نشست خبری فیلم " کفش‌ هایم کو ؟ " در سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر

کارگردان فیلم سینمایی ” کفش‌هایم کو؟ ” گفت : ” هنوز بعد از چهل و اندی سال کار کردن ، مانند روز اول در هنگام شروع فیلم جدیدم اضطراب دارم ، درست مانند اولین فیلم . ”

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی ” کفش‌هایم کو؟ ” با حضور کیومرث پوراحمد کارگردان ، علی قائم مقامی تهیه‌کننده ، علیرضا زرین‌دست فیلمبردار ، میثم مولایی تدوینگر ،‌ فردین خلعتبری آهنگساز ، رضا کیانیان ، مجید مظفری و مینا وحید از بازیگران این اثر سینمایی برگزار شد .

photo1454916125_4345

” ” هنوز آلیس ” مرا تحت تاثیر قرار داد ”

کیومرث پور احمد درباره شکل گیری تازه ترین اثرش گفت : ” در سفر که بودم کتاب تازه ای به نام ” هنوز آلیس ” را می خواندم ، در فصل دوم این کتاب جمله ای بود که می پرسید : ” “مامان حالت خوبه؟ ” و همین جمله آنچنان مرا به یاد مادرم انداخت که منقلب شدم و با صدای بلند گریه کردم . ”

وی افزود : ” البته باید بگویم از این کتاب دو ترجمه وجود دارد و ترجمه شهین احمدی بهترین ترجمه این کتاب است که من آن را خواندم . ”

کارگردان فیلم ” کفش هایم کو؟ ” با اشاره به این که کتاب ” هنوز آلیس ” را می توان در چند ساعت خواند، تاکید کرد : ” اما این کتاب آنقدر خواندنش لذت بخش بود که من آن را در مدت یک ماه خواندم . همین اتفاق باعث شد تا به سراغ پزشک مادرم، مهین نورزویان بروم و در مورد ابعاد مختلف بیماری آلزایمر با او صحبت کنم . ”

وی ادامه داد : ” قرار بود برای مجله فیلم یادداشت بهاریه بنویسم ، همین موضوع را مد نظر قرار دادم و درباره پیرمردی نوشتم که مبتلا به آلزایمر شده و در شب عید تنها می ماند. آن یادداشت هم تحت عنوان ” کفش هایم کو؟ ” در مجله چاپ شد . بعد از آن بود که تصمیم گرفتم درباره این موضوع فیلم بسازم . ”

پوراحمد درباره نقش مینا وحید عنوان کرد : ” از روز اول قرار بود این نقش را باران کوثری بازی کند اما بعد از آن تصادف هولناکی که اتفاق افتاد ، عملا حضور او منتفی شد . تا این که آقای قائم مقامی درباره بازیگر جدیدی در فیلم علیرضا رئیسیان با من صحبت کرد . ”

وی ادامه داد : ” وقتی او به دفتر ما آمد ، عین این بود که بیتا ( بازیگر فیلم کفش هایم کو ) صبح از آمریکا آمده باشد . فقط یک تماس با علیرضا ریئسیان گرفتم و با او درباره اش صحبت کردم . من دوست نداشتم مینا لهجه داشته باشد ، چون دختران خودم سی سال است که در آمریکا زندگی می کنند و لهجه ندارند ، فقط کلمه کم می آورند . ”

این کارگردان همچنین درباره تدوین ” کفش هایم کو؟ ” گفت : ” میثم مولایی بر سر کار مانی حقیقی بود برای همین با او تماس گرفتم و پرسیدم مولایی چگونه است ؟ آیا زیاد بحث می کند ؟ حقیقی هم گفت که بله بحث می کند اما کارش خوب است .

وی افزود : ” اما واقعا خلاقیت و کار میثم مولایی حیرت انگیز بود . باید بگویم بعد از چهل و چند سال این اولین بار است که رد پای مونیتور در کار من دیده می شود . ”

” هنوز سر بینی ام جوش میزند ”

رضا کیانیان ، درباره حضورش در فیلم پوراحمد گفت : ” یکی از اخلاق های خوب مرحوم خسرو شکیبایی این بود وقتی بازیگر کم تجربه ای در مقابلش قرار می گرفت با او دوستی را آغاز می کرد ، گویی سال هاست که با هم دوست هستند . من همین همین کار را می کنم ، چون می دانم که می توانم برای بازیگر جوان مثل خسرو یک تکیه گاه باشم و معتقد هستم هر چقدر نقش مقابلم خوب بازی کند ، من دیده می شوم و بالعکس . ”

وی افزود : ” ۹۰ درصد نقش هایی که تاکنون بازی کرده ام ، منفی بوده . اما من تمام تلاشم را کردم تا اگر نقش منفی بازی می کنم به آن کمی مثبت بودن بیافزایم یا بلعکس . چون نمی خواهم بگذارم نقش تخت بماند و بیننده را درگیر نکند . کاری می کنم که تماشاگر آن شخصیت منفی را درک کند و ببخشد . ”

کیانیان ادامه داد : ” از این شگرد در این فیلم آقای پوراحمد به شکل دیگری استفاده کردم . نقش حبیب در این فیلم خیلی تلخ و سنگین است . من خودم از فیلم تلخ خوشم نمی آید ، چون در دنیا اینقدر تلخی هست که نمی خواهم من هم یکی به آن اضافه کنم . شیرینی که به این نقش اضافه کردم باعث می شود مخاطب گاهی لبخند بزند . البته من هر کاری می کنم قبلا با کارگردانم درباره آن صحبت می کنم ، هر چند که با آقای پوراحمد مدت هاست که به زبان مشترکی رسیدیم . ”

وی همچنین با اشاره به مشاوره های پزشک راهنمای فیلم تاکید کرد : ” در بیماری آلزایمر ارتباط نورن ها قطع می شود و این باعث می شود افراد آلزایمری ارتباط بین واقع و اشیاء را متوجه نشوند . همین آنها را گیج می کند . برای همین است که در مقابل افراد جدید واکنش متفاوتی دارند . اما گاهی به دلیلی که علم هم هنوز نمی داند ارتباط بین این نرون ها برقرار می شود و آنها افراد را می شناسند . بنابراین نباید فکر کنید که در آن لحظات سر کار رفته اید . ”

بازیگر فیلم ” کفش هایم کو؟ ” با اشاره به این که هنوز مانند روز اول بازیگری اش در هنگام شروع فیلمبرداری هر فیلمی اضطراب دارد ، گفت : ” من همیشه روز اول فیفیلمبرداری روی بینی ام جوش می زنم و همه گریمورها می دانند که باید آن را پنهان کنند . چون برای بازی در نقش های جدید اضطراب دارم و نمی دانم چه سرنوشتی پیدا می کند . البته جوش من بر سر این فیلم بیشتر از همیشه طول کشید تا خوب شود . ”

” عادت ندارم فیلم متوسط بازی کنم ”

مجید مظفری عنوان کرد : ” من فیلم متوسط بازی نمی‌کنم و زمانی هم متوجه شدم که با مسئولین ارشاد دولت قبلی نمی‌توانم کار کنم ، هشت سال در سینما نبودم و از این فضا کناره‌گیری کردم و بیشتر در تلویزیون حضور داشتم . ”

وی ادامه داد : ” در زمان ” مسافران ” هم بعد از دو سالی که فعالیت نکردم ، در کار آقای بیضایی حاضر شدم . بعد از اینکه این دولت بر روی کار آمد ، نشانه‌هایی را دیدم که می‌توان کار کرد . من بعد از سه ماه که با اکسیژن در خانه زندگی می‌کردم ، آقای ایوبی و آقای فرجی شبکه اول بدون عکاس و خبرنگار به من سر زدند و متوجه شدم که دوباره حضور دارم و حتی در جشنواره فیلم‌های یاس برای من بزرگداشت گرفتند که اتفاق خوبی بود . ارتباطی که در این مدت با آقای پور احمد شکل گرفته بود ، باعث شد در این کار حضور داشته باشم . ”

” لهجه را به نقش اضافه کردم ”

مینا وحید با اشاره به این که پیش از ” کفش هایم کو؟ ” در فیلم ” دوران عاشقی ” علیرضا رئیسیان و سریال ” شهرزاد ” ازی کرده گفت : ” به پیشنهاد آقای قائم مقامی بود که من در این فیلم بازی کردم. اول با من تماس گرفتند و بعد که به دفترشان رفتم ، آقای پوراحمد گفت من بیتایی هستم که در ذهنش داشته است . ”

وی افزود : ” ما در حد دو سه جلسه با هم درباره نقش صحبت کردیم تا شناسنامه اش در بیاید . قرار نبود لهجه داشته باشم اما من بعد از صحبت با آقای پور احمد چند ساعت با دوستی که در خارج از کشور زندگی می کند صحبت کردم و با آن لهجه ای که از او برداشت کردم به دیدار آقای پور احمد رفتم و او هم داشتن این لهجه را پسندید . ”

وحید تاکید کرد : ” آقای کیانیان از روز اول فیلمبرداری بدون این که قبلا با هم صحبت کرده باشیم ، به من کمک می کردند و با هدایت های او این رابطه به خوبی در آمد . ”

” در زمان کم فیلم را به نتیجه رساندیم ”

علی قائم‌مقامی در ادامه این نشست درباره انتخاب مینا وحید برای فیلم عنوان کرد : ” در ابتدا خانم باران کوثری برای این نقش انتخاب شده بود که به دلیل تصادف نتوانست در کار حضور داشته باشد ، بعد از آن خانم وحید انتخاب شدند که بعد از چند جلسه انتخاب شدند . ”

وی در ادامه افزود : ” ما طرح این فیلم را داشتیم که البته طر ح خامی بود و بعد که پروانه ساخت گرفتیم و کل کار در ۳۳-۳۴ جلسه فیلمبرداری شد و این خیلی مدت زمان کمی برای کار است و آقای پور احمد از افرادی است که پلان اضافه‌ای نمی‌گیرد . فیلم هم روزی ۱۰ ساعت فیلمبرداری داشتیم که کارگردان دقیق می‌دانست چه چیزی می‌خواهد و مجموعه‌ای از افراد حرفه‌ای در کار جمع شده بودند تا فیلم به نتیجه برسد . ”

” روح آرام پوراحمد ما را تحت تاثیر قرار داد ”

فردین خلعتبری درباره آهنگسازی این فیلم تصریح کرد : ” آقای پوراحمد در تمام مراحل ساخت موسیقی در کنار من بود و فکر می کنم سبکی حضور او به همه گروه فیلمبرداری سرایت کرده است . ”

وی افزود : ” همین دیشب در زمان نمایش فیلم هم ، گروه آرامش بسیاری داشتند و این به خاطر روح آرام پوراحمد بود . او با همه فیلم هایش زندگی می کند ، حتی آنهایی که دوست داشته نشده و به این فکر می کند که چرا این اتفاق افتاده است . خوشبختانه پوراحمد دچار آلزایمر نمی شود و گذشته اش را فراموش نمی کند . او همیشه نظراتش را بی پرده بیان می کند و هر اتفاق خوبی که افتاده تقصیر اوست . ”

این آهنگساز معتقد است این فیلم می توانست در بازی و قصه اغراق شده تر باشد . او عنوان کرد : ” من از روز اول گفتم که ما نیاز در بیشتر صحنه ها نیاز به ملودی داریم . ”

” فضای ایرانی در فیلم بسیار دیده می‌شود ”

شاهرخ دولکو که منتقد این جلسه بود ، با اشاره به اینکه کیومرث پوراحمد ملودرام‌هایی که مخلوطی از غم و شادی را در خود دارد را به تصویر می‌کشد ، عنوان کرد : ” برای تحلیل فیلم باید بگویم که استراتژی فیلم‌ساز بسیار مهم است که چطور می‌خواهد فیلمی را به بیننده ارائه دهد . ”

وی ادامه داد : ” کارگردان با توجه به اینکه فضای فیلم در ایران می‌گذرد ، برای اینکه وارد آن شود ، به این موضوع که خانواده مهم‌تر از فردگرایی است ، توجه زیادی می‌کند و شرایط کسی که آلزایمر گرفته را در خانواده به تصویر می‌کشد و اینکه خانواده چطور برخورد می‌کند و چطور با آن کنار می‌آید . ”

علیرضا زرین‌دست در بخشی از این نشست با تاکید بر اینکه حضور چراغ روشن در فیلم‌های دنیا بسیار دیده می‌شود ، اظهار کرد : ” ساختار شخصیت تصویری فیلم است ”

میثم مولایی نیز در این نشست تاکید کرد : ” تدوین اولیه فیلم در زمان فشرده‌ای اتفاق افتاد ، اما در ادامه باز روی آن کار کردیم . در بعضی قسمت‌ها فیلم رئالیستی است ، در بعضی قسمت‌ها شخصیت محور است و برای اینکه هیچ‌کدام از این‌ها بیرون بزند ، باید کار می‌کردیم که به دلیل داشتن مواد خام اولیه خوبی که داشتیم توانستیم از این چالش رهایی پیدا کنیم . ”

وی همچنین اشاره کرد : ” کیومرث پوراحمد جسارت بالایی دارد و اصلا تفاوت سنی که بین ما هست در کار احساس نمی کردم . “

158 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *