تاریخچه موسیقی الکترونیک

همانطور که می دانید موسیقی الکترونیک سبکی از موسیقی است که تقریباً مجزا از ساز و به وسیله دستگاه های الکترونیکی و به خصوص نرم افزار های رایانه ای ساخته می شوند . اولین دستگاه های الکرونیکی برای تولید صدا در اواخر قرن ۱۹ میلادی ساخته شدند و در این دوره ، صدا هایی که شاید تا قبل آن موسیقی به حساب نمی آمدند ، وارد عرصه تولید موسیقی شدند . در اوایل قرن نوزدهم پیشرفت های چشمگیر تکنولوژی صنعت موسیقی را نیز تحت تاثیر قرار داد و منجر به تولید ساز های الکترونیکی بسیاری شد . شیوه های ذخیره ی موزیک نیز دست خوش تحول شد و اجازه ی ویرایش آهنگ ها را برای تهیه کنندگان موسیقی فراهم آورد . از آن دوره به بعد ، موسیقی الکترونیک راه خود را به حوزه سبک های دیگر موسیقی از جمله پاپ و راک باز کرد و تحول عظیمی در شیوه تهیه موسیقی پدید آورد .

OndesMartenot
OndesMartenot

 

اولین موسیقی تمام الکترونیک در سال ۱۹۵۳ میلادی در آلمان تهیه شد و به دنبال آن تهیه این نوع موسیقی در آمریکا و ژاپن ادامه یافت . این قطعات به وسیله ساز هایی مانند Theremin و Ondes Martenot ساخته شده بودند که صداهای کاملاً متفاوتی نسبت به سازهای مورد استفاده در آن زمان تولید میکردند . ساز Theremin از دو آنتن تشکیل شده است که نوازند دو دست خود بین آن دو قرار میدهد و دستگاه با تشخیص مکان دست ها، صدا هایی با فرکانس های متفاوت تولید می کند . این ساز ها شروعی برای موسیقی الکترونیک به شکل امروزی خود بودند .

Theremin
Theremin

 

با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن رایانه های شخصی، تهیه کنندگان موسیقی الکترونیک به سمت استفاده از نرم افزار های تولید صدا به جای دستگاه ها جلب شدند . این نرم افزار ها هم کار چند دستگاه را با هم انجام میدادند ، هم نیازمند مهارت تولید صدا نبودند . امروزه نیز تقریباً تمام سازندگان موسیقی الکترونیک از این نرم افزار ها استفاده می کنند . برخی از این نرم افزار ها عبارتند از :

 

  1. Ableton Live : تهیه کنندگانی از جمله Daft Punk ، Diplo و Skrillex برای ساخت برخی قطعات خود از این نرم افزار استفاده کردند .
  2. BitWig Studio : برخی آهنگ های Deadmau5 توسط این نرم افزار تهیه شده اند .
  3. Steinberg Cubase : آهنگ سازانی از Hans Zimmer و Zedd از این نرم افزار استفاده کرده اند .
  4. Apple Logic Pro X : افرادی همچون Armin Vann Buuren و Calvin Harris از معروف ترین استفاده کنندگان این نرم افزار اند .
219 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *