فهیم : " کپی برداری غلط از سینمای غرب موجب قربانی شدن محتوا در جشنواره فیلم فجر شده است "

در پیِ ۳۴ امین جشنواره فیلم فجر محمدتقی فهیم منتقد مشهور سینما و تلویزیون اعلام کرد: ” نگاه های باندی و سیاسی والگو برداری غلط از سینمای غرب سبب شده تا محتوا در جشنواره فجر قربانی شود و همین امر موجب شده تا سینمای ایران به سوی تک ژانری شدن و سیاهی پیش برود . “731094

وی همچنین گفت : برگزاری جشنواره همانند تولید فیلم در سینما است . همانطور که در یک فیلم ، فرم و محتوا در کنار یکدیگر به سطح کیفی فیلم را بالا میبرند و جدایی این دو موجب بی هویتی آن فیلم می شود ، جشنواره نیز در کنار مسائل ساختاری و اجرایی به محتوا نیاز دارد . متأسفانه در سال های اخیر به جای توجه بر محتوای آثار ، بیشتر به فرم برگزاری مراسم توجه شده و این برای جشنواره فیلم فجر که عنوان ” انقلاب اسلامی ” با خود همراه دارد غیر قابل قبول است .

وی همچنین بر این امر که نگاه های باندی و سیاسی و گرته برداری غلط از سینمای غرب موجب قربانی شدن ” محتوا ” در جشنواره ی فجر شده تأکید کرد و گفت : این امر سینمای ایران را به سوی تک ژانری شدن و سیاهی پیش خواهد برد و متاسفانه امروزه وضعیتی در کشور ما به وجود آمده که اغلب مخاطبین و فعالان سینما ، جشنواره فیلم فجر را تنها رویدادی قومی و قبیله ای می پندارند و دیگر آن را رویدادی فرهنگی متعلق به نظام، انقلاب و مردم نمی دانند !

فهیم اینگونه صحبت خود را ادامه داد : از آنجا که مدیران سینمای کشور به سینمای غرب علاقه و توجه ویژه ای پیدا کرده اند ، در طی این سال ها محتوا در جشنواره فیلم فجر قربانی شده و اکنون ما تنها به سمت ” فرم زدگی ” پیش می رویم و دیگر اصل این قضیه که چرا جشنواره فیلم فجر در کشورمان به وجود آمده را به کلی فراموش کرده ایم .
در طی این سال ها شاهد آفت عجیبی در سینمای کشور بوده ایم و این موجب شده فقط ذز پیِ رنگ و لعاب بخشیدن به جشنواره از الگوهای ظاهری سینمای غرب استفاده کنیم که هیچ سنخیتی با فرهنگ و عقاید ملی ما ایرانیان ندارند ! و مراسمی هایی مانند ” فرش قرمز ” و… را یا ذوق و شوق و تجمل فراوان برگزار کنیم که در نهایت هیچ چیز مثبتی برایمان ندارد .

فهیم افزود : بی سیاستی و بی برنامگی مدیران سینمای کشور موجب شده تا ما هر سال تغییرات بدون دلیل و عجیبی در نوع و شیوه برگزاری جشنواره فیلم فجر ببینیم و بعد از این همه سال برگزاری این جشنواره ، هنوز که هنوزه به یک سیاست و برنامه مشخص برای برگزاری استاندارد آن نرسیم ؛ به عنوان مثال در جشنواره آتی برنامه نشست های فیلم به صبح فردای آن روز انتقال یافته است در حالیکه جشنواره فجر با سابقه ۳۴ ساله اش دیگر جایی برای آزمون و خطا ندارد !
ما باید به جای الگو برداری از ظاهر جشنواره های غربی باید از تجربیات و خلاقیت طیف های مختلف برای برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره انقلاب بهره بگیریم و یک برنامه جامع و مدونی را برای این جشنواره ی مهم بسازیم .

فهیم در پایان صحبت های خود گفت : وقتی جشنواره ای مانند فیلم فجر بخواهد تمامی برنامه های خود را از روی جشنواره های غربی کپی کند نمی تواند چنان که شایسته ی نظام و انقلاب است دست به جریان سازی و تأثیرگذاری بزند .

91 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *