نجمه تجدد به همراه گروه همنوازان در سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر به روی صحنه رفت

در نخستین روز از سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر ، نجمه تجدد به همراه گروه همنوازان در تالار رودکی به صحنه رفت .

تجدد که پیش از این سابقه همکاری‌ با گروه شمس و گروه کامکارها را داشته و در کنسرت‌های متعدد داخلی و خارجی شرکت کرده است ، نخستین بار به صورت مستقل و در اجرایی ویژه بانوان به صحنه آمد . هانا کامکار ، نسیم اعرابی ، نیلوفر شهبازی ، نیکناز میرقلمی ، خورشید دادبه، تارا موسویان ، آذرنوش خدامی و ندا بهزادی نیز در این برنامه او را همراهی کردند .

تجدد در ابتدای برنامه ضمن تشکر از حاضران در سالن گفت : ” ممنون از اینکه ما را حمایت کردید و به تماشای برنامه آمدید . خیلی خوب است که چنین کنسرت‌هایی برای خانم‌ها برگزار شود و خوب است که همدیگر را حمایت کنیم و اجراهایی باکیفیت داشته باشیم تا وقتی خبر این برنامه‌ها اعلام می‌شود همه مشتاق دیدن آن باشند . ”

او ادامه داد : ” چقدر خوب است یاد بگیریم یک آهنگ با زحمت یک آهنگساز خلق شده و بعد توسط خواننده با صدایش تزیین می‌شود . پس باید ابتدا به نام آهنگساز معرفی شود و بعد نام خواننده بیاید . ”

بخش اول این کنسرت به اجرای قطعات ساخته شده برای تنبور ، از آثار تهمورس پورناظری اختصاص داشت . این قطعات پیش از این در کنسرت‌ها و آلبوم‌ها با همنوازی چند تنبور و سازهای کوبه‌ای شنیده شده بودند ، اما این بار تنبورنوازی نیک ناز میرقلمی و خورشید دادبه را آوای بربط آذرنوش خدامی همراهی می‌کرد تا تعداد اندک تنبورها با صدای بم بریط جبران شود . ”

اولین قطعه‌ای که در این بخش اجرا شد ” آن سو مرو ” نام داشت و پس از آن خورشید دادبه به تک‌نوازی تنبور پرداخت . اجرای او پس از چند دقیقه با تک‌نوازی نیک ناز میرقلمی ادامه پیدا کرد . اجرای مسلط و با احساس این دو نوازنده با تشوی‌های تماشاگران همراه شد و پس از آن نوبت به اجرای قطعه ساربان رسید . این قطعه که پیش از این چندین بار در کنسرت‌های گروه شمس اجرا شده است این بار با همراهی بربط حال و هوایی متفاوت یافته بود . ”

دو نوازی دف توسط ندا بهزادی و تارا موسویان بخش بعدی برنامه بود و پس از آن نوبت به اجرای یکی از مشهورترین قطعات ساخته شده توسط تهمورس پورناظری با نام ” مستان سلامت می‌کنند ” ( رو آن ربابی را بگو مستان سلامت می‌کنند ) رسید . این قطعه نخستین بار در سال ۷۸ در آلبومی با همین نام منتشر و با همخوانی بیژن کامکار ، نجمه تجدد و مریم ابراهیم پور شنیده شد . اما اجرای این قطعه در کنسرت شب گذشته با تغییر بزرگی همراه بود . این بار با پیوستن دو کمانچه به گروه ، شنونده تنظیمی متفاوت از این قطعه به‌یادماندنی بودیم . ”

در بخش دوم برنامه که به موسیقی ملی اختصاص داشت قطعاتی با آهنگسازی کیخسرو و تهمورس پورناظری اجرا شد . قطعه ” مگذار و مگذر ” که پیش از این توسط حمیدرضا نوربخش اجرا شده بود به خوبی توسط نجمه تجدد اجرا شد و پس از آن نوبت به اجرای قطعه ” هیهای دل ” رسید. اما این بار شنونده شعر متفاوتی روی این قطعه بودیم و به جای غزل مولوی با مطلع ” رفت عمرم در سر سودای دل ، وز غم دل نیستم پروای دل ” شنونده شعر ” ای مهربان‌تر از برگ در بوسه‌های باران ” سروده محمدرضا شفیعی کدکنی بودیم .

پس از آن نوبت به دو نوازی کمانچه و کمانچه آلتو توسط نسیم اربابی و نیلوفر شهبازی رسید و بعد از آن قطعه ” آینه جان ” به اجرا در آمد . تک نوازی بربط توسط آذرنوش خدامی بخش بعدی برنامه بود و سپس نوبت به اجرای قطعه ” ای دل شکایت‌ها مکن ” رسید. اگرچه بسیاری از مخاطبان این قطعه را نخستین بار دو سال پیش در آلبوم قطره‌های باران با صدای علیرضا قربانی شنیدند، اما این قطعه سال‌ها پیش و در سال ۸۱ در کنسرت گروه شمس اجرا شد .

در کنسرت شب گذشته که مروری بر آثار خاطره‌انگیز گروه شمس بود نجمه تجدد مانند همیشه اجرای بسیار خوبی داشت و تبحر نوازندگان گروه در تک‌نوازی و گروه نوازی به خوبی دیده شد . این اجرا با واکنش خوب تماشاگران و رضایت آن‌ها به پایان رسید ، در حالی که چهره‌هایی مانند ژاله صامتی ، شبنم مقدمی ، مریم معینی ، صبا کامکار و شیوا دولت‌آبادی از مهمانان این برنامه بودند .

106 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *