از لئوناردو دیکاپریو دعوت شد تا از دریاچه ارومیه بازدید کند

به دنبال ابراز نگرانی لئوناردو دی ‌کاپریو ، ستاره هالیوود و فعال محیط زیست ، از وضعیت دریاچه ارومیه ، هادی بهادری ، نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه و نماینده منتخب مجلس دهم از این شهر ، از او دعوت کرد که از این دریاچه بازدید کند .

لئوناردو دی ‌کاپریو با بازنشر عکسی از سولماز دریانی در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشته بود : ” بقایای به جای مانده از یک کشتی و اسلکه در دریاچه خشک شده ارومیه واقع در شمالغرب ایران . این دریاچه زمانی بزرگ‌ترین دریاچه شور خاورمیانه محسوب می‌شد ، اما اینک به دلایلی چون تغییرات جوی ، ساخت و ساز سد و کاهش بارندگی ، تنها پنج درصد از مقدار آب دو دهه پیش خود را دارد . ”

این ابراز نگرانی ستاره هالیوود واکنش‌هایی در ایران در پی داشته است .

به گزارش روز جمعه خبرگزاری مهر ، هادی بهادری ، نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه و نماینده ارومیه در مجلس دهم از در واکنش به ابراز نگرانی لئوناردو دی کاپریو از وی دعوت کرده که از دریاچه ارومیه بازدید کند .

هادی بهادری گفته است : ” بعد از همراهی و همکاری کشورهای ژاپن ، سوئیس و استرالیا امیدواریم با این‌گونه حرکات اجتماعی شاهد افزایش چشمگیر حساسیت و همراهی مردم جهان نسبت به دریاچه ارومیه باشیم . ”

نماینده مجلس دهم از اورمیه اضافه کرده است : ” با توجه به پیامدهای خطرناک زیست محیطی و انسانی خشک شدن دریاچه ارومیه ، حرکت جهانی جهت نجات دومین دریاچه شور جهان بسیار امیدوار کننده و نتیجه بخش خواهد بود . ”

وی همچنین در ادامه گفته است : ” ما از هرگونه حرکت اجتماعی که باعث توجه جوامع بین المللی به موضوع مهم دریاچه ارومیه شود ، استقبال می‌کنیم و آماده پذیرایی از تمام چهره‌های شاخص جهان برای بازدید از دریاچه ارومیه و شهر فرهنگی ، هنری و تاریخی ارومیه هستیم . ”

خبرگزاری مهر می‌گوید ، ” دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن ، در اوایل پاییز پارسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود . ”

این خبرگزاری با اشاره به بارندگی‌های سال گذشته نوشته است: در حال حاضر سطح تراز آبی این دریاچه بیش از ۱۲۷۱ متر است و این امر که در سه سال گذشته بی‌سابقه بوده ، موجب شده تا حجم آب دریاچه به حدود سه میلیارد متر مکعب برسد .

554 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *