نشست خبری فیلم " برادرم خسرو " در سی‌وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر

طبق گزارشات ، کارگردان فیلم سینمایی با اشاره به انتخاب بیماری دو قطبی در این فیلم گفت : ” انتخاب این بیماری از عمد بود چرا که می توانست در بستر قصه کمک کند . اسم این بیماری حتی به داستان کمک می‌کرد . ”

نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی ” برادرم خسرو ” با حضور احسان بیگلری کارگردان ، ناصر هاشمی ، هنگامه قاضیانی ، جواد یحیوی بازیگران این فیلم ، سعید ملکان تهیه‌کننده و حامد ثابت آهنگساز برگزار شد .

” خودم بیماری دو قطبی دارم ”

علی علایی که به عنوان منتقد در جلسه حضور داشت ، در ابتدا ای نشست با تاکید بر اینکه در شاهد پوست اندازی در سینما هستیم ، اظهار کرد : ” پوست اندازی سینمای ایران توسط اشخاص در حال اتفاق افتادن است و استعدادهایی وارد سینما شده‌اند که از تدبیر مدیران نیست و بخش نگاه نو که در سال‌های دور بیشتر آماتور محسوب می‌شد ، حال گوی رقابت را ربوده و خودش بخش اصلی است . ”

وی ادامه داد : ” امیدوارم کیفیت سینما سال به سال افزایش یابد و بیشتر تولیدات سینمایی به سمت فیلم جشنواره‌ای بروند . ”

این منتقد با اشاره به اینکه ” برادرم خسرو ” پختگی زیادی دارد ، گفت : ” در این فیلم اتفاقات زیادی رخ نمی‌دهد که تماشاگر را درگیر کند ، بلکه دو برادر را به تصویر می کشد که چالش‌های میان شان وجود دارد . ”

علایی در بخشی از صحبت‌هایش با بیان اینکه خودش بیماری دو قطبی دارد ، افزود : ” تعریف درستی از افرادی که این بیماری را دارند ، به تصویر کشیده می‌شود و داد‌ه‌ها و اطلاعاتی که در این باره وجود دارد ، به درستی شخصیت پردازی شده‌اند . ”

وی همچنین با بیان اینکه ریتم فیلم بسیار مناسب است و تا انتها نیز حفظ می‌شود ، تاکید کرد : ” بیمار دو قطبی در طول روز تغییر نمی‌کند ، بلکه در طول هفته این اتفاق می‌افتد و از این جهت فیلم کاملا دقیق است . ”

” از روی عمد بیماری “دوقطبی” را انتخاب کردم ”

احسان بیگلری با بیان اینکه خسرو می‌توانست بیماری دیگری داشته باشد ، اظهار کرد : ” به عمد این بیماری را انتخاب کردم که در بستر قصه به من کمک کند . اسم این بیماری به داستان کمک می‌کرد . همچنین عمویی داشتم که خودکشی کرد و بعدها فهمیدیم که همین بیماری را داشته است . این موضوع در ذهنم بود و از آن استفاده کردم . ”

وی ادامه داد : ” فکر می‌کنم وقتی درباره مسائل مختلف جامعه صحبت می‌کنیم ، باید دراماتیزه کنیم و سپس آن را در قالب سینما به مخاطب ارائه دهیم . ”

این کارگردان جوان در تصریح کرد : ” فیلم‌نامه خیلی اتفاق خاصی نداشت ، اما می‌خواستیم از این سائیدگی و هم جواری دو برادر ، قصه را روایت کنیم و فصل ، فصل ” درامایتزه ” کنیم که در نهایت تماشاگر به چیزی برسد که آن را دوست داشته باشد یا نداشته باشد .

” ” برادرم خسرو ” همه چیزی بود که می‌خواستم ”

هنگامه قاضیانی نیز با اشاره به اینکه آخرین فردی اضافه شده به پروژه بود ، اظهار کرد : ” ری‌اشکن‌هایی که باید در مقابل چنین افرادی انجام داد ، به اندازه ایفای خود نقش سخت بود . ”

وی همچنین تاکید کرد : ” در ۲۰ سالی که در سینما حضور داشتم ، این فیلم تنها اثری بود که با سلیقه‌ام هم‌خوانی داشت و احساس کردم مجموعه اتفاق‌هایی که باید برای یک بازیگر بیفتد ، با این کار برای من افتاد . ”

این بازیگر اذعان کرد : ” در این فیلم چند شانس از جمله قصه خوب ، حضور در فضایی انسانی و محترم و کار کردن با کارگردان شریف را داشتم . ”

وی همچنین در پاسخ به علی علایی که گفت خودش بیماری دو قطبی دارد ، اظهار کرد : ” اعتراف به چیزی که هستیم ، شجاعت زیادی می‌خواهد . ”

” باید برای جوانان ریسک کنیم ”

سعید ملکان در ابتدای صحبت‌هایش از شهاب حسینی به واسطه سرمایه گذاری در این اثر یاد کرد و افزود : ” جوانی در سینما ریسک دارد اما مسئله خیلی مهمی نیست . به هر حال افرادی برای حضور ما در سینما ریسک و اعتماد کردند و ما هم باید این اعتماد را به گرو‌ها و جوان‌های دیگر می کنیم . از نتیجه این کار خیلی راضی هستم . ”

وی همچنین تاکید کرد : ” انجام هیچ کاری آسان نیست و حتی فیلمی که یک لوکیشن داشته باشد هم سخت است . ”

ناصر هاشمی که نقش برادر خسرو را داشت ، اظهار کرد : ” وقتی فیلمنامه را خواندم، نقش خوب و پیچیده‌ای بود و با بحث و صحبت درباره روند فیلم ، بحث‌هایی شکل گرفت که به این فیلم رسیدیم . نمی‌توانم بگویم که این آدم چه کسی بود ! چون خود من هم مانند تماشاچی به قضیه نگاه می‌کنم و همه چیز را می‌خواهم کشف کنم . این مسئله برای کسانی که کار هنری انجام می‌دهند، وجود دارد . ”

وی ادامه داد : ” بارزترین ویژگی شخصیتی که ایفا کردم، نظم او در چهارچوب بتن زندگی بود که اجازه ورود کسی را به آن نمی داد . حتی خسرو هم همین شرایط را داشت و اجازه نمی‌داد کسی وارد زندگی اش شود . ”

” بالاخره اجازه دادند کار کنم ”

جواد یحیوی هم درباره حضورش در این فیلم سینمایی عنوان کرد : ” مدتی کم کار بودم و حتی در مواقعی هم که امکان کار کردن داشتم ، کمتر اجازه کار کردن پیدا می کردم ، اما مدتی است که اتفاق‌های خوبی افتاده و اجازه دادند در سینما و تئاتر کار کنم . ”

وی ادامه داد : ” نقشی که بازی می‌کنم کسی است که به عنوان رفیق در این خانواده حضور دارد و از شرایط و اوضاع آن‌ها خبر دارد و همچنین می‌خواهد امکان پذیرش خسرو در خانواده را بهتر ایجاد کند . ”

حامد ثابت هم که آهنگسازی این اثر سینمایی را بر عهده داشت ، بیگلری را کارگردان خوش‌آتیه‌ای دانست و اظهار کرد که دوست دارد کار بعدی‌اش را ببیند . “

133 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *