site hit counter

آلدورومانو دومین جزمن ایتالیایی بود که در در جشنواره فجر به اجرای برنامه پرداخت . رومانو در ایتالیا متولد شده اما از بچگی به فرانسه نقل مکان کرده است . موسیقی را با گیتار شروع کرد و بعد از آن سراغ ساز درامز می رود . رومانو در مسیر موسیقی حرفه ای خودش بین موسیقی جز و راک در حرکت بوده است . تحت تاثیر این دو موسیقی به سمت جز فیوژن هم حرکت کرده که در ابتدا تلفیقی از جز و راک بوده است .

او همچنین در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه نه چندان مطرح ” جزپار پرایز ” شده است . کنسرتی که با نام آلدو رومانو برگزار شد در واقع یک تریو ( گروه موسیقی با سه ساز ) بود که رومانو درامرش و یک نوازنده کنتر باس و یک پیانیست هستند . تریو با چنین ساز بندی کمتر در ایران وجود داشته و حتی به ایران سفر کرده است . در کنار رومانو دو نوازنده با تکنیک بسیار بالا قرار دارند . اجرا با قطعه ای شروع شد که به دلیل نبودن تم و موتیف تکرار شونده ، همراهی کردنش سخت بود . اما با گذشت زمان قطعاتی با ریتم محکم تری اجرا شد و همچنین تم مشخص در آن ها وجود داشت .

اجرای این قطعات حس ریتمیک موسیقی ( گروو ) را به خوبی ایجاد کرد و در واقع امضای حس و حال موسیقی جز یا همان ” سویینگ ” را به مخاطبان منتقل کرد . یکی از مهمترین دلایلی که مخاطبان کنسرت دقت خود را از دست ندادند حضور نوازنده پیانو بود که مثل یک اسباب بازی با پیانو بازی می کرد . نوازنده ای که بیش از اندازه درست می نواخت . در واقع به خوبی جز می زد ولی مثل یک نوازنده پیانو کلاسیک دقت و حس را چاشنی کارش می کرد . شاید این برای نوازنده سبک جز نکته مثبتی نباشد که تا این حد درست و دقیق ساز بزند اما برای مخاطب ایرانی که کمتر با این سبک مواجه شده یک پدیده جدید است . در مجموع ۱۰ قطعه اجرا شد که در آخرین قطعه نوازنده پیانو ساز بادی نواخت . سبک این اجرا به نوعی ” جز استاندارد ” بود ، سبکی که خیلی کم در ایران اجرا شده و شاهدش هم اینکه پس از کنسرت این جمله بین بسیاری رد وبدل شد : ” خیلی جز بود . ”

همچنین بعد از پایان کنسرت رومانو با حالتی دوست داشتنی و خاص خداحافظی کرد و بدون اینکه جلو بیاید و به تشویق حاضران خیره شود از صحنه خارج شد . البته پس از تشویق مردم دوبار بازگشتند و یکی از قطعات را تکرار کردند . در این اجرا مشکلات صدا نسبت اجراهای دیگر جشنواره کمتر بود . “

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.