نگاهی بر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

جشنواره موسیقی فجر مراسمی که برای اولین بار در سال ۱۳۶۴ و با نام اولیه «جشنواره سراسری سرود و آهنگ‌های انقلابی» شکل گرفت و اولین دوره آن با شرکت ۲۰ گروه در تهران برگزار شد.

1394111910205614770696410جشنوازه ای که هر ساله در بهمن ماه در تهران برگزار می‌شود و علاقمندان به موسیقی را از اقصی نقاط کشور به پایتخت میکشاند و تهران این چند روز را میزبان هنردوستان و عاشقان موسیقی میشود.
و اما سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر امسال به مدریت حمیدرضا نوربخش و دبیری حسن ریاحی از ۲۱ بهمن آغاز و تا ۳۰ بهمن ادامه دارد.
جشنواره امسال هم تا قبل از برگزاری این مراسم حواشی داشت که در طی یک هفته شبکه های اجتماعی را پر کرد سالار عقیلی خواننده موسیقی اصیل با حضور در یکی از شبکه های ماهواره ای حاشیه ساز شد و داریوش پیرنیاکان به عنوان دبیر و سخنگوی خانه موسیقی به حذف سالار عقیلی در جشنواره موسیقی فجر اعتراض کرد
و پس از پیرنیاکان «حمیدرضا نوربخش» مدیر سی‌ویکمین جشنواره‌ی موسیقی فجر بیان کرد: «بعد از حواشی به وجود آمده درباره‌ی سالار عقیلی، کمیته‌ی نظارت بر جشنواره اعلام کرد که شرایط برای حضور ایشان در جشنواره فراهم نیست؛ اما با توجه به اینکه او خواننده‌ی شناخته شده‌ای است و در این مدت خدمات بسیاری نیز انجام داده‌ است، من و دیگر مسوؤلان جشنواره تمامی تلاش خود را انجام دادیم تا ایشان به جدول جشنواره بازگردند. خوشبختانه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز نسبت به این موضوع، موضع روشنی داشته‌اند،‌ از سوی دیگر مسوؤلان جشنواره معتقدند که نباید با هنرمندان برخوردی قهری داشت»
و اما موضع گیری های جنجال برانگیزی هم به بازگرداندن عقیلی شد که نمونه بارزش اظهار نظر جالب محمد معتمد خواننده جوان بود که با متنی کنایه آمیز در صفحه شخصی اش بیان کرد بود: «الو… خانه موسیقی؟ سلام. معتمدی هستم. ببخشید شما موضع گیری هم‌ می‌کنید؟؟ خواستم بپرسم شما دقیقا چه مواقعی موضع می‌گیرید؟ آخر به من شش ماه مجوز انتشار آلبوم نمی‌دادند شما موضع نگرفتید!! بخدا من جزء صنف بستی‌فروشی و آبمیوه‌گیری نبودم. قربان شما…خدانگهدار»
و سیروان خسروی خواننده پاپ کشورمان با درج ویدئویی از حضور سالار عقیلی، خواننده سنتی در شبکه های ماهواره ای، نسبت به بخشش وی و بازگشتش به جشنواره موسیقی فجر واکنش تندی نشان داد و آن را غیر اصولی و اشتباه دانست.

و بعد هم کنسرت همایون سخی و سیار هاشمی به‌ خاطر قانون محدودیت صدور روادید برای مسافران ایران لغو شد وبه خاطر این لایحه برای حضور در ایران علی رغم عقد قرارداد،  دچار تردید شدند و ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر نیز بر همین اساس تصمیم گرفت تا به جهت جلوگیری از ایجاد هر گونه اختلال در طی روزهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر در تهران، این اجرا را لغو کرد.
اما با تمامی این حواشی جشنواره موسیقی فجر امسال برای اهل موسیقی مراسمی امیدوار کننده است زیرا برخلاف سالهای گذشته در در سی یکمین جشنواره موسیقی فجر از ژانر های متفاوتی از موسیقی دیده میشود.
و همین طور مجموع رقم بلیت‌فروشی جشنواره‌ی موسیقی فجر دو روز مانده به رقم دو میلیارد و ۲۷ میلیون تومان رسید بلیت فروشی سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر از روز ۵ بهمن‌ماه و برای اولین بار در طول برگزاری جشنواره‌ی موسیقی، از طریق سه سامانه‌ی بلیت فروشی آغاز شده و رقمی که فروش بلیت امسال ثبت شد رکوردی در تاریخ این جشنواره سالیانه میباشد.
شایان ذکر است که جشنواره موسیقی فجر تا ۳۰ بهمن ادامه دارد.

115 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *