مروری بر سبک های شناخته شده‎ی موسیقی – قسمت دوم

در قسمت قبل برخی از سبک های موسیقی را بررسی کردیم . در این قسمت به بررسی تعدادی دیگر از سبک های شناخته شده می پردازیم .

 

hip-hop
hip-hop
  • Hip-Hop/Rap : سبک هیپ هاپ ، یا به بیان بهتر فرهنگ هیپ هاپ ، در دهه ۷۰ در آمریکا به وجود آمد . در آثار این سبک ، هنرمند روی یک موسیقی خاص که معمولاً با beat شناخته میشود ، منظور خود در قالب یک نثر موزون( در مقابل شعر استفاده شده در سبک های دیگر ) بیان میکند که در بسیاری از موارد به صورت آواز نیست بلکه پیام به صورت مستقیم به مخاطب منتقل می شود . از کلمه Hip-Hop برای اشاره به فرهنگی که این سبک نماینده آن است استفاده می شود و معمولاً برای اشاره به سبک موسیقی لفظ Rap به کار می رود . مضمون اصلی شعر های این سبک مشکلات اجتماعی یا مسایل سیاسی است که البته در سال های اخیر ، مضامینی غیر از مسایل فوق نیز در آثار این سبک دیده می شوند . موسیقی این سبک نیز به صورت Synthetic یا الکترونیکی است و معمولاً ساز خاصی برای اجرای آن مورد استفاده قرار نمی گیرد . مانند سبک Pop ، این سبک نیز طرفداران بسیاری ( به خصوص در میان جوانان ) دارد .
jazz
jazz
  • Jazz : همانند سبک Blues ، این سبک نیز ریشه در فرهنگ سیاه پوستان آمریکایی دارد و تلفیقی از این فرهنگ و موسیقی اروپایی – آمریکایی است . ساز هایی مثل ساکسیفون ، ترومپت ، هورن های متفاوت ، ویولون باس و پیانو جزء جدایی نا پذیر این سبکند و از نماد های آن به حساب می آیند . تفکیک سبک Blues و Jazz کار آسانی نیست ما میتوان تفاوت اصلی بین این دو را تمرکز بیشتر Jazz روی استفاده از ساز در مقابل خواننده محور بودن Blues دانست .
New Age
New Age

 

  • New Age : موسیقی های آرام بخش مورد استفاده در هتل ها یا به صورت خاص تمرینات ورزش هایی مانن یوگا در این دسته قرار میگیرند . هدف اصلی این سبک ایجاد آرامش روانی و ذهنی است که به قطعات این سبک را به راحتی قابل شناخت می کند. شعر یا آواز خاصی در این آثار دیده نمی شود اما در بعضی قطعات می توان جملاتی به زبان های کهن مانند سانسکریت یا زبان های سرخپوستی شنید . ساز اصلی این سبک پیانو است اما موسیقی های synthetic نیز به وفور در این سبک دیده می شوند .
R&B
R&B
  • R&B : R&B مخفف ” Rhythm and Blues ” و همانطور که از نام آن پیداست ، شباهت هایی با سبک Blues و در نتیجه Jazz دارد . در واقع اصولی اصلی این سبک ها یکسان است اما در R&B استفاده از Drum و گیتار الکتریک بیشتر به چشم می آید و همچنین از زیر خوانی ( background vocal ) برای جلوه بخشیدن به اثر نیز استفاده می شود . مضمون شعر های این آثار رنج و سختی جامعه ی سیاه پوست ، آزادی و شادی روحی است .
reggae
reggae
  • Reggae : موسیقی Reggae زاده کشور جاماییکا است و در دهه ۶۰ میلادی شکل گرفته است . با توجه به هم دوره بودن با سبک Jazz همبستگی هایی میان آنها دیده می شود . بر خلاف سبک های دیگر که در آنها گیتار باس نقش صدای زیرین را دارد ، در این سبک صدا ها و موسیقی طوری تدوین می شوند که صدای باس کاملاً واضح شنیده شود و تاکید اصلی بر این صداست . مضمون اشعار این سبک مسائل اجتمایی و بعضاً نظرات سیاسی است اما همانند دیگر سبک ها ، مضامین دیگر نیز به چشم میخورند .
rock
rock
  • Rock : امروزه سبک راک برای کمتر کسی ناشناخته است . این موسیقی که شکل نوین Rock and Roll آمریکاییست ، تاثیر یافته از موسیقی کانتری و جاز است و همانند آثار پاپ ، از فرم بیت – بیت برگردان ( Verse – Chorus ) تبعیت می کند . سازهای اصلی این سبک شامل گیتار الکتریک ، گیتار باس و درام ست است که عامل اصلی هیجان بالای بسیاری از قطعات این سبک اند . ضرب آهنگ بالا ، ریتم های چند ضربی جذاب و بسیاری موارد دیگر ، این سبک را میان جوانان بسیار محبوب کرده است . شاید به جرأت بتوان ادعا کرد که این سبک بیشترین تعداد زیر گروه را داراست .

نظرات خود را درباره ی سبک های مختلف موسیقی با ما در میان بگذارید .

252 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *