اجرای " تریوی ایروان " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر ، در غیاب نوازندهٔ ویولن‌سل این گروه

در سومین روز از سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر اجرای ” تریوی ایروان ” در تالار رودکی در حالی روی صحنه رفت که نوازندهٔ ویولن‌سل این گروه – واهه بارسادانیان – به دلیل سانحهٔ رانندگی که هفتهٔ گذشته برایش پیش آمده بود ، نتوانست این گروه ارمنی را همراهی کند و به جای او یک نوازندهٔ فلوت – گریگوریان – در این اجرا آنان را همراهی کرد .

به نقل از روابط عمومی سی‌ویکمین جشنوارهٔ موسیقی ، ” لوریس چکناواریان ” – آهنگساز و رهبر شناخته‌شدهٔ ارکستر – از مهمانان این برنامه بود و در بخش اول آن ، تریویی از موتزات در سل می‌نور به اجرا درآمد . نوازندگان این اثر موتزارت را که دارای فضایی احساسی و رمانتیک است ، دقیق و با ظرافت اجرا کردند . در بخش دوم قطعه‌ای از شوپن در سل‌ماژور اجرا شد و به خاطر گامی که انتخاب شده بود ، این بار فضا جدی‌تر و البته منسجم بود ؛ از ویژگی‌های این بخش می‌توان به هماهنگی میان نوازندگان اشاره کرد و انتقال احساسشان به یکدیگر . ” آنا‭ ‬هاروطونیان ” ‭ – نوازندهٔ ‬ویولنسل – به همراهی ” کارینه‭ ‬حق‭ ‬وردیان ” – نوازندهٔ پیانو – در این اجرا ، آثاری را به شکل موسیقی کلاسیک محض به اجرا درآوردند که شاید درک بخش‌هایی از آن برای مخاطب غیر آشنا به موسیقی کلاسیک ، دشوار بود. بعد از این دو قطعه ، سه نوازندهٔ ارمنی ، قطعه‌ای از ” آرنو باباجانیان ” را اجرا کردند . آن‌ها بخشی‭ ‬از‭ ‬موومان‭ ‬دوم‭ ‬در‭ ‬سوئیت‭ ‬ارکسترال‭ ‬شماره ‭ ‬۳ اثر این آهنگساز را اجرا کردند . این قطعه تمی شرقی داشت و یکی از با حس‌وحال‌ترین قطعات اجرایی در این برنامه بود و مخاطب ایرانی می‌توانست به خوبی با آن ارتباط برقرار کند، به خصوص آنکه فواصل موسیقایی ارمنستان نزدیک به موسیقی ایرانی است. اجرای «کارمن» از کومیتاس و اجرای یک سری تانگو از پیاتزولا ، از دیگر بخش‌های این اجرا بود که باز هم قطعاتی دلنشین برای مخاطبانِ غیرحرفه‌ای داشت و ریتم‌ها و ضرباهنگ‌هایش نزدیک به گوشِ ایرانیان .

در دومین اجرای موسیقی کلاسیک در تالار رودکی در قالب جشنوارهٔ موسیقی ، مخاطبانِ حرفه‌ای حضور داشتند و نوازندگانی که می‌توان آنان را از شناخته‌شده‌ترین نوازندگان ارمنی دانست و اجرای تمیزشان سبب شد تا مدام مورد تشویق مخاطبان قرار گیرند .

” آنا هارتونیان ” در فستیوال‌های متعدد جهانی در ایران ، ‌آلمان ، فرانسه ، ژاپن ، ‌ انگلستان ، جمهوری چک ، ایتالیا و آمریکا شرکت داشته و مقام‌های مهمی را کسب کرده است . ” کارینه حق‌وردیان ” نیز با شرکت در فستیوال‌های موسیقی بین المللی روسیه ، ‌ آلمان ، ‌فرانسه و انگلیس مقام‌های برجسته و دیپلم افتخار کسب کرده است .

100 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *