اجرای گروه " خورشید " در سی‌ویکمین جشنوارهٔ موسیقی فجر به سرپرستی " مجید درخشانی " + عکس

در سومین روز از سی‌ویکمین جشنوارهٔ موسیقی فجر ، گروه موسیقی ” خورشید ” به سرپرستی ” مجید درخشانی ” در حالی روی صحنه رفت که دو خواننده از دو نسل ، این هنرمند را همراهی می‌کردند . در بخشی از اجرای گروه خورشید ، ” مظفر شفیعی ” این آهنگساز و اعضای گروهش را همراهی می‌کرد و در بخشی دیگر از برنامه ، ” اشکان کمانگری ” خوانندهٔ جوان به اجرای قطعات پرداخت .

در این کنسرت که شنبه شب در ساعت ۱۸:۱۵ آغاز شد ؛ گروه ” خورشید ” قطعاتی از آثار چاووش ، گروه نوازی در دستگاه نوا و گروه نوازی در بیات ترک و دشتی را اجرا کرد . ” مجید درخشانی ” از شاگردان محمدرضا لطفی و اعضای اولیهٔ گروه شیداست که در تمام مدت فعالیت خود در گروه موسیقی ” خورشید ” دغدغهٔ زنده کردن خاطرهٔ ” چاوش ” را داشته است و حالا در اولین اجرایی که بعد از مدت‌ها همراه با این گروه داشته ، بار دیگر تعدادی از قطعاتِ خاطره‌انگیز چاوش را اجرا کرد .

در ابتدای این برنامه ، تصنیف ایرانی اثر زنده‌یاد ” پرویز مشکاتیان ” با شعر جواد آذر اجرا شد و پس از آن قطعهٔ ماندگار ” راز سر به مهر ” با آهنگسازی زنده‌یاد ” حمدرضا لطفی ” و تنظیم ” حسین علیزاده ” با شعری از حافظ به اجرا درآمد ، ‌ این دو قطعه را ” اشکان کمانگری ” اجرا کرد . بعد از اجرای این دو قطعه ، ” مظفر شفیعی ” – خواننده آواز ایرانی – به همراه درخشانی به روی صحنه آمد . او از محضر ” اسماعیل مهرتاش ” و ” محمدرضا شجریان ” بهره گرفته است ، استاد آواز چند باری ، ‌ ” شفیعی ” را به عنوان یکی از شاگردان برگزیده خود نام برده است ؛ اما در این بخش مقدمهٔ نوا ، چهارمضراب و آواز ، تصنیف بی‌من مرو با شعری از مولانا و تصنیف چون جان با شعری از مولانا با آهنگسازی ” مجید درخشانی ” در سالن طنین انداز شد . بخش سوم نیز به گروه نوازی در بیات ترک و دشتی اختصاص داشت با صدای کمانگری اجرا شد و این خوانندهٔ جوان قطعاتی چون مقدمه ، چهارمضراب و آواز ، تصنیف ” نه‌چندان ” با شعری از سعدی و تصنیف ” بودن و سرودن ” بر اساس شعری از شفیعی کدکنی که همگی از ساخته‌های خود درخشانی است به اجرا درآمد .

در این برنامه علاوه بر اجرای قطعاتِ باکلام ، اعضای گروه دونوازی‌هایی نیز انجام دادند . در اولین بخش کمانچه و بربت دونوازی کردند و بعد از آن ” حنانه سعیدی ” در دشتی تکنوازی کرد که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت . از نکات این اجرا می‌توان به دوری از ارائه پیچیدگی‌هایی اشاره کرد که با موسیقی ایرانی غریبه‌اند ، در عوض درست بر اساس آنچه در موسیقی ایرانی مرسوم است و نمونه‌های قابل اتکای این نوع موسیقی هم گواه هستند ، ملودی و ارائه نغمات دلننشین در دستور کار گروه خورشید قرار گرفته بود .

پس از پایان سه بخشی که در بروشور هم به چشم می‌حورد و ادای احترام گروه خورشید به تماشاگران حاضر در سالن ، گروه به درخواست مخاطبانشان ، قطعهٔ ماندگار ” در خیال ” که را پیش از این در حافظه صوتی مخاطبان آواز ایرانی با صدای ” محمدرضا شجریان ” به یادگار مانده بود را اجرا کردند .

در گروه خورشید ، مهرداد ناصحی ( کمانچه ) ، علیرضا دریانی ( کمانچه ) ، حنانه سعیدی ( قانون ) ، ‌نازنین غنی‌زاده ( کمانچه ) ، سارا رضا‌زاده ( تار ) ، حمید بهروزی‌نیا ( تار ) ، آرش عزیزی ( تار ) ، نگین‌زاده وکیلی ( قیچک باس ) ، مهناز کاشانی ( قیچک آلتو ) ، نازنین روستا ( قیچک آلتو ) ، شیوا احمدی سپهر ( عود ) ، امین حیدری ( عود ) ، امین گلستانی ( عود ) ، آرش سعیدیان ( عود ) ، سارا مهرافشار ( دف ) ، ‌مصطفی سامنی ( دف ) ، هستی فرحی ( تار ) ، نلیا صفایی ( دیوان ) ، سحر کمالوند ( بم‌تار ) ، زهرا رنجپور ( دف ) ، سام خواجه‌وند ( دف ) نواختند .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده کنید :

105 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *