اجرای گروه کمانچه‌نوازی " نوید دهقان " در سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

گروه کمانچه‌نوازی نوید دهقان در چهارچوب جشنواره سی‌ویکم موسیقی فجر در تالار رودکی در دو بخش به مرحله اجرا درآمد . اردشیر کامکار ، بیژن کامکار و بهداد بابایی مهمانان این برنامه بودند و در این میان ” نوید دهقان ” با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی اردشیر کامکار در عرصه‌ی کمانچه نوازی حضور این تعداد نوازنده کمانچه روی صحنه را مرهون زحمات او دانست و هدیه‌ای از طرف اعضای گروه به این هنرمند اهدا کرد .

بخش اول شامل این برنامه شامل بداهه نوازی کمانچه و تنبک بود که اجرای آن را نوید دهقان و فرهاد صفری به عهده داشتند . در ابتدای برنامه «نوید دهقان» سازش را در دست گرفت و به تکنوازی پرداخت . او در این بخش یک زد و بعد از آن ” تنبک ” فرهاد صفری در مقام یک ساز ریتمیک به مدد دهقان آمد و این دو هنرمند همنوازی کردند . در این بخش دهقان به بداهه نوازی و بداهه پردازی می‌پرداخت و در ادامه ملودی ارائه شده را تکرار می‌کرد و به آن شاخ و برگ می‌داد . در میانه این بخش نوبت به تکنوازی تنبک ” فرهاد صفری ” رسید و این نوازنده با نشان دادن گوشه‌ای از توانایی خود دوباره کار را برای پیگیری ملودی ایجاد شده به دهقان سپرد . حالا نوبت دهقان بود که ملودی‌پردازی را متوقف کرده و ردیف موسیقی ایرانی را بنوازد. در نهایت با فرود نوای ساز مخاطبان این دو هنرمند را تشویق کردند .

بعد از بداهه‌نوازی ” نوید دهقان ” که فعالان حوزه موسیقی او را بیشتر به عنوان یک نوازنده و آهنگساز می‌شناسند ،‌ ” آواز ” خواند . او با ارائه شعر ” کس نیست در این گوشه فراموش‌تر از من ” توانست ظرایف آوازی و تحریرهای موجود در موسیقی ایرانی را اجرا کند . بداهه‌پردازی در شور ، دشتی ،بیات ترک و مایه‌هایی در همین محدوده ارائه شده بود .

پس از اتمام این ساز و آواز ، بار دیگر نوبت به تک‌نوازی تنبک با هنرمندی فرهاد صفری رسید . او در هر بخش با ارائه جملات جدید ، آنها را گسترش می‌داد و به سراغ بخش بعدی تک‌نوازی خود میرفت . او همچنین در بخش‌هایی از ریتم‌های غیر ایرانی و در بخش‌هایی دیگر از ریتم‌های زورخانه‌ای استفاده کرد .

بخش بعدی برنامه بداهه نوازی دهقان و صفری با آرشه‌های سریع دهقان آغاز شد . در میانه کار البته دهقان ارائه موسیقی را به فرهاد صفری سپرد . پس از مدتی این دو با هم همراه شدند . بازگشت به ردیف و باز هم یک قطعه آوازی با صدای نوید دهقان این بار در مایه دشتی از دیگر بخش‌های این برنامه بود . او با ویبراسیون‌های موجود در سازش ، حزن موجود در این بخش از موسیقی ایرانی را نشان می‌داد .

با آغاز بخش دوم اجرای شنبه شب در تالار رودکی ، ” نوید دهقان ” به همراه ۱۴ نفر از نوازندگان کمانچه به روی صحنه آمدند . پس از کوک کردن سازها گروه کمانچه نوازی دهقان کار خود را با ملودی که لحن موسیقی شمال ایران را داشت آغاز کرد . ملودی گروهی و استفاده پاساژهای هماهنگ از ویژگی‌های این بخش بود . ” نسیم اربابی ” نوازنده‌ی کمانچه بخش بعدی را با یکی دیگر از نوازندگان کمانچه آغاز کرد . این سیر تا آخر اجرا ادامه داشت و به صورت یکی در میان دو تن از نوازندگان گروه به ارائه موسیقی می‌پرداختند و در ادامه گروه با آنها همراهی می‌کرد .

نوید دهقان ، نسیم اربابی ، نیلوفر شهبازی ، سلرا هستی ، مهزاد خردمند ، آیدین ترکیان ، آذین ملکزاده ، مهشاد هاتف ، کیمیا کیانیان ، پروین فراهانی ، ساره اسداللهی ، اشکان فخاری ، ماهگل مقتدر ، فاطمه حسینی ، شاهین صادقیان ، نیما ابوالعلایی و فرهاد صفری اعضای گروه کمانچهنوازی نوید دهقان در این اجرا را تشکیل می‌دادند . از نکات جالب برنامه شنبه شب تالار رودکی حضور ۱۵ کمانچه به صورت همزمان بود .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده نمایید :

198 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *