نیویورک تایمز : " منتظر تماشای فیلم جدید اصغر فرهادی در کن ۲۰۱۶ هستیم "

خاورمیانه در جشنواره کن امسال حضور چشمگیری داشته است . آخرین فیلم کارگردان صاحب جایزه اسکار ، اصغر فرهادی که ” فروشنده ” نام دارد برای کسب جایزه نخل طلا رقابت می کند . فیلم ” تصادم ” ( clash ) اثر محمد دیاب که درباره ظهور و سقوط انقلاب مصر است ، در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو قرار گرفته که مربوط به آثار چالش برانگیزتر است و همچنین فیلم هایی از ایران را هم در خود دارد .

این نشریه در ادامه آورده است : ” به گفته جان میشل فرودون ، منتقد فیلم از slate و سردبیر سابق کایه دو سینما ( دفتر سینمایی ) ، حضور فیلم هایی از خاورمیانه و جهان عرب در سال های گذشته بسیار ضعیف بوده و این شاخص ترین سال حضور آن ها است . ”

یکی از فیلم هایی که همه بی صبرانه انتظارش را می کشیدند ، ” فروشنده ” داستان زوج جوانی در تهران را می گوید که بازیگر آماتور تاتر هستند و در اجرای ” مرگ فروشنده ” اثر آرتور میلر بازی می کنند . فرهادی در آثار خود همچون ” جدایی ” که جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار را در سال ۲۰۱۲ از آن خود کرد ، به لایه های مختلفی می پردازد تا داستانی بگوید که صمیمی و در عین حال جهانی است .

الکساندر ماله گای ، تولید کننده فرانسوی که در کنار فرهادی تولید این فیلم را به عهده داشت ، می گوید : ” در این فیلم داستان ، لایه اخلاقی ، و همین طور بعد اجتماعی، طبقه اجتماعی، و بعد مذهبی حاضر است . ” او در ادامه می گوید ، او هیچ وقت مستقیما به حکومت اعتراض نمی کند . همه چیز در لفافه است . سینما همه اش در همین باره است .

” فروشنده ” به زندگی عماد ( شهاب حسینی ) و رعنا ( ترانه علیدوستی ) می پردازد که وقتی می خواهند به دلیل ساخت و ساز از آپارتمان خود اسباب کشی کنند ، بر اثر یک اتفاق زندگیشان وارونه می شود . در همین حال ، آن ها مشغول بازی در اثر میلر هم هستند .
این فیلم از آخرین آثار اضافه شده به رقابت های امسال بود ، زیرا فرهادی نتوانست تا اواخر فوریه اثر خود را به پایان برساند . به گفته ماله گای ، او تنها کمی پس از آنکه فهرست اولیه حاضران در اواسط آوریل اعلام شد ، آن را به تری فریمکس ، مدیر جشنواره ارائه کرد . او اضافه می کند ، ” فروشنده ” در ۲۱ می ، روز آخر جشنواره به نمایش در می آید ، اما همین حالا هم علاقه بسیاری از نمایش دهندگان فیلم در آمریکا را به خود جلب کرده است .

همچنین فیلم ” وارونگی ” به کارگردانی بهنام بهزادی از ایران در بخش جایزه برای کارهای نو و نگاه نو حضور دارد . این فیلم که فضای دودآلود تهران امروزی را به تصویر می کشد ، داستان نیلوفر ( سحر دولتشاهی ) ، زن مجردی حدودا ۳۰ ساله است که تصمیم می گیرد به جای ترک شهر به خاطر بیماری تنفسی مادرش و توصیه پزشکان ، برای دفاع از حق خود مقاومت کند .

205 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *