اجرای سالار عقیلی با گروه " وزیری " در سی‌ و یکمین جشنواره موسیقی فجر

کنسرت گروه ” وزیری ” بیست و سوم بهمن‌ماه با سرپرستی ” کیوان ساکت ” در تالار وحدت در حالی روی صحنه رفت که ” سالار عقیلی ” بار دیگر قطعات ملی – میهنی چون وطن ، قطعه‌ ایران جوان ،‌ ای ایران و باران را به اجرا درآورد .

به نقل از روابط عمومی سی‌ و یکمین جشنواره موسیقی فجر اولین قطعهٔ بخش اول این برنامه ” موج ” نام داشت که آهنگی بی‌کلام بود و از تنظیمات معروف به موسیقی گل‌هایی در آن استفاده شده بود ، رنگ‌آمیزی فضای ملودیک ایجاد شده در این اثر با تار ایجاد شد ؛ با پایان یافتن این قطعه و تشویق تماشاگران حاضران در سالن ، ” کیوان ساکت ” ، خوانندهٔ گروهش – سالار عقیلی – را به روی صحنه دعوت کرد . ” ابر می‌بارد ” با شعری از امیرخسرو دهلوی اولین قطعه‌ای بود که سالار عیقلی به عنوان خواننده در آن حضور داشت . او در بخش‌های مختلفی از این قطعه ، گسترهٔ صدایی خود را نشان داد . در ادامه ساز و آوازی با تار ساکت و آواز عقیلی اجرا شد . ” بهنام ابوالقاسم ” نیز به عنوان نوازندهٔ پیانو این قطعه را همراهی می‌کرد . در این بخش بار دیگر ” سالار عقیلی ” در گام‌های بالا صدای خود را به رخ تماشاگران کشاند . در بخش بعدی قطعه‌ای با تم موسیقی شمال ایران ارایه شد و پس از آن شعری از ” مولانا ” با مطلعِ ” ای قوم به حج رفته ” توسط عقیلی اجرا شد . خواننده در این بخش سعی در ارایهٔ توانایی‌های خود در بم‌خوانی داشت و وزن و ملودی روی شعر مولانا ظرایف کلامی در شعر او را بیش از پیش نمایان می‌کرد .

در ادامه و به صورت ناگهانی ، ” احسان عبدی‌پور ” نوازندهٔ جوان سرنا وارد صحنه شد که مورد تشویق فراوان حضار قرار گرفت . ” امید عبدی‌پور ” با دهل و مردم با تشویق‌هایشان اجرای قطعه‌ای با بن‌مایهٔ موسیقی لرستان را حال و هوایی ویژه دادند .

در ادامه ” ساکت ” با تکنوازی تار ، به شکل‌گیری سیر ملودیک قطعه کمک کرد . بازگشت به رپرتوار موسیقی ردیفی و آواز عقیلی بر روی دوبیتی ” ابر آمد و زار بر سر سبزه گریست ” از خیام مقدمهٔ اجرای قطعهٔ بعد بود که نوروز ۷۵ نام داشت . این قطغه بر روی شعری از مرحوم فریدون مشیری به مرحله‌ی اجرا درآمد .

” راز مهتاب ” قطعه‌ای بی‌کلام برای سه‌تار و ارکس‌تر بود که مقدمهٔ اجرای بخش دوم به حساب می‌آمد . صدای شفاف مضراب‌های ساکت در ” دشتی ” بخشی از تکنوازی او در میانهٔ این قطعهٔ بی‌کلام را شامل می‌شد . با پایان یافتن قطغهٔ راز مهتاب ، ‌ساکت دوباره به دنبال عقیلی رفت و او را به روی صحنه دعوت کرد . پس از آن ” سالار عقیلی ” و ” ژاله صادقیان ” به همراه ساکت به روی صحنه آمدند . صادقیان در مقام گوینده بخشی از اشعار مرحوم ” فریدون مشیری ” پیش از خواندن عقیلی دکلمه کرد ، در ادامهٔ ” کیوان ساکت ” درباره این قطعه سخن گفت . در ادامه ” سالار عقیلی ” با همراهی ساز کمانچه ساز و آواز کوتاهی را اجرا کرد .

پس از ان نوبت به اجرای قطعه کوچه رسید و در این بخش عقیلی بخشی از قطعات ملی – میهنی خود را چون قطعات وطن ، قطعه‌ی ایران جوان ، سرود‌ای ایران ، باران اجرا شد و در ادامه و با تشویق تماشاگران نوروز ۹۴ با شعری از محمد تقی ساکت اجرا شد .

85 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *