اجرای باور نکردنی بانوی آذربایجانی ، آرزو علیوا ، در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر

روز پنجشنبه آرزو علیوا بانوی اهل آذربایجان در تالار وحدت به اجرای اولین کنسرت بانوان خارجی در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر پرداخت .

علیوا در اولین اجرای خود در جشنواره فجر، بیش از حد انتظار نشان داد و با آوازهای بی‌نظیرش باعث شد که از طرف بانوان حاضر در سالن مورد تشویق فراوان قرار بگیرد .

برنامه آرزو علیوا در حالی آغاز شد که این نوازنده آذربایجانی به همراه دو عضو دیگر گروه او که آن‌ها نیز از نوازندگان آذربایجانی هستند ، با لباس‌های سنتی آذربایجانی به روی صحنه آمدند .

علیوا خواننده و نوازنده دف در این برنامه با لباس آبی و همراهان او سمیرا جلیلوا و همچنین زر گلام جعفروا با لباس‌های سبز و زرد به روی صحنه آمدند . علیوا برای اجرای خود قطعاتی محلی از موسیقی آذربایجان را تدارک دیده بود که هر کدام آن‌ها مورد استقبال شدید مخاطبان قرار می‌گرفتند .

بانوان حاضر در تالار وحدت ، پس از هر اجرای علیوا، قطعاتی را از این خواننده آذری درخواست می‌کردند .

قطعه معروف ” بری باخ ” اثر زامیق علی‌اف ، بیشترین اثری بود که از علیوا و همراهان او درخواست می‌شد که درنهایت ، علیوا این اثر را در میان تشویق حضار اجرا کرد ؛ اثر ساری گلین ، دیگر اثری بود که به درخواست مخاطبان توسط علیوا اجرا شد . جالب آن بود که حاضرین در تالار وحدت ، برای دفعات متعدد ، قطعات مورد نظرشان را به زبان فارسی از آرزو علیوا درخواست می‌کردند ، در حالی که این بانوی آذری به زبان فارسی مسلط نیست ؛ بنابراین علیوا به زبان آذری نسبت به نام قطعات درخواست شده واکنش نشان می‌داد .

علیوا در بین اجراهایش عنوان کرد که خانم‌های شیرین‌زبانی در این سالن حضور داند و از دیدن آن‌ها بسیار خوشحال است .

او با اجرای امروز خود در تالار وحدت ثابت کرد که تا چه اندازه از توانایی بالایی در اجرای موسیقی برخوردار است . صدای علیوا بسیار دلنشین و وسیع و هماهنگی او و دو عضو دیگر گروهش در اجرا و نوازندگی قطعات آذری بسیار مثال‌زدنی بود .

علیوا اولین بانوی آذربایجانی است که در جشنواره موسیقی فجر حضور داشته و اجرای کم نقص او در دومین روز سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر می‌تواند موجبات حضور بانوان خواننده و نوازنده دیگر آذربایجان در کشور ایران را نیز فراهم کند .

کنسرت امروز خواننده آذربایجانی در حالی امروز در تالار وحدت برگزار شد که سال گذشته نیز یکی از معروف‌ترین خوانندگان آذربایجان در همین سالن به اجرای موسیقی پرداخته بود . عالی‌ام قاسم اف در اردیبهشت و همچنین دی‌ماه سال گذشته به ایران آمد که در اردیبهشت‌ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی تهران و در دی‌ماه در تالار وحدت به اجرای ماندگارترین قطعات موسیقی آذربایجان که به صورت ارکسترال تنظیم شده بودند پرداخت .

آرزو علیوا متولد سال ۱۹۹۱ و دانش‌آموخته کنسرواتوار آذربایجان است . این بانوی جوان آذربایجانی در عرصه‌های بین‌المللی عناوین مختلفی به دست آورده که باعث محبوبیت بیشتر او گردیده است . علیوا دارنده مقام نخست سومین رقابت ملی موسیقی مقامی در سال ۲۰۰۶ و رقابت‌‌های دلفی در کشور قزاقستان بوده و همچنین توانسته دیپلم افتخار یونسکو برای اجرا در جشنواره‌ی ” نغمه‌های شرقی ” و جشنواره موسیقی مقامی ” فضای مقام ” را کسب کند . جایزه‌ی جوان و سولیست اپرای ملی آذربایجان از دیگر افتخارات این خواننده است .

248 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *