تولد دوباره ی تالار مولوی با اجرایی مجارستانیِ

تالار مولوی بعد از مدتی طولانی با اجرای تئاتری مجارستانی دوباره متولد شد !

در طی دو سال گذشته ، تالار مولوی تحت تعمیر و بازسازی بود ، تا اینکه در یکم بهمن ( پنج شنبه ) با نمایشی مجارستانی به نام ” دگردیسی پروانه شدن ” دوباره فعالیت هنری خود را آغاز کرد .

کارگردان این نمایش ، صوفیا برفسی بوده و اجرای آن مبتنی بر تصویر است ؛ همچنین با طراحی ویژه‌ای همراه است به طوری که همه ی بازیگران آن ، در پارچه‌هایی نقش خود را بازی می کنند . یعنی لباس های همیشگی را بر تن ندارند و بدن آنها تماما با پارچه‌ پوشیده شده است . قبل از شروع نمایش ، دو نفر از بازیگران آن در لابی تالار مولوی حاضر شدند و درباره ی موجودات فضایی ، یک داستان کوتاه گفتند . سپس تماشاگران را به داخل سالن هدایت کردند و اجرا آغاز شد و با وجود نبود بروشور ، مترجم کار ، داستان نمایش را پا به پای اجرای آن بیان می کرد .8d4f3e733a724f68cf82a470dca5ed56

این نمایش درباره دگردیسی و تکامل است _ اگر چه این از اسم نمایش کاملا پیداست ! _ این اجرا داستان آفرینش موجوداتی مانند پروانه، نور، گل، جهان زیر آب، پرندگان و … را با تصاویری دیدنی بیان میکند و همراه با این تصاویر افکت‌های صوتی پخش می شوند که این اثر را کامل می کنند .

در این نمایش گفته شد که انسان زیباترین مخلوق نیست بلکه زیباترین رویای مخلوق است و این رویا هنوز کامل نیست و به کمال نرسیده است .

قبل از اجرا ، از تماشاگرانی که بلیت‌های جشنواره را داشتند خواسته شد تا بلیت‌شان را در گیشه تالار مولوی تایید کنند و سپس وارد سالن شوند . با وجود اینکه ساعت اجرای این تئاتر در جدول جشنواره ۱۷ اعلام شده بود اما به خاطر وفات حضرت معصومه نمایش بعد از اذان مغرب و با حدود ۴۵ دقیقه تاخیر اجرا شد .

جالب است بدانید صندلی‌های تالار مولوی در اجرای این نمایش تقریبا پر شده بودند ! تالار مولوی جزو بهترین تالارهای نمایشی به حساب می آید اما قبل از اینکه این تالار تعمیر و باز سازی شود یکی از نقاط ضعف های آن ، ارتفاع کم آن بود اما مثل اینکه در طی این تعمیرات ارتفاع تالار مولوی بیشتر شده و گروه‌های نمایشی دیگر از این به بعد محدودیتی برای طراحی و نصب دکورهای خود در این تالار نخواهند داشت . این تالار به عنوان پایگاه تئاتر دانشگاهی شناخته می‌شود و روز جمعه دوم بهمن ماه نیز با همین نمایش میزبان مخاطبین خود خواهد بود و در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ و به مدت ۶۰ دقیقه اجرا خواهد داشت .

135 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *