پیام حسین علیزاده در آستانه نوروز ۹۵

استاد ” حسین علیزاده ” پیشکسوت موسیقی اصیل در یادداشتی به مناسب فرارسیدن سال نو و در آستانه نوروز ۹۵ این چنین نوشت :

” صلح ، نتیجهٔ جدال بدون کینه و خشونت است و بهترین عیدى ، شستن کینه هاست با احساس پیروزى دوستان و هنرمندان عزیز ؛ براى اولین بار در تاریخ موسیقى ایران حدود هفتصد نفر با ارزش هاى انسانى و حقوقى برابر ، در آزمایشى قرار گرفتند که طعم شیرین اتحاد و همبستگى را در پی تجربه‌شان داشت ؛ صف در برابر دوستان ، نه دشمنان ما همه مخالفین و موافقین ، در حیطهٔ آزمایشِ آزاده خواهى و یا به نوعى تمرین دموکراسى ، قرار گرفته‌ایم که حق یک جامعه پویاست . ما از ساسان فاطمى بخاطر شخص او دفاع نکردیم که ایشان خود قادرند . می‌توان گفت ما در ‌‌نهایت با پشتیبانى از ایشان ، مراحل حق طلبى را تجربه کردیم و طعم شیرین اتحاد را چشیدیم .

مسلماً جنگى در کار نبود تا پیروزى را تقسیم کنیم . شما با استقامت خود نشان دادید که می‌توانید به هنرمندان و همکاران خود اطمینان دهید تا آن‌ها با همیارى و اتحاد شما در امنیت باشند . ما نام هاى خود را، نه براى شخص ساسان فاطمى که براى عشق و همبستگى کنار هم گذاشتیم و زیبا‌ترین نتیجه را گرفتیم .

من شخصاً از طرف فاطمى عزیز به شما تبریک گفته ، شما را مژده دهنده موسیقدانان آزدی خواه و آزادمنش می‌دانم . قبل از اینکه آقاى فاطمى به هر دلیلى و با می‌انجی گرى و دخالتِ حتى اشخاص بى ربط، قانع شده باشند ، هدف انجام شده ، چرا که هدف ما آسایش ایشان بود که خود ارزشى والا‌تر از قانع شدن فعلىشان را داشته و دارد .

اما دوستان عزیز ؛ طى چندین ماهى که گذشت به دستاورد همبستگى خود بنگرید و به آن بهاى لازم را بدهید . ما توانستیم دوست هنرمند ، فاطمى عزیز را دلگرم به عشق خود کنیم و در مقابل، دوستان خانه را نیز متوجه این اتحاد کرده و ثمرهٔ آن را ببینیم . همانطور که مشاهده کردید مدتى است که دوستان خانه – به همت شما – فعال‌تر شده و به تازگى نیز سعى کرده‌اند که خبرهاى گوناگون را در سایت خانه گذاشته و جلسات پى در پى تشکیل داده تا به اتحاد شما خواسته و نا‌خواسته جواب مثبت دهند .

اینجانب بار‌ها متذکر شده‌ام دوستانمان در خانه موسیقى اغلب هنرمندانى هستند که قصد خیر داشته‌اند ، اما زمان و مکان شرایط ساز است …

و اما نکته حساس اینجاست که همه چیز تازه شروع شده ، براى دوستى ، براى مسئولیت ، براى سازندگى . موضوع آقاى فاطمى فقط چاشنى این حرکت بود ، نه هدف .

هدف ؛ اتحاد ، انتقاد ، و رسیدن به دموکراسی است که با شرکت فعال خود در انتخابات ، زیر نظر اشخاص ذیصلاح ، به آن صورت عمل بخشیده و با شناخت از افراد به آن‌ها راى دهیم .

البته امیدواریم‌‌ همان طور که اینجانب بار‌ها در جلسات خانه موسیقى متذکر شده‌ام ، در راى گیرى فقط جاى صندلى‌ها عوض نشود . با این امید که اگر نسل جوان در مدیریت قرار گرفت ، طبق سنت عمل نکرده و ظرفیت انتقاد پذیرى خود را گسترش داده و گوش شنواى خود را بدون ملاحظات در اختیار اعضای خانهٔ خود قرار دهند و در نتیجه با نیروى اتحاد و دوستى به حل مشکلات موسیقى همت گمارند و نیز دوستان قدیم ، رنج چند بارهٔ مسئولیت را ، از خود زدوده و راه را براى آیندهٔ نسل جوان هموار سازند .

سال نو براى موسیقى و موسیقیدانان رنج کشیدهٔ ایران مبارک باد .

حسین علیزاده

هیجدهم اسفند نود و چهار “

120 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *