نشست خبری فیلم " من " اثر سهیل بیرقی در ۶ امین روز از جشنواره ی فیلم فجر

طبق گزارشات ، وقتی از لیلا حاتمی پرسیده شد که آیا به دنبال تجربه نقش های متفاوت است یا خیر ، اینگونه پاسخ داد : ” اصلا این طور نیست و من به دنبال متفاوت بودن نیستم . نه این که از آن پرهیز کنم ولی به آن فکر هم نمی کنم . ”

photo1454769298_2142

دومین نشست نقد و بررسی انجام شده در ۶ امین روز از سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر ، به فیلم «من» اثر سهیل بیرقی ، در بخش نگاه نو ، اختصاص یافت . این جلسه در حالی برگزار شد که در آن شاهد حضور لیلا حاتمی ، بهنوش بختیاری ، سهیل بیرقی ( کارگردان فیلم ) ، سعید سعدی و سعید خانی ( تهیه کننده ) ، شیما منفرد ( تدوینگر ) و خدایار قاقانی به عنوان منتقد بودیم .

لیلا حاتمی ، که نقش ” آذر ” را دز این فیلم بازی میکند ضمن گفتن این که از مدت ها قبل سهیل بیرقی را می شناخته ، اعلام کرد : ” اولین تجربه همکاری من با ایشان ، فیلم « هر شب تنهایی » رسول صدرعامی اتفاق افتاد . زمانی تصمیم گرفت که فیلم «من» را بسازد ، تنها چیزی که به یادم امد ، سابقه مثبت اش بود . ”

وی همچنین اظهار داشت : ” زمانی که فیلمنامه را خواندم آنقدر برایم اطمینان بخش بود که خواستم در آن حضور داشته باشم . ”

وقتی از لیلا حاتمی پرسیده شد که آیا به دنبال تجربه نقش های متفاوت است یا خیر ، اینگونه پاسخ داد : ” اصلا این طور نیست و من به دنبال متفاوت بودن نیستم . نه این که از آن پرهیز کنم ولی به آن فکر هم نمی کنم . ”

وی این تفاوت را جذاب و اعتبار آور دانست و گفت : ” من از همان ابتدا حس کردم نقش آذر به من نمی آید ؛ خاطر همین پیشنهاد کردم تا فرد دیگری را برای این نقش انتخاب کنند . اما بعد بیرقی به من اطمینان داد که دیالوگ های این شخصیت را پیدا می کنیم و اینگونه من تشویق شدم تا این نقش را بازی کنم . ”

وی همچنین اعلام کرد به خاطر کار شبانه روزی موفق نشده که فیلم را ببیند و اینگونه ادامه داد : ” فرم کلاسیک فیلم برایم بسیار جالب بود . این که همه چیز در سطح اتفاق می افتد و فیلم لکنت دارد و این که ما در حال تماشای یک فیلم سینمایی هستیم . ”

سپس گفت : ” این موضوع امتیازی بود که باعث شد آن را بپذیریم . فیلم فرم داشت و فرمش آن سینما بود . برایم جالب بود که کارگردانی از این نسل به آن زمان ها فکر کرده و آن الگوهای قدیمی و کلاسیک را الگوی فیلم خودش قرار داده است . ”

لیلا حاتمی گفت در طی تصویر برداری در ارامش کامل بوده و سپس اضافه کرد : ” گروه این فیلم بسیار حرفه ای و مودب بودند که به نظرم این به خاطر تجربیات بیرقی است که توانسته بود چنین تیم حرفه ای را دور هم جمع کند . ”

بعد به نقش های مقابلش در فیلم اشاره ای کرد و گفت : ” من از بازی خانم بختیاری بسیار شگفت زده شدم و هیچ چیزی برای بازیگر مهم نیست ، به غیر از این که بازیگر در مقابل بازی کند و به نظرم بهنوش بختیاری همه این ویژگی ها را داشت . ”

” همیشه آرزو داشتم در یک فیلم جدی بازی کنم ”

بهنوش بختیاری از تمام عکاسان و خبرنگاران حاضر در نشست خبری تشکر کرد و گفت : ” من همیشه در کارهای طنز بازی می کردم و این آرزوی همیشگی ام بود که در فیلم تفکری بازی کنم . ”

وی فیلم ” من ” را یک سر و گردن از سینمای فعلی ایران بالا دانست و گفت : “هوشمندی خاصی برای ساخت این فیلم شده به کار گرفته شده است و من از انرژی مثبت آن بسیار ذوق کردم و احساس خوبی داشتم . ”

بختیاری همچنین افزود : ” من بیست سال است که منتظر بودم در چنین نقشی بازی کنم ، نه این که بازی در کارهای کمدی را دوست نداشته باشم ؛ ولی کمدی بازی کردن با عرف جامعه ما برای خانم ها واقعا سخت است . ”

وی اضافه کرد : ” با این حال تابه حال کسی برای سپردن نقش جدی به من اعتماد نکرده بود . البته سهیل بیرقی مرا بسیار تحت کنترل داشت ! حتی روی پلک زدن بازیگرانش هم حساس بود و تمام حرکات یا رفتارهایی که در نقش های قبلی ام داشتم از من گرفت . ”

” به آنچه نوشته ام پایبند نیستم ”

سهیل بیرقی ، کارگردان فیلم ، ضمن اعلام اینکه هر کاری در توانش بوده انجام داده است اضهار کرد : این فیلم ، فیلمنامه ای نداشت که قرار باشد گره افکنی یا گره گشایی داشته باشد . این فیلم ضد کلیشه تر از معمول است . فیلمی که پتانسیل هیجان ، تعقیب و گریز را داشت اما معکوس لحن خودش روایت می شود . ”

سپس گفت : ” در واقع ما یک قصه هیجانی را با حذف هیجانات همیشگی اش پیش بردیم . ما حتی در این فیلم ضد قهرمان را حذف کردیم . یعنی مخاطب هیچ وقت کسی که می خواهد این زن را بگیرد نخواهد دید ! ”

بعد به نقش و شخصیت آذر اشاره ای کرد و ادامه داد : ” از هر طرف که به آذر نگاه کنیم ، می فهمیم او نه برای پول نه هیچ چیزی دیگری این کارها را می کند . شاید فقط برای پیدا کردن هیجان در زندگی است که به سمت بزهکاری می رود .برای همین هر چه در فیلم اتفاق می افتد با فکر و تصمیم گیری قبلی بوده است . ”

وقتی از بیرقی درباره ی بلا تکلیفی فیلم پرسیدند پاسخ داد : ” من با فیلمنامه کامل وارد کار شدم و اصلا بلاتکلیفی وجود نداشت ! اما اسن را هم می دانم که قرار نیست کاملا به آنچه نوشته ام پایبند باشم ، چون از محیط و شرایط صحنه استفاده می کنم تا فیلم زنده تر از آب در بیاید . ”

سپس ادامه داد : ” من همیشه دست وپای خود را برای تغییر آزاد می گذارم تا بر حسب شرایط و ایده خودم بهترین صحنه را بسازم . ”

بیرقی در باره ی نقش بختیاری نیز گفت : ” من همیشه به تماشای کار های ایشان نشسته ام ؛ کارهای کمدی اش که مرا همیشه شاد کرده اند . به نظرم بازیگر باید ویژگی سرگرم کنندگی را در خود داشته باشد و برای انتخاب نقش وی ، فکر می کردم باید کسی آن را بازی کند که دورترین انتخاب برای این نقش به نظر بیاید . ”

بیرقی همچنین از نمایش فیلمش در کاخ جشنواره و صدای آن بسیار خرسند بود و از دست اندرکاران جشنواره و صدابردارش تشکری ویژه کرد .

” فیلم «من» دارای هویت جغرافیایی نیست ”

خدایار قاقانی ، منتقد جلسه ،صحبت خود را با پاسخ دادن به صحبت ابراهیم حاتمی کیا در جلسه قبلی که گفته بود چرا بعضی از منتقدان اینقدر مریض هستند آغاز کرد .

او گفت : ” فیلم مریض ، منتقد مریض تولید می کند و فیلم سفارشی ، منتقد سفارشی می کند . یادمان نمی رود که چند سال پیش آقای حاتمی کیا برای نجات یکی از فیلم هایش دست به دامان منتقدان شد و همین منتقدان او را نجات دادند . ”

وی سپس درباره فیلم ” من ” توضیح داد : ” نسل جدیدی وارد فیلمسازی در سینمای ما شده اند و به همین خاطر سینمای ما در حال تجربه فرم ها ، روایت ها و تحلیل های جامعه شناسی جدید و متفاوتی است و ما باید از این ورودها استقبال کنیم .

قاقانی به سابقه ی بیرقی به عنوان دستیار کارگردانی حسن فتحی ، رسول صدرعاملی و محمدرضا کاهانی را اشاره ای کرد و اظهار داشت : ” تجربیاتی که او از این همکاری ها بدست آورده در فیلم کاملا آشکار است و این موضوع کمک می کند تا با فیلم بیشتر همراه شویم . ”

وی همچنین اظهار داشت که فیلم ” من ” دارای هویت شهری و جغرافیایی مشخصی نیست ( ! ) و گفت : ” همین موضوع که در آن خطاهایی دیده می شود ، تجربه جدیدی برای سینمای ایران است که در فیلم های بعدی بیرقی بهتر می شود آن را تحلیل کرد. ”

سپس ادامه داد : ” نقطه خوب فیلم ، بازی خانم بختیاری است ، چون بازی او باعث می شود ما با ابعاد دیگری از شخصیت مقابل آشنا بشویم . بنابراین بازی در این نقش ظرافتی می خواهد که ما را با وجه دیگری از بازی بختیاری آشنا کرد . ”

سپس اعلام کرد : ” این فیلم درباره بزهکاری یا پلیس نیست . این فیلم درباره هویت است و کاراکتری که دچار تنش های متعددی شده است . شخصیت آذر در فیلم ” من ” ، شخصیت بزهکار و هنجار شکنی است اما ما بیشتر درگیر شناخت هویت این آدم هستیم . ”

این منتقد بار دیگر بر جغرافیان نداشتن فیلم تاکید داشت و گفت : ” این موضوع فیلم را دچار نوعی گنگ بودن کرده و فکر می کنم کنکاش شخصیتی آذر هم باید در بستر جغرافیایی اتفاق می افتاد . “

161 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *