اولین اجرا ی فادو توسط " کمانه " در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر + عکس

در ششمین شب از بیست و یکمین جشنواره موسیقی فجر تالار وحدت میزبان موسیقی فادو از کشور پرتغال بود . ” کمانه ” – خواننده‌ی مطرح فادو – به همراه سه نوازنده به صحنه آمد تا برای اولین بار موسیقی فادو را در ایران اجرا کند . کمانه یکی از پیشتازان نسل جدید خوانندگان مرد فادوی پرتغال است که برنده‌‌ جایزه‌‌ نخست ” شب بزرگ فادو ” ، نامزد بهترین آهنگ اصیل اسکار ۲۰۱۲ ، برنده‌‌ جایزه‌ بهترین آلبوم انتخاب مردمی در پرتغال و نامزد بهترین خواننده‌ جایزه‌ گولدن گلوبز پرتغال است .

به گزارش سایت موسیقی ما ، روابط عمومی سی‌ویکمین جشنواره موسیقی فجر ، کنسرت دو شنبه شب در حالی آغاز شد که نوازندگان بی‌حرکت روی صحنه نشسته بودند و صدای آواز از پشت صحنه می‌آمد . با گذشت چند دقیقه کمانه در حال آواز خواندن به صحنه آمد و مورد تشویق تماشاگران قرار گرفت. او به زبان فارسی به حاضران سلام داد و سپس از دعوت خود به ایران تشکر کرد و گفت از اولین حضور خود در تهران بسیار خوشحال است .

” کمانه ” بلافاصله پس از پایان صحبت خود شروع به خواندن کرد و این بار گروه نوازندگان هم با او همراهی کردند . ” جوزه مانوئل نتو ” نوازنده گیتار پرتغالی ، ” کارلوس مانوئل” نوازنده گیتار آکوستیک و ” پائلو پاز ” نوازنده کنترباس به اجرای قطعات مختلف پرداختند .

” کمانه ” در زمان خواندن با آزادی روی صحنه راه می‌رفت و اجرای با احساس خود را با حرکات دست و بدن همراه می‌کرد . در میانه کنسرت او گفت قصد دارد یکی از آهنگ‌های آلبوم جدید خود را اجرا کند . این قطعه آرام و سنگین با اجرای با احساس کمانه به پایان رسید و پس از آن چند قطعه دیگر در فضایی آرام اجرا شدند .

اگرچه ” فادو ” روزگاری در قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها اجرا می‌شد ، امروزه به سالن‌های کنسرت راه یافته و علاوه بر مردم پرتغال مخاطبان بسیاری در سراسر دنیا دارد . لحن غمگین فادو که با اشعار محزون همراه می‌شود از ویژگی‌های اصلی این نوع موسیقی است ، اما امروزه قطعات شادتری با اشعار متنوع در غالب فادو اجرا می‌شود . در کنسرت کمانه نیز حاضران در سالن به تناوب شنونده قطعات شاد یا محزون بودند .

صدای خاص گیتار پرتغالی یکی از جذابیت‌های فادو است که در این اجرا هم برای مخاطب ایرانی تازگی داشت . کمانه پس از خواندن چندین قطعه در میان تشویق‌های تماشاگران به اجرای خود پایان داد .

در ادامه میتوانید عکس های گرفته شده از این اجرا را از پنجره ی ۲ فصل مشاهده نمایید :

99 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *