اجرای ارکستر ملی به رهبری " لوریس چکناواریان " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

” لوریس چکناواریان ” – آهنگساز و رهبر ارکستر نامدار ایرانی – را بیشتر با اجرای ارکستر سمفونیک تهران می‌شناسیم ، او اما در چهارمین روز برگزاری جشنواره‌ی موسیقی ، ارکستر ملی را رهبری کرد و مانند همیشه با توجه ویژه به مخاطبانی که به کنسرتش آمده بودند ، چوب رهبری‌اش را به سمت ارکستر گرفت .

قرار بود در این برنامه قطعه‌ی ” ستایش خدای را ” به عنوان اولین قطعه سوئیت آرارت اجرا شود ؛ اما به جای آن ” ایران ” به مرحله اجرا درآمد . این قطعه که با همراهی گروه کر به سرپرستی ” علیرضا شفقی نژاد ” اجرا شد ، درآمدی بر سوئیت آرارت به عنوان اولین بخش برنامه ارکستر ملی در این اجرا بود . ستایش خدای را ، شکرگذاری به درگاه پروردگار ، رقص شکرانه ، نوح کبوتر را می‌فرستد ، بازگشت کبوتر با شاخه زیتون ، نوح برای پروردگار محراب می‌سازد و ” جشن ، رقص شادمانه ” هفت قطعه این سوئیت بود که پس از اجرای آنها نوبت به اجرای هفت قسمت از سوئیت آهنگ‌های عاشقانه رسید . طبق قرار قبلی گوینده سالن با مخاطبان میان هیچ کدام از این قطعات تشویقی صورت نگرفت تا در پایان بخش اول و با تمام شدن هیجان رهبر کارکشته ارکستر ملی در این اجرا ، تشویق‌ها به یکباره آغاز شود و تا دقایقی ادامه پیدا کند .

در ادامه‌ی برنامه ، ” لوریس چکناواریان ” پشت میکروفن حاضر شد و با مخاطبان سخن گفت . او که یک توضیح اجمالی از رپرتوار برنامه را به مخاطبان ارائه داد در مورد بخش دوم برنامه توضیحاتی داد و از مخاطبان خواست تا مایستر ارکستر ” همایون رحیمیان ” را مورد تشویق قرار دهند . بخش دوم برنامه در حالی آغاز شد که چکناواریان از ابتدای این بخش ، وعده‌ی اجرای ۵ قطعه از سوئیت سلام را به مخاطبان داد و از آنها خواست در پایان برنامه و در قطعه ” سلام صلح ” که شعری از حافظ را با خود به همراه داشت به اجرا خوب دقت کنند تا در پایان آنها را شگفت‌زده کند . گروه کر که تا این قسمت از برنامه به جز اجرای سرود ” ایران ” ارکستر را در هیچ یک از قطعات همکاری نکرده بود ، پس از پایان سه قسمت از سوئیت پردیس و پریسا با گروه همراه شد و به ترتیب قطعات بنی آدم با شعری از سعدی ، مستان سلامت می‌کنند با شعری از حضرت مولانا و سلام صلح را با کلامی از حافظ برای حاضران در سالن اجرا کرد .

در این میان و در قطعه ماقبل پایانی شادی صلح اجرا شد تا سلام صلح حافظ پایان بخش رپرتوار اکستر موسیقی ملی باشد . چکناواریان طبق وعدهای که به مخاطبان داده بود دوباره پشت میکروفن آمد و گفت : ” ما دو بار دیگر سلام صلح را اجرا می‌کنیم با این تفاوت که همه حاضران باید برخیزند و همراه کر شعر را بخوانند . ”

حاضران در سالن که در اجرای اول این قطعه شعر را به طور کامل نیاموخته بودند از میانه‌های اجرای دوم گروه را همراهی کردند و در حالی که ایستاده بودند دست به دست هم داده و سلام صلح حافظ را خواندند .

چکناواریان به سمت جمعیت بازگشت و این‌بار چوب رهبری را به سوی مخاطبان گرفت و تالار وحدت یک پارچه به کر ارکستر موسیقی ملی تبدیل شد . او که از این اتفاق به وجد آمده بود ، حرکات دستش را تندتر و با حرارت بیشتری ادامه داد و بلافاصله فرمان اجرای ” سلام صلح ” را برای بار سوم صادر کرد . این بار هماهنگی مردم با گروه بیشتر شد و همه در حالی که شعر را به خوبی آموخته بودند همراه با ارکستر برنامه را به پایان رساندند .

چکناواریان در پایان علیرضا شفقی‌نژاد سرپرست گروه کر را به روی صحنه فراخواند . شفقی‌نژاد ابتدا از گروه کر با علامت دست تشکر کرد و سپس به نشانه احترام در مواجهه با مخاطبان تعظیم کرد . در این بخش چکناواریان ” همایون رحیمیان ” کنسرت مایستر و ” کریم قربانی ” مایستر ویولنسل را با دست نشان داد و از مردم خواست آنها را تشویق کنند . با علامت بعدی چکناواریان همه ارکستر به پا خواستند و برای تشکر از تشویقها ، به سمت مردم ادای احترام کردند .

تشویقهای ادامه دار باعث شد ارکستر دوباره به روی صندلیها بازگردند و شعر ایران را که در ابتدای برنامه اجرا کرده بودند به عنوان حسن ختام به مرحله اجرا در بیاورند .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده کنید :

109 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *