سوفیا ورتی : " هیچوقت با سه نمایش در یک جشنواره شرکت نکرده‌ایم "

سرپرست گروه مجارستانی حاضر در سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر اعلام کرد : ” نخستین بار است که با سه نمایش در جشنواره‌ای با این تعداد اجرا‌ شرکت می‌کنیم ! ”

امروز جمعه ، دوم بهمن ماه ، در مجموعه تئا‌تر شهر شاهد برگزاری نشست گروه مجارستانیِ ” Living Picture ” ، که در سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر حضور دارند ، بودیم .

سرپرست این گروه “سوفیا ورتی ” ، درباره تجربه حضورشان در ایران و چیزی که قرار است در جشنواره به روی صحنه برود صحبتی کرد : ” قبلا تا حدودی درباره ایران و شعردوستی مردم آن ، یا اینکه از حجاب استفاده می‌کنند شنیده بودم و خیلی دوست داشتم به ایران سفر کنم و از نزدیک با فرهنگ مردم این کشور آشنا شوم . ”

سپس اینگونه ادامه داد : ” البته اجرا های ما در جشنواره تئا‌تر فجر با این محوریت نیست، بلکه به روحیاتی که مد نظرمان بود مرتبط است . ”

وی به بامتفاوت خواندن نمایش خود حتی در اروپا اشاره ای کرد و گفت : ” آنچه در اروپا جریان دارد ، با اجرا های ما ارتباط چندانی ندارد و میتوان آن را به نوعی متفاوت فرض کرد . نوعی تئا‌تر رسمی در مجارستان وجود دارد که سالهاست حفظ شده و نیز تعدادی هم تئا‌تر جریان مخالف روی صحنه می‌رود . ”

این کارگردان در پاسخ به این پرسش که با جشنواره تئا‌تر فجر ، چگونه آشنا شده است گفت : ” قرار بود پارسال یک اجرا در جشنواره داشته باشیم اما به خاطر تاخیری که در هماهنگی پیش آمد ، موفق نشدیم . به خاطر همین امسال دوباره تقاضای حضور در جشنواره را با‌‌ همان رابط بخش بین الملل پارسال مطرح کردیم و مسئولان پس از بررسی اعلام کردند هر سه اجرای ما پذیرفته‌ شده ! ”

وی همچنین گفت با تماشای فیلم ” بابا عزیز ” و دیدن کلیپ تصویری ” رومی ” به فرهنگ عرفان ایران و صوفی‌گری علاقه پیدا کرده است و ادامه داد : ” اجرا های ما تاکید بر ویژگی‌های بصری دارد و از این نظر به آثار برخی از کارگردانان معروف جهان شبیه است اما از نظر پرداختن به جنبه‌های معنوی با آن‌ها متفاوت است ! در آثار این کارگردانان ، بیشتر جنبه‌های سیاسی و اجتماعی دیده می شود . ”

او همچنین اعلام کرد که شاعران ایرانی را چندان نمی شناسد و در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال در گذشته تجربه ی حضور در یک جشنواره با سه نمایش را داشته است یا خیر ؟ گفت : ” تا کنون در جشنواره ایروان، نانت ، جشنواره‌ای در هلند ، آلمان ، صربستان ، بولونیا شرکت کرده ایم اما این اولین بار است که در جشنواره‌ای با این وسعت و تعداد اجرا‌ شرکت می‌کنیم . ”

گروه تئا‌ترِ ” Living Picture ” با نمایش‌های ” دگردیسی پروانه شدن “، ” سطح زنده ” و کار خیابانی ” سرباز‌ها ” در سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر شرکت کردند .

188 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *