اجرای گروه " پالت " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

گروه پالت همراه با ” آقای بنفش ” ، ” شهر من بخند ” و البته کاوری از آهنگ خاطره‌انگیز ” به رهی دیدم برگ خزان ” در چهارمین روز جشنواره در برج میلاد روی صحنه رفت .

۱) حدود سه سال پیش بود – اسفند سال ۹۱ – که این گروه بعد از چند اجرای موفق ، آلبوم ” آقای بنفش ” را منتشر کرد و در میان جوانانی که موسیقی خاص را به موسیقی پاپ این روزها ترجیح می‌دادند ، مورد توجه قرار گرفت و توانست به فروش موفقی هم دست پیدا کند . گروهی که رفته‌رفته نشان داد می‌تواند در بین گروه‌هایی که در این مدت خارج از محدوده پاپ به دنیای موسیقی پا گذاشته‌اند ، مقبولیت عام داشته باشد و به یک گروه پاپیولار تبدیل شود .

۲) کنسرت گروه ” پالت ” در دو پارت خلاصه شد که بخش اول آن بیشتر موسیقی‌های پیشین و مشخصا ، کارهای ” آقای بنفش ” را در برمی‌گرفت و بخش دوم آن قطعات آلبوم ” شهر من بخند ” را شامل می‌شد . ” پالت ” در پارت اول قطعاتِ ” یادگار دوست ” ، ” ماهی و گربه ” ، ” لیلی ” که با تنظیمی متفاوت نسبت به آلبوم نواخته شد و ملودی‌هایی که سردار سرمست با آکاردئون و تبحرش در سبک جاز می‌نواخت ، در کنار ساکسیفونی که روزبه اسفندارمز برای دومين بار نواخت و سولوهای موجز و انتخاب شده‌اش ، این قطعه را بسیار شنیدنی کرده بود . ” والس” و ” هزار تا قصه ” قطعات دیگر این بخش بودند و آهنگ ” از سرزمين هاي شرقي ” كه به تازگي ويدئو كليپ آن منتشر شده و با بازخورد بسيار خوبي از طرف مخاطبان روبه رو شده است قطعه دیگر بود . قطعه ” مثلث ” که در آلبوم ، مهدی ساکی امید را به عنوان خواننده همراهی کرده بود و در این اجرا توسط مهیار طهماسبی همراهی شد بخش بعدي اجرا بود و به این ترتیب اعضای ” پالت ” روی دیگری از چهره خود را به مخاطب نشان دادند که البته این تمام ماجرا نبود …

۳) کسانی که با ” پالت ” آشنایی دارند ، می‌دانند که کنترباس ، ویولنسل ، کلارینت ، گیتار و آکاردئون سازبندی گروه را تشکیل می‌دهد و یکی از ویژگی‌های ” پالت ” نوازنده‌های آن است که به خوبی از عهده نواختن ملودی‌های خوش‌صدا و بعضا ساختارشکن قطعات برمی‌آیند . در این اجرا هم نوازندگی‌ها سطح خوبی داشت و می‌توان به راحتی پیشرفت آنها را در این بخش دید به خصوص آرشه‌های مهیار طهماسبی روی ویولنسل که به شدت کاراکتر جداگانه‌ای در موسیقی ” پالت ” دارد و به صورت کاملا شفاف رنگ موثری به کار می‌دهد . به خصوص تکنوازی‌اش در انتهای قطعه ” اینجا شهر من نیست ” که حال و هوای دستگاهی آن ، برای مخاطبی که گوشش به موسیقی ایرانی عادت دارد ، بسیار دلنشین است . البته که خطاها و فالشی‌هایی هم در این اجرا به گوش می‌رسید که خب می‌توان آن را به پای لایو بودن آن گذاشت و هیجانی که گاهی کار دست آدم می‌دهد اما تمام آنها تبدیل به تجربه‌ای می‌شود برای اجراهای بهتر در آینده ؛ چراکه که تازه اول راه است و این گروه و گروه‌هایی از این دست حالا حالاها باید تجربه کنند و از دل آنها کارهای موفق خلق کنند .

۴) قطعه ” به رهی دیدم برگ خزان ” که همانند کار ” خانه بر دوش ” کاوری از یکی از قطعات خاطره‌انگیز است ، درست است که شاید نتواند به موفقیت ” خانه بر دوش ” دست پیدا کند ؛ اما می‌تواند دو نکته برای این گروه در پی داشته باشد ؛ یکی استایل جدیدی که در موسیقی خود وارد کردند و موزیکی که می‌تواند به نوعی یادآور سبک ” رِگه ” باشد و اینکه ممکن است در آینده بخواهند بیشتر به سمت موسیقی پاپیولارتر بروند و دیگری حضور ساز ساکسیفون با آن صدای گرمش به نوازندگی روزبه اسفندارمز که برای دومين بار در این گروه شنیده شد و ممکن است این موضوع را برساند که قرار است ” پالت ” در آینده بخواهد روی سازهای دیگری هم مانور دهد که این هم می‌تواند صداهای جدیدتری را به گوش مخاطب برساند .

۵) در پارت دوم اما همانند کنسرت‌های قبل ، بیشتر به آثار آلبوم ” شهر من بخند ” پرداخته شد و استقبال بیشتر از این قسمت نشان داد که آثار ” پالت ” روبه رشد است . اجرا با قطعه تازه‌ای از ” پالت ” آغاز شد و البته اتفاقات تازه‌ای دیگری هم در این بخش گنجانده شده بود . یکی از مهمترین آنها اجرای جدیدی از قطعه ” شهر من بخند ” بود که از آن موسیقی حجیم و ارکسترال که شاید کمی برای مردم ما بیگانه باشد ، تبدیل به یک موسیقی ملموس‌تر برای مردمی شده بود که این روزها به شدت آرزوی خندیدن شهرشان را دارند . البته نباید از نقطه عطف این اجرا گذشت که قطعه ” اینجا شهر من نیست ” در انتهای برنامه بود . قطعه‌ای که در آن موسیقی ، آواز و شعر به خوبی با یکدیگر همگون هستند .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده کنید :

172 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *