نشست خبری فیلم " بادیگارد "اثر ابراهیم حاتمی کیا در سی‌وچهارمين دوره جشنواره فیلم فجر

ابراهیم حاتمی‌کیا تأکید کرد که فیلم ” بادیگارد ” را در نقد دولت تدبیر و امید نساخته است.photo1454758823_2108

این فیلمساز صبح امروز ( شنبه ۱۷ بهمن‌ماه ) در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ” بادیگارد ” به نقد دولت تدبیر و امید می‌پردازد، توضیح داد : ” بحث من در این فیلم کلی است و ربطی به دولت‌ها ندارد بلکه می‌خواستم دهه‌های ۶۰ و ۹۰ را نشان دهم و بگویم فیلم من معاصر است ، البته تصور می‌کردم به دلیل یک پلان خاص چنین تعبیری پیش بیاید اما فکر می‌کنم آنقدر ظرفیت داریم که بدانیم این فیلم به نقد شخصیت می‌پردازد و ربطی به دولت‌ها ندارد و می‌تواند همه دولت‌ها را شامل شود . ”

” نسبت به “بادیگارد” چنین “عار”ی دارم ”

حاتمی کیا که در نشست نقد و بررسی فیلم‌اش در برج میلاد سخن می‌گفت ، یادآور شد : ” این فیلم برایم حال سال ۶۵ را دارد که اولین فیلم‌ام را با نام ” هویت ” در جشنواره نمایش دادم که درست همزمان با ” عملیات کربلای ۵ ” بود و من آن زمان خیلی خجالت می‌کشیدم که سینما بودم و فیلم‌ام پخش می‌شد. حالا هم نسبت به فیلم‌ام چنین “عار”ی دارم چون شنیده‌ام که تعدادی از بچه‌های مستندساز در سوریه هستند و دلم به آن طرف رفت . ”

این فیلمساز اضافه کرد : ” همیشه سعی کرده‌ام وضعیت بیرون را با خودم بسنجم و آن را در کارهایم منعکس کنم . برای من این فیلم یک مسیر طی شده مانند خود نظام و انقلاب است و آن را به عنوان نقطه عطفی در کارنامه‌ام تلقی نمی‌کنم . ”

” با احترام به دیگران ، فضای فرش قرمز را دوست نداریم ”

در ادامه این جلسه، پرسشی مطرح شد مبنی بر اینکه چرا عوامل فیلم ” بادیگارد ” روز گذشته در مراسم فرش قرمز حضور نداشتند ، در پاسخ به این پرسش ابراهیم حاتمی کیا گفت :‌ ” واقعیت این است که خیلی به این فضا علاقه‌ای ندارم و حتی از بودن در آن خجالت می‌کشم و پرویز هم همین حال را دارد . به همین دلیل بچه‌ها اجازه گرفتند که اگر ممکن است روی فرش قرمز نرویم و من هم حالم خوش نیست برای اینکه در این فضا قرار بگیرم . ”

او با لحنی طنزآمیز با اشاره به نظرات مختلفی که درباره کراوات وجود دارد و بعضی آن را حرام و عده‌ای آن را مکروه می‌دانند ، افزود : ” برای من بودن در این فضاها ( فرش قرمز ) حرام است ، به ویژه در کشور خودم . اما خوشبختانه جشنواره مرتب و منظم و آبرومندانه برگزار شده است . ”

وی ادامه داد : ” مدیر کاخ جشنواره برایم مرد محترمی است اما به هر حال احوالات ما چنین است . ابدا به کسانی که در آن فضا قرار می‌گیرند و عکس می‌گیرند بی‌احترامی نمی‌کنم ، اما خودِ ما این فضا را دوست نداریم . ”

” اظهارات پرستویی درباره‌ی فرش قرمز و یک داستان دیگر ”

پرویز پرستویی بازیگر ” بادیگارد ” نیز در توضیح این سخنان گفت : ” به هر حال برگزارکنندگان جشنواره تصمیم گرفته‌اند که با این شکل و شمایل آن را برگزار کنند ، اما خود من از بچگی چنین روحیه‌ای ندارم . اولین باری که کت پوشیدم روز عروسی‌ام بود و آنقدر نامتعادل شدم که زمین خوردم و کتم پاره‌پاره شد . ”

او ادامه داد : ” نمی‌خواهم بی‌حرمتی کنم اما وقتی در این فضا و میزانسن قرار بگیرم تعادلم را از دست می‌دهم و راحت نیستم . حسن نیت مسئولان را می‌فهمم که می‌خواهند فضای دلنشینی ایجاد کنند و تماشاگر هم آن را دوست دارد اما خودِ من این علایق را ندارم . ”

پرستویی درباره یکی از صحنه‌های فیلم که مربوط به زخمی شدن اوست و باعث خنده تماشاگران شده است ، توضیح داد : ” چند باری که فیلم را در سینما دیده‌ام متوجه خنده تماشاگران شده‌ام . حس شخصی‌ام این است که شاید به خاطر محدودیت پوشش و رعایت حجاب این واکنش به وجود می‌آید و امیدوارم بعد از جشنواره تجدید نظری درباره آن انجام شود ، اما خودِ من آن صحنه را دوست داشتم و موقع ضبط‌اش حال خوبی داشتم . ”

” مریلا زارعی : اگر پرویز پرستویی بازی نمی‌کرد … ”

مریلا زارعی دیگر بازیگر فیلم که علاوه بر بازیگری ، بازیگردانی این کار را هم انجام داده است با ابراز خرسندی از همکاری در این پروژه گفت : ” هرگز به آقای پرستویی جسارت نمی‌کنم اما اگر ایشان در این فیلم بازی نمی‌کرد بهتر بود که این فیلم اصلا ساخته نشود ، چون انتخاب دیگری وجود نداشت و ایشان سرگروه تیم بازیگری ما بود . ”

او درباره انتخاب شیلا خداداد نیز گفت : ” ایشان سه سال از سینما دور بود و معتقدم فیلمسازان بزرگ در انتخاب بازیگر ریسک می‌کنند . خانم خداداد ویژگی‌های مورد نظر ما را داشت و به همین دلیل ایشان را انتخاب کردیم . امیدوارم در این فیلم سلام تازه‌ای به سینما بدهد و در آینده کاری‌اش تأثیرگذار باشد . ”

حاتمی‌کیا در بخش دیگری از این نشست با اشاره به پروسه تولید دشوار فیلم ” بادیگارد ” یادآور شد : ” سه ماهِ حاتمی‌کیایی را پشت سر گذاشتیم و بسیار تحت فشار بودیم. صحنه‌های اکشن همچون کابوس بود به طوری که پرویز پرستویی که دستش شکست و همچنان مشغول فیزیوتراپی است . ”

وی درباره حامیان مالی این فیلم و اینکه آیا سازمان انرژی اتمی از ساخت آن حمایت کرده ، گفت : ” سازمان انرژی اتمی به ما اجازه دادند در لوکیشن آن‌ها کار کنیم و شرکت ” بنز ” هم هیچ پولی به ما ندادند و ماشین را اجاره کردیم . ”

در این نشست کارن همایونفر آهنگساز فیلم و پژمان لشکری‌پور مجری طرح آن نیز حضور داشتند .

منتقد این جلسه عزیزالله حاجی مشهدی و مدیر آن حمید باباوند بود .

در پایان جلسه حاجی مشهدی گفت : ” شبهه سفارشی بودن این فیلم مطرح شده اما می‌دانم که آقای حاتمی کیا برای ساخت این اثر از خودش سفارش گرفته و همراه با تحقیق این فیلم را ساخته‌ است . ”

حاتمی‌کیا با لحنی طنزآمیز خطاب به منتقد جلسه گفت : ” چرا بعضی از همکاران منتقد شما اینقدر مریض هستند؟! “

174 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *