنگ بر سر مواد باعث ایجاد سنتی در جامعه شده است که در آن سیاه‌پوستان بی‌گناه را به عنوان مقصر به زندان می‌اندازند و پس از آزادی نیز با آنان به عنوان شهروند درجه دوم برخورد می‌کنند.

«زاکربرگ» می‌گوید: «دلم می‌خواست در مورد موضوعات جنایی اطلاعاتی کسب کنم و این کتاب از طرف یکی از دوستانم که بسیار کتاب‌خوان است به من پیشنهاد شد.»

 

خلاقیت نوشته اد کت میول

«خلاقیت» داستانی است که توسط یکی از مؤسسین غول‌های انیمیشن کامپیوتری با نام «پیکسار» نوشته شد. «کت میول» دانش کارآفرینی و مدیریت خود را در این کتاب انعکاس می‌دهد و اعتقاد دارد که شرکت‌ها نباید جلوی خلاقیت طبیعی کارمندان خود را بگیرند. «زاکربرگ» می‌گوید به خواندن مطالب و دلایل موفقیت شرکت‌های بزرگی مانند «پیکسار» بسیار علاقه‌مند است و این کتاب به شما دید بهتری برای خلاقیت در کارهای شخصی و شغلی می‌دهد.

فرشتگان برتر طبیعت ما نوشته استیون پینکر

«زاکربرگ» اقرار می‌کند که این کتاب پر محتوای ۸۰۰ صفحه‌ای روانشناس دانشگاه  هاروارد می‌تواند ترسناک باشد اما فهمیدن مطالب کتاب بسیار آسان است. از نظر «پینکر» خشونت در سطح جامعه نسبت به قبل کاهش یافته است. اگرچه اخبار ۲۴ ساعته رسانه‌های جمعی نشان از خشونت بالایی در سطح جامعه دارد اما اخلاق در بشریت نسبت به گذشته اعتلا یافته است.(شایان ذکر است که «بیل گیتس»، هیات‌مدیره شرکت «مایکروسافت»  نیز این کتاب را در فهرست بهترین کتاب‌هایی که تا به حال خوانده است قرار داده بود.)

وی معتقد است اگر وقت کافی ندارید خواندن خلاصه کتاب نیز به ایجاد خوش‌بینی در انسان کمک می‌کند.

 

ساختار انقلاب‌های علمی نوشته توماس اس. کوهن

بی‌شک تنها کتاب فلسفی که یک فیزیکدان بتواند با آن برقرار کند کتاب «ساختار انقلاب‌های علمی» است. از تاریخ انتشارش در سال ۱۹۶۲ تا کنون طبق اعلام دائرةالمعارف دانشگاه «استنفورد» یکی از برجسته‌ترین کتب آکادمیک در دوران مختلف است. «زاکربرگ» معتقد است آگاهی از چگونگی پیشرفت‌های علمی دنیا و عوامل مؤثر در این پیشرفت‌ها موجب اصلاحات در جامعه و اذهان مردم می‌شود.

اصطلاح «تغییر نمونه» در کتاب «کوهن» که نشان از تغییری اساسی در مفاهیم بنیادی علمی دارد بسیار معروف شد. بهترین مثال تغییر نمونه این است که فیزیک کوآنتوم جایگزین مکانیسم نیوتنی شد.

بازیکن مسابقات» نوشته لاین ام. بنکس
این کتاب اولین بار در سال ۱۹۸۸ منتشر شد و دومین کتاب در حیطه کتاب‌های «فرهنگ» محسوب می‌شود. «بازیکن مسابقات» چگونگی تمدن در صورت ایجاد تکنولوژی فوق توانایی بشر را تصویر و ادعا می‌کند چنین پیشرفتی نیازهای بشر را برطرف می‌کند. «زاکربرگ» می‌گوید: «برای تغییر روحیه سعی کردم بین کتاب‌های مختلف یک داستان علمی-تخیلی نیز بخوانم و قطعاً داستان‌های علمی-تخیلی نیز اگر درباره تکنولوژی و پیشرفت آن باشد جذابیت بیشتری برای من دارد.»

 

341 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *