مروری بر سبک های شناخته شده‎ی موسیقی – قسمت اول

تقریباً در تمام دوره های تاریخی، موسیقی بخش وسیعی از تفریحات اقشار متفاوت جامعه ، به خصوص جوانان را شامل شده است و امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، تاثیر آن بیشتر از پیش نیز قابل مشاهده است .

موسیقی یکی از پر تنوع ترین ابزار‎های سرگرمی ، و یا به بیان بهتر ، شاخه های هنر است . شاید الفاظی مثل Jazz , Blues , alternative و … به گوشتان خورده باشد و یا مانند این ها را در بخش ” Genre ” گوشی یا دستگاه پخش موسیقی خود دیده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که تفاوت آنها چیست ؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با اصلی ترین این سبک ها آشنا کنیم .

 

ماهیت هنری موسیقی ، پیوند عمیق آن با تاریخ و فرهنگ ملل و تاثیرپذیری آن از احساسات انسانی باعث شده است تا تفاوت های قابل توجهی بین آثار هنرمندان مشاهده شود که این تفاوت ها ، باعث به‎ وجود آمدن مرز‎هایی بین این آثار شده است.اکثر سبک های موسیقی شناخته شده، ریشه های تاریخی دارند و یا وابسته به فرهنگ ملت یا قشری خاص از یک جامعه هستند به همین دلیل در برخی موارد این مرز ها به وضوح قابل تفکیک اند، اما در بسیاری از موارد دیگر با یکدیگر هم پوشانی قابل توجهی دارند و به همین دلیل است که تعیین سبک یک قطعه کار آسانی نیست . به هر حال ، آشنایی با اصلی ترین این سبک ها ، نه تنها کاری بیهوده نیست ، بلکه میتواند باعث بالا بردن درک مخاطب از موسیقی شود .

blues
blues
  • Blues : سبک Blues در قرن نوزدهم میلادی توسط سیاه پوستان جنوب آمریکا بنیان نهاده شد . این سبک شباهت هایی با سبک Jazz دارد که شاید دلیل آن یکسان بودن ریشه آنهاست . ویژگی بارز این سبک در شعر های آن نهفته است که اکثرن به صورت پرسش و پاسخ سروده میشوند و معمولاً مضمون مذهبی و روحانی دارند . ساز های اصلی این سبک شامل گیتار ، پیانو ، ساکسیفون و دیگر ساز های بادی می باشد .
classical
classical
  • Classical : موسیقی کلاسیک برای اکثر افراد شناخته شده است ، گرچه طرفداران زیادی ندارد . دلیل این امر شاید بی کلام بودن و تحرک کم اکثر قطعات این سبک باشد . آثار کلاسیک اصولاً از قواعد سخت گیرانه ای تبعیت می کنند که درک آن ها از حوصله اکثر مخاطبان خارج است . موسیقی کلاسیک شامل دوره های متفاوتی است که هر کدام ویژگی و قواعد مخصوص به خود را دارند و قطعاتی از قرون وسطا تا کنون را در بر می گیرد .تقریباً تمام سازها به نحوی در این سبک مورد استفاده قرار میگیرند . البته ساز های سنتی – قومی و مدرن از این قاعده مستثنا اند .
country
country
  • Country :موسیقی Country ریشه در جنوب آمریکا دارد و در سال های ۳۰-۱۹۲۰میلادی بنیان گذاری شد . ویژگی اصلی این موسیقی ، استفاده بسیار از ساز گیتار و شعرهای عاشقانه و داستان های گاوچران های جنوب آمریکا است . در دوره های اخیر ، اشعار این سبک ، به سبک Pop نزدیکتر شده اند اما همچنان صدای هارمونیکا و گیتار ، و البته لهجه‎ی خاص خواننده ، به راحتی سبک اثر را لو می دهند .
electronic
electronic
  • Electronic : آثاری با ضرب آهنگ بالا و %۱۰۰ دیجیتال . خلاقیت سازندگان این آثار در استفاده از ابزار های دیجیتالی برای ساخت موسیقی ، طرفداران بسیاری برای آنان به ارمغان آورده است . آثار بسیاری از DJ های به نام ، در این دسته قرار می گیرند .
pop
pop
  • Pop : Pop مخفف کلمه انگلیسی Popular به معنای ” معروف ” است ، که به وضوح آثار این سبک را معرفی می کند . موسیقی پاپ در شکل نوین خود در دهه ۵۰ میلادی در آمریکا و انگلستان ، از سبک Rock and Roll شکل گرفت . این سبک موسیقی المان مشابه بسیاری با سایر سبک ها از جمله Rock و Jazz دارد اما وجود ساختار بیت – بیت برگردان ( Verse – Chorus ) و ملودیک بودن موزیک آن ، باعث تفکیک آن از سبک های ذکر شده می شود . وجود این ویژگی ها ، به اضافه ی جملات تاثیر گذار اشعار ، این سبک را به معروف ترین سبک موسیقی بین مخاطبین تبدیل کرده است .

 

در این قسمت ۵ سبک موسیقی را بررسی کردیم . در قسمت بعد به بررسی ۶ سبک دیگر می پردازیم .

قسمت دوم

229 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *