حسین نوش آبادی : "باید برای همکاری‌ هنرمندان با شبکه‌های ماهواره‌ای چاره ای بیاندیشیم "

حسین نوش آبادی ، سخنگوی وزارت ارشاد در حالی که از افزایش همکاری‌ هنرمندان با شبکه‌های ماهواره‌ای مانند ” جم ” ابراز تاسف کرد اعلام کرد : ” هر روز شاهد این اتفاقات هستیم ، اما صرفاً گفتن اینکه این همکاری‌ها جرم و تخلف است‌ ، کفایت نمی‌کند ؛ بلکه باید چاره‌ای برای آن بیاندیشیم ”

وی در سلسله نشست‌های هفتگی خود در پاسخ به پرسشی که درباره موضع‌گیری وزارت ارشاد درباره همکاری برخی هنرمندان با شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شد پاسخ داد : ” مقررات کشور ما به هیچ وجه به کسی اجازه نمی‌دهد با شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه همکاری کند حال این همکاری می‌تواند در قالب آگهی‌، سفارش‌، عکس‌ باشد یا هر طور دیگر ؛ چراکه هرگونه همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای ممنوع بوده و تخلف محسوب می شود . ”

نوش‌آبادی ضمن نگران‌کننده اعلام کردن این همکاری‌ها متذکر شد : ” ما باید موانع داخلی را برطرف کنیم تا دیگر هیچ گرایشی برای همکاری با شبکه‌های خارجی بوجود نداشته باشد . پس رسیدن به این مهم ، نیازمند آسیب‌شناسیِ پژوهشی و علمی است ؛ در واقع افزایش همکاری هنرمندان با این شبکه‌ها هشداری است که باید آن را جدی گرفت ! “n00216760-b

سپس در ادامه ، خواستار همراهی دیگر نهادها برای آسیب‌شناسی و مقابله با این وضعیت شد و ادامه داد : ” فقط وزارت ارشاد نیست که باید در این زمینه پاسخگو باشد ، بلکه همه نهادها باید برای پیشگیری از این اتفاق ناخوشایند وارد عمل شوند . از طرفی باید دغدغه‌ها و حرف‌های آن هنرمندان را نیز شنید . ”

نوش‌آبادی به حضور ” سالار عقیلی ” در یکی از این شبکه‌های ماهواره‌ای اشاره ای کرد و گفت : ” یک هنرمند خوشنام و علاقه‌مند به نظام و مردم نباید از شبکه‌های بیگانه سر در بیاورد ! ایشان فردی محبوب و مطرح است ، اما حتی آنها که چنین موقعیتی ندارند نیز از این همکاری‌ها آسیب می‌بینند . ”

ایشان همچنین تاکید داشتند : ” پیشگیریِ این برنامه خطرناک و آسیب‌رسان برعهده همه ماست ، اما از طرفی دیگر باید گله‌ها و توقعات هنرمندان را نیز شنید و به نحو درستی آن ها را سامان داد . یعنی فقط برخوردهای سلبی ، کارساز نخواهد بود و باید برخوردهای ایجابی هم وجود داشته باشد . ”

بلیت رایگان اینترنتی برای خبرنگارانِ فاقد کارت

” نوش‌آبادی ” در ادامه صحبت هایش درباره حضور افراد نامرتبط در کاخ جشنواره فیلم فجر در سال‌های گذشته ، و نیز در پاسخ به این پرسش که چرا بجای حل این مساله امسال سهمیه رسانه‌ها کاهش پیدا کرده‌ است و بعضی نشریات حتی یک کارت هم ندارند‌ ، پاسخ داد : ” امسال دو مکان را به عنوان کاخ مردمی و کاخ رسانه‌ها در جشنواره فیلم فجر در نظر گرفته ایم . کاخ رسانه‌ای مانند سال‌های قبل برج میلاد خواهد بود و پردیس سینمایی ملت نیز به عنوان کاخ مردمی جشنواره در نظر گرفته شده ”

وی همچنین اضافه کرد : ” از طرفی خبرنگارانی که موفق به دریافت کارت نشده‌اند کدی را برای آن‌ها مشخص شده است که به وسیله آن می‌توانند بلیت رایگان اینترنتی دریافت کنند ؛ چون امسال از ارائه کارت و مجوز مکتوب برای ورود به جشنواره‌ها خودداری کرده‌ایم . ”

انتظار از رسانه ملی برای برخورد عادلانه

وی در پاسخ به پرسشی که درباره ارزیابی عملکرد رسانه ملی در پرداختن به اخبار برجام و در پاسخ به این پرسش که چرا این رسانه به طور شایسته‌ای به این موضوع نپرداخته جواب داد : ” اصل فرهنگ و رسانه‌ ، این است که همگان خود را ملزم به ادب‌ ، اخلاق و عدالت کنند . به ویژه رسانه‌هایی که مخاطبین شان گسترده‌تر هستند . در این راه از رسانه ملی ، به عنوان رسانه‌ای که نقش موثری در وحدت ملی و توسعه فرهنگ عمومی کشور دارد‌ ، انتظار ویژه‌ای میرود . همانطور که مقام معظم رهبری هم در انتصاب مدیریت این سازمان گفتند ، تلویزیون نقش موثری در فرهنگسازی دارد و به همان اندازه انتظار می‌رود تا عادلانه‌تر با مسائل برخورد کند . ”

نوش آبادی به برخی از آفت‌هایی که گریبان رسانه‌ها را گرفته اشاره کرد گفت : ” یکی از این آفت‌ها تعصبات سیاسی و نگاه‌های سلیقه‌ای و بی‌توجهی به اصولِ ناظر بر وحدت ملی است . در دوران پسابرجام باید نقش رسانه‌ها در پرداختن به این امر جدی‌تر باشد . امروزه همه ما باید به منافع ملی را در نظر بگیریم و فقط آنچه را که مطابق با امنیت و مصالح کل کشور است‌ را در دستور کار قرار دهیم . ”
وی همچنین متذکر شد : ” توافق هسته‌ای باید برای همه محترم باشد و همه باید مراقب باشیم و از هرگونه رفتاری که ممکن است آثار معکوسی به همراه داشته باشد بپرهیزیم ، چون کشور نیازمند وحدت و امنیت است . ”

وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره نظارت دولت بر دستگاه‌ها و اینکه آیا خصوصی سازی در دستور کار وزارت ارشاد است یا خیر جواب داد : ” دولت و ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که تمام فعالیت‌های غیرحاکمیتی را به بخش خصوصی واگذار کنیم و اولویت‌مان هم تشکل‌های صنفی اهستند . این سیاست تغییر نکرده و به تدریج بخش‌های مختلفی که این قابلیت را دارند به مردم واگذار خواهند شد که نمونه آن برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مختلف توسط بخش خصوصی است . “

163 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *