" داریوش مهرجویی " به جشنواره تجسمی فجر می‌آید

بخش مستند جشنواره تجسمی فجر از روز گذشته ۲۶ بهمن ماه از ساعت ۱۷ در سینما تک موزه هنرهای معاصر تهران آغاز شد .

در این بخش ۴ فیلم با موضوع بیژن بهادر ، حبیب‌اله درخشانی و موضوع فرم‌گرایانه دیوار و خاک‌های رنگی جزیره هرمز به نمایش در خواهد آمد .20140413171818_7777777777777777777777777777

بر این اساس در سانس اول مستندهای جشنواره تجسمی فجر ؛ از ساعت ۱۷: ۱۵ تا ۱۸: ۳۰ ؛ فیلم ” نقاش باد ” به کارگردانی ، عزت اله پروازه و تهیه‌کنندگی ، عزت اله پروازه و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نمایش در خواهد آمد . این مستند درباره ” بیژن بهادر ” نقاش خود آموخته‌ ایل قشقایی است که اولین معلم هنر بوده و در حال حاضر به بیماری آلزایمر دچار شده است .

همچنین فیلم ” یک زاویه خاص ” به کارگردانی و تهیه‌کنندگی زهرا مربیان در بخش دوم این سانس به نمایش در خواهد آمد . این مستند روایت تصویری از حبیب‌اله درخشانی ؛ نقاش پیشکسوت است که درصدد کشیدن پرتره‌ای از ” داریوش مهرجویی ” فیلمساز صاحب نام ایرانی است .

در سانس دوم اولین روز از بخش مستندهای تجسمی فجر دو فیلم ” دیوار ” به کارگردانی و تهیه‌کنندگی قاسم شیشه‌گری و مستند ” زار خاک ” کارگردانی رضا توفیق‌جو و تهیه‌کنندگی احسان رسول‌از ساعت ۱۸: ۳۰ تا ۲۰ اکران خواهد شد .

دیوار ساخته ی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که نگاهی فرم‌گرایانه به موضوع دیوار در عرصه هنر دارد و مستند ” زار خاک ” به نیز آخرین فیلم به نمایش درآمده در اولین روز بخش مستند جشنواره تجسمی فجر است که این فیلم به موضوع خاک‌های رنگی جزیره هرمز می‌پردازد. در خلاصه روایت این فیلم آمده است : ” پا به هرمز که می‌گذاری گویی با ضیافت سکوت رفته‌ای ، در میانه رنگ‌ها جشنی که هیچ‌اش سخنی نیست نه از جانب میهمان و نه از سوی میزبان … و تو تنها با عناصر اربعه مواجه می‌شوی ؛ آب ، باد ، خاک و آتش . آنان که فرش خاکی می‌سازند افسوس این خاک مجنونشان کرده گویی این آدم‌ها را زار خاک گرفته . ”

نمایش فیلم‌های مستند هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر از امروز ۲۶ بهمن‌ماه همه روزه تا ۳۰ بهمن ماه در موزه هنرهای معاصر تهران ادامه دارد . این بخش از جشنواره تجسمی فجر به دبیری علیرضا قاسم‌خان برگزار می‌شود .

هشتمین جشنواره بین‌المللی تجسمی فجر به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، از ۹ بهمن تا ۱۷ اسفندماه به دبیرکلی مجتبی آقایی در موسسه فرهنگی و هنری صبا ، موزه هنرهای معاصر تهران ، فرهنگسرای نیاوران و موزه فلسطین برگزار می‌شود .

93 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *