اجرا ی گروه موسیقی سنتی " راز و نیاز " به سرپرستی " سالار عقیلی " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

گروه موسیقی سنتی ” راز و نیاز ” به سرپرستی ” سالار عقیلی ” در تالار وحدت به روی صحنه رفت . این کنسرت ، دومین اجرای سالار عقیلی در سی و یکمین دوره جشنواره موسیقی فجر بود . او جمعه شب نیز به همراه گروه ” وزیری ” به سرپرستی ” کیوان ساکت ” در همین تالار به اجرای موسیقی پرداخته بود . کنسرت روز دوشنبه‌ی این خواننده در دو بخش برگزار شد که در بخش اول ، عقیلی آثار شاعران معاصر را خواند و در بخش دوم به اجرای اشعار کلاسیک پرداخت .

به گزارش روابط عمومی سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای برنامه ، نوازندگان گروه ” راز و نیاز ” به روی صحنه آمدند و در حالی که هنوز خبری از سالار عقیلی بر روی سن نبود ، به نواختن قطعه‌ای با محوریت ساز سنتور پرداختند . با به پایان رسیدن این اثر بی‌کلام ، اجرای قطعه ” معمای شاه ” با پیانوی ” حریر شریعت‌زاده ” آغاز شد . شریعت زاده با آسانسور از سمت پایین وارد شد و در حالی که مشغول نواختن پیانو بود ، با بالا رفتن آسانسور به همراه سایر نوازنده‌ها از صحنه خارج شد . اندکی بعد تمامی نوازندگان به صحنه بازگشتند و آنجا بود که سالار عقیلی نیز به روی صحنه آمد و بلافاصله شروع به خواند قطعه اول کرد . پس از قطعه ” معمای شاه ” ، این خواننده به اجرای اثر ” نگارا ” از آثار آلبوم ” فصل عاشقی ” به آهنگسازی ” رضا دربندی ” و اثر ” ساز و آواز ” که قطعه ای نسبتا طولانی بود ، پرداخت .

بعد از آن ، این خواننده قطعه‌ی محبوب ” وطنم ” را در میان شور و هیجان هوادارانش و همچنین همخوانی‌های آنها اجرا کرد . بعد از آن ” حریر شریعت زاده ” به تک نوازی پیانو پرداخت و در ادامه گروه ” راز و نیاز ” با اجرای تصنیف ” خوشه چین ” اثر ماندگار موسیقی اصیل ایرانی به آهنگسازی روح الله خالقی و با شعری از کریم فکور ، صحنه را ترک کردند تا بخش اول اجرای آنها به پایان برسد .

بخش دوم اجرای گروه پس از ده دقیقه استراحت آغاز شد و سالار عقیلی و دیگر اعضای گروه او ، با لباس‌هایی سنتی به اجرای برنامه پرداختند . اثر ” غم عشق ” بر اساس شعری از ” بابا طاهر همدانی ” که عقیلی آن را برای سریال ” کلاه پهلوی ” خوانده بود ،‌ اولین قطعه ای بود که در این بخش خوانده شد و پس از آن اثر ” از من بگذر ” توسط گروه ” راز و نیاز ” نواخته و اجرا شد .

با یک ” ساز و آواز ” دیگر ، این خواننده‌ی موسیقی سنتی اثر ” در میکده باز است ” از حافظ را اجرا کرد که با همراهی مخاطبان همراه شد . بعد از آن ” بگذار تا مقابل روی تو بگذریم ” که در آلبوم ” فصل آغاز ” منتشر کرده بود در ” سه گاه ” اجرا شد و ” به سپیدی صلح ” ترکیبی از اشعار دو شاعر ارزنده تاریخ ادبیات ایران ، حافظ و مولانا با آهنگسازی ” حمید دیرباز ” اجرا شدند .

او بعد از اجرای این قطعه گفت : ” از آنجا که پس از ما گروهی دیگر هنرنمایی می کنند ، قطعه آخر کنسرت امروز را اجرا خواهیم کرد . این قطعه اثر ” وطنم ” با شعری از بیژن ترقی است و آهنگسازی آن را ” پیمان سلطانی ” انجام داده است . ”
پس از صحبت های عقیلی نوازندگان شروع به نواختن این اثرقدیمی کردند و عقیلی آن را با ایستادن مخاطبان به احترام نام وطن اجرا کرد . نوازندگان گروه ” راز و نیاز ” در کنسرت امروز را حریر شریعت‌زاده ( پیانو و دف ) ، محمدرضا اسکندری ( تار ) ، فردین لاهور‌پور ( نی ) ، آرش کامور ( کمانچه ) ، علی خشتی‌نژاد ( تار ) ، سحاب تربتی ( تنبک ) ، حسین محمودی مجد ( سنتور ) ، بابک میرزایی ( عود ) ، روزبه زرعی نامچلو ( سازهای کوبه‌ای ) ، علیرضا دریایی ( کمانچه و ویلن ) و داوود منادی ( ویلن‌سل ) تشکیل می دادند .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا ار از پنجره ی ۲ فصل مشاهده کنید :

145 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *