دانلود های غیر مجاز در ۲۰۱۵ : " بین ستاره ای " در صدر جدول

سال ۲۰۱۵ برای باکس آفیس سال بزرگی محسوب می شد که فیلم های موفقی همچون ” انتقام جویان : عصرِ آلترون ” و ” دنیای ژوراسیک ” ، سریع و خشن ۷ ” ، و جنگ ستارگان ۷ در آن ساخته شدند . درکنار این عناوین بزرگ مقدار زیادی پایرِسی ( Piracy : یک نوع دزدی ادبی یا غیر ادبی در فضای مجازی ) نیز ایجاد شد . در سال ۲۰۱۵ شاهد میزان چشم گیری از دانلود های غیر مجاز بودیم که نسبت به ۲۰۱۴ خیلی بیشتر بودند !
با اینکه دانلود های غیر مجاز هر سال بیشتر از سال قبل می شود اما امسال شاهد به بیرون درز کردن screener های فیلم ها نیز بودیم و جالب اینجاست که در صدر جدول یک فیلم بزرگ از سال ۲۰۱۴ وجود دارد .Interstellar-ocean-planet-wallpaper

طبق گفته ی سایت های Variety و Screen Crush ، اثر موفقِ علمی-تخیلیِ کریستوفر نولان ، “بین ستاره ای ” ( Interstellar ) ، به عنوان بیشترین فیلم دانلود شده به صورت غیرقانونی  با بیش از ۴۶ میلیون دانلود شناخته شد . در کنار آن عناوین موفقی همچون ” سریع و خشن ۷ ” ، ” انتقام جویان : عصرِ آلترون ” ، ” دنیای ژوراسیک ” ، و ” مَد مکس : جاده ی خشم ” و به طرز غیرقابل باوری یک عنوان از سال ۲۰۱۴ ، با نام ” تک تیر انداز آمریکایی ” اثر کلینت ایست وود نیز قرار دارند .

این لیست کاملی از ۱۰ فیلم برترِ پایرت شده در سال ۲۰۱۵ است :

Interstellar (2014): 46,762,310
Furious 7 (2015): 44,794,877
Avengers: Age of Ultron (2015): 41,594,159
Jurassic World (2015): 36,881,763
Mad Max: Fury Road (2015): 36,443,244
American Sniper (2014): 33,953,737
Fifty Shades of Grey (2015): 32,126,827
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014): 31,574,872
Terminator: Genisys (2015): 31,001,480
Kingsman: The Secret Service (2015): 30,922,987

البته اینکه فیلم های بزرگ و جدید ، در این لیست حضور داشته باشند امر عجیبی نیست ؛ حضورِ فیلم Fifty Shades of Grey در این لیست نیز به خاطر صحنه های خاصش که مخاطبین خاصی می طلبد ، از این قضیه مستثنا نیست . نکته ی اصلی در اینجا افزایش دانلود هاست . ” گرگ وال استریت ” ( The Wolf of Wall Street ) اثرِ Martin Scorcese ، بیشترین عنوان دانلود غیر قانونی را در ۲۰۱۴ به خود اختصاص داده بود که حدود ۳۰ میلیون دانلود داشت . تعداد دانلود های ” بین ستاره ای ” ۱۷ میلیون از آن بیشتر است.

جالب است بدانید در فصلِ تعطیلات سال ۲۰۱۵ ، شاهد منتشر شدن تعدادی زیادی DVD screener همراه با ورژن غیرقانونی عناوینی که در تعطیلات عرضه شدند بودیم که شامل فیلم هایی همچون The Hateful Eight, Creed, The Revenant, Concussion, Steve Jobs و Spectre بودند که یک دفعه سر از فضای مجازی در آوردند . با این وجود  هر دانلود برابر است با از دست دادن درآمد ، یا شاید هم درآمد ها !  روند توجه نکردن به امر کپی رایت  ، نه تنها سینما ها و سازندگان فیلم بلکه حتی استودیو های سازنده را نیز نگران کرده است . تا جایی که تولید کنندگانِ The Hateful Eight ( کمپانی Weinstein ) ، اف بی آی را مجبور کردند تا رد کسی که باعث درز screener به بیرون شده بود را بزنند

این دانلودهای غیر مجاز از همه نظر به صنعت فیلم سازی لطمه خواهد زد و باعث میشود توزیع کنندگان قیمت هر بلیط را برای تجربه های سینمایی ” ویژه ”  بالا ببرند تا با صنعت در حال رشد سینما های خانگی و VOD ها و سایت های استریم ای همچون Netflix و Hulu رقابت کنند . البته بی میلیِ استودیوهای سازنده برای استریم کردن فیلم ها در سایت های مختلف در کنار اکران فیلم در سینماها یکی از دلایل افزایش اینگونه دانلودهاست . ولی این یک حقیقت است ، مردم بین رایگان و غیر رایگان ، همیشه رایگانرا انتخاب می کنند ( بخصوص وقتی فکر کنند که آن محصول مشخص ، قیمتش از آن چیزی که باید باشد بیشتر است ! )

تا کنون ، کسانی که دست به اینگونه دانلودها می زنند چند قدم جلو تر از مسئولین بودند، اما به خاطر کاهش چشم گیری که در درآمد فیلم ها مشاهده شده ، انتظار می رود که فشارها برای مقابله با این امر بسیار بیشتر شود .

203 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *