اعتراض مدیر دفتر تئاتر خیابانی به بودجه اختصاص یافته به این حوزه

امیر حسین شفیعی  مدیر دفتر تئاتر خیابانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری که این روز ها با نمایش “کسی فشنگ‌ها را نمی‌شمارد۲” در سی و چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر حضور دارد در رابطه با بودجه کمی که به حوزه تئاتر خیابانی اختصاص یافته گفت :ظرفیت سالن‌ها و قیمت بلیت نمایش‌ها به گونه‌ای نیست که بتواند طیف گسترده‌ای از عموم مردم را در بر گیرد و به همین دلیلل محبوبترین و پر تماشاگرترین بخش جشنواره‌ی تئاتر فجر، بخش تئاتر خیابانی است. همچنین هنرمندان تئاتر خیابانی همواره توانسته‌اند به خوبی اقبال گسترده‌ی تماشاگران را جلب کنند. با این اوصاف معتقدم، بودجه‌ای که به تئاتر خیابانی اختصاص یافته، به دور از عدالت است و متاسفانه برخی از مدیران ما فکر می‌کنند تئاتر خیابانی، نمایش بی‌چیز و کم‌ ارزشی است که نباید هزینه‌ی زیادی صرف آن کرد. در صورتی که می‌بینیم امروزه بیشتر نمایش‌های خیابانی، دارای طراحی‌های صحنه و لباس و اکسسوارهای متفاوت هستند و حداقل آرامش ممکن، خواسته‌ی زیادی نیست که نمایشگران پرتلاش خیابانی مطالبه می‌کنند. از این رو کم توجهی به زحمات نمایشگران خیابانی، بی‌انصافی است.

108266_792
امیرحسین شفیعی همچنین گفت: نمایش “کسی فشنگ‌ها را نمی‌شمارد۲” واکنشی است نسبت خشونت‌هایی که منطقه‌ی ما را در بر گرفته است. در حال حاضر منطقه‌ی خاورمیانه با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که پاره‌ای از آن به سیاست‌های کم خردانه و خصمانه‌ی آل سعود بر می‌گردد. معتقدم نمایشگران خیابانی باید واکنش سریع نسبت به اتفاقات پیرامون خود داشته باشند که باعث دغدغه‌مندی مردم جامعه می‌شود. جنایات آل‌سعود که در صدر آن، حمایت از گروه تروریستی داعش است از جمله دغدغه‌های مردم کشور ماست که دستمایه‌ی نمایش ما شده است. معتقدم انقلاب ما انقلابی فرهنگی بوده به جای بالا رفتن از در و دیوار سفارتخانه‌ها باید با ابزار فرهنگ و هنر خیلی از جهت‌گیری‌ها را نشان داد.
این کارگردان در پایان افزود : گروه ما در نمایش “دریادلان” که به موضوع شهدای غواص می‌پرداخت نیز به دغدغه‌های روز جامعه‌ی خود پاسخ گفته بود و همواره دغدغه‌های عموم مردم دغدغه‌ی گروه نمایشی بوده و خواهد بود. در نمایش میدانی “کسی فشنگ‌ها را نمی‌شمارد۲” نیز بخشی از دغدغه‌ی روز مردم را دستمایه‌ی اثر خود قرار داده‌ایم که امیدوارم همچون آثار گذشته‌ی خود بتوانیم توجه کارشناسان، منتقدان و عموم مردم را به خوبی جلب کنیم.
شایان ذکر است نمایش “کسی فشنگ‌ها را نمی‌شمارد۲” در روزهای ۸ تا ۱۰ بهمن‌ماه در محوطه‌ی تئاتر شهر در قالب سی و چهارمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر اجرا خواهد شد.

109 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *