اجرای ارکستر فیلارمونیک کردستان به رهبری " مهدی احمدی " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

ارکستر فیلارمونیک کردستان به رهبری ” مهدی احمدی ” ۲۵ بهمن ماه در تالار رودکی در حالی به اجرای برنامه پرداخت که ” ارسلان کامکار ” به عنوان مایستر در آن فعالیت می‌کرد و هنرمندانی چون هوشنگ کامکار ، نادر مشایخی و شهرداد روحانی مهمانان برنامه‌ی او بودند .

به گزارش روابط عمومی سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر ، پس از ورود اعضای ارکستر ، ” احمدی ” در حالی وارد صحنه شد که در ابتدا با مایستر کنسرت ارسلان کامکار دست داد و فرمان آغاز برنامه را برای اجرای بهار مومان اول ویوالدی صادر کرد . این قطعه در ابتدا با پاس‌کاری مایستر گروه و خالد مبارکی – نوازنده‌ی ویولن یک – آغاز شد .

پس از پایان این قطعه مردم تشویق­هایشان را آغاز کردند تا زمستان موومان دوم ویوالدی توسط ارکستر اجرا شود . ویلن کامکار ابتدای این قطعه را در دست گرفت و بقیه ارکستر زیر صدای ساز او به نواختن مشغول شدند . این قطعه به لحاظ زمانی بسیار کوتاه بود . در ادامه نوبت به کوریولان بتهوون رسید تا با سازهای این ارکستر به مرحله اجرا گذاشته شود . محوریت ویولنسل و سازهای بادی را باید به عنوان ویژگی مهم این قطعه معرفی کرد .

در میانه کار مخاطبان با شنیدن ترکیب سازی در حال اجرا ، دلهره و هیجان را توامان احساس کردند . حرکات رهبر ارکستر در این قسمت با هیجان زیادی همراه شد تا اینکه بر اساس پارتیتوری که در جلویش بود کار را برای لحظه­ای متوقف کرد . مخاطبان قصد داشتند ارکستر را تشویق کنند که متوجه شدند اجرای این قطعه هنوز به پایان نرسیده است . با پایان این قطعه نوازندگان سازهای کوبه­ای از جا برخواستند تا ارکستر را در اجرای کنسرتو برای کر همراهی کنند . آغازگر این قطعه ” کوهیار پیک ” – نوازنده‌ی جوان ویولن – بود و ارکستر پس از مدتی با او همراهی کرد . هیجان رهبر ارکستر در این بخش بیشتر شد و دستش را به نشانه فرمان شروع به سازهای کوبه­ای حرکت داد . این بخش با همراهی ویولن­ها به پابان رسید . قطعه گارونا با دوئت گیانو و فلوت آغاز شد و پس از چند لحظه کر این دو را همراهی کرد . امیر رحیمی نوازنده کلارینت کار را به پایان برد .

والس شماره دو شوستاکوویچ قطعه بعدی اجرا بود . این قطعه معروف که شبیه به یک مارش نظامی است تجربه ارکسترال خوبی برای این گروه جوان بود . نکته جالب در این قطعه این بود که آرین خدایار نوازنده خردسال ترومبون از جا برخواست و اجرای خود را آغاز کرد . با پایان این قطعه مهدی احمدی رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان چند دقیقه سخن گفت . او با اشاره به اهداف عام­المنفعه این ارکستر گفت: ” ما از سال ۸۴ کارمان را با هدف آزادسازی زندانیان و درمان بیماران آغاز کردیم . در میان ارکستر کردستان نوازندگان دانش­آموز و استاد دانشگاه بدون هیچ چشمداشت مالی حضور دارند و همکاری می­کنند . ” احمدی در ادامه صحنه را ترک کرد و این­بار فربد رحیمی خواننده بخش اول قسمت فولکلور را با خود روی صحنه آورد .

قطعه اول دوری ئازیر نام داشت که خواننده توانمند کرد در میانه آن ابیات را سریع تلفط می­کرد و با همراهی پیانو و تحریرهای کردی در مایه دشتی غم و اندوه را به رودکی منتقل می­کرد . در ادامه این قطعه ارکستر کارش را آغاز کرد . این گروه را باید یک ارکستر تمام عیار کردی نامید چون بر اساس بدعت بیژن کامکار دف را به خوبی به خدمت گرفته بود و ویلن­ها خط ملودی کردی را دنبال می­کردند . پایان دوری ئازیز با بیانی شورانگیز و عاشقانه و پاسکاری زیبا بین نی، دف و ارکستر به پایان رسید .

شای­گولان قطعه بعدی بخش فولکلور بود که آرش سلامیه نوازنده نوجوان پیانو با ­تک نوازی خود آن را آغاز کرد . خواننده در مایه موسیقی دشتی با دونوازی دف و تنبک و پس از آن اضافه شدن سازهای بادی کار را ادامه داد . رحیمی با اتمام این قطعه صحنه را ترک کرد و هوشنگ شگرف خواننده پیشکسوت کرد کارش را با خواندن کابوکی با همراهی ارکستر آغاز کرد . ویژگی مهم این قطعه ریتمیک بودن با محوریت سازهای کوبه­ای بود . موسیقی شاد و پرتحرک کردی را باید در این قطعه سراغ گرفت . ئاخ لیلا پایان بخش کنسرت بود که با تکنوازی دهل آغاز شد و ارکستر ریتم دهل را در ادامه دنبال کرد . حاضران از این بخش کار به وجد آمدند . کر خواننده گروه را با دست همراهی کرد تا مردم هم برای دست زدن آماده شوند . شعر این بخش که به نظر یکی از اشعار معروف موسیقی منطقه کردستان است در سالن رودکی طنین انداز شد و همه مخاطبان که برخواسته بودند با ارکستر همراه شدند .

پس از پایان رپرتوار احمدی دوباره رو به تماشاگران کرد و گفت:‌ ” برخلاف رویه مالوف که بیز را از گروه درخواست می­کنند ما میخواهیم خودمان والس شماره دو شوستاکوویچ را برای شما اجرا کنیم . ” با پایان این بخش پروفسور حمیدرضا اردلان که آهنگساز قطعه لاست دی در این اجرا بود پشت میکرفون آمد و با تشکر از حامیان این اجرا و با طرح یادمانی از حسن کامکار پدر خانواده موزیسین کامکار خبر همکاری کنسرواتوار روسیه با ارکستر فیلارمونیک کردستان را در روزهای آتی اعلام کرد .

در ادامه میتوانید عکسهای گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده نمایید :

227 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *