باستان‌ شناسان آرامگاه ارسطو را یافتند !

ارسطو ، پدر علم منطق مدرن و شاگرد مشهور افلاطون در سال ۳۲۲ قبل از میلاد از دنیا رفته است . از آن زمان ، آثار او را در کلاس‌های درس در سراسر جهان تدریس می‌کنند . فقط یک مشکل عجیب و غریب وجود دارد و آن این است که ما هیچ ایده‌ای از اینکه او در چه محلی به خاک سپرده شده نداریم .

نیازی به گفتن نیست که باستان‌‌شناسان همواره در حال جستجو در پی آرامگاه ارسطو بوده‌اند و به نظر می‌رسد که قدمت این تلاش تقریبا به اندازه‌ی زمانی باشد که از مرگ وی تا به حال سپری کرده‌ایم . پس از همه‌ی این موارد باید در نظر داشته باشیم که او بیش از ۲۲۲۸ سال پیش در گذشته است و هیچ نشانه‌ای از آن زمان تا به حال باقی نمانده است . یک باستان‌شناس یونانی می‌گوید که او احتمالا توانسته در نهایت و پس از مدت‌ها ، آرامگاهی را که برای مدت‌های طولانی از نظرها دور مانده بود را در روستای باستانی استاگیرا پیدا کند .

با توجه به گفتگوی نیکی کیتسانتونیس ( Niki Kitsantonis ) با نیویورک تایمز در می‌یابیم که باستان‌شناس کونستانتینوس سیسمانیدیس ( Konstantinos Sismanidis ) برای مدت بیش از دو دهه ، روی حفاری‌هایی در شمال یونان ، نظارت و سرپرستی داشته که در نهایت منجر به این دستاورد شده است . او می‌گوید که بقایای آرامگاه ارسطو ممکن است در یک سازه در استاگیرا در زیر خاک مدفون شده باشد . این محل در واقع همان روستایی است که متفکر مشهور در آن متولد شده بود .

این خبر در کنگره‌ی جهانی ۲۴۰۰ ساله‌ی ارسطو که توسط دانشمندان به مناسبت بزرگداشت تولد ۲۴۰۰ام ارسطو در تسالونیکی یونان برگزار شده بود ، اعلام شد . به گزارش کیتسانتونیس ، سیسمانیدیس در طول سخنرانی خود بیان کرده است که او تا به حال هیچ مدرک قطعی به دست نیاورده است ، اما نشانه‌های قوی به صورت خاصی وجود دارند که وی آنها را در محل اقامت این فیلسوف بزرگ پیدا کرده است .

سیسمانیدیس هنوز هیچ شواهد محکمی در اختیار ندارد ، اما او می‌گوید که محل آرامگاه در استاگیرا است ، کف سنگ مرمر آن ، نمای پانوراما و تاریخ ساخت‌وساز آن نیز در آغاز دوره هلنی در ۳۲۳ سال قبل از میلاد درست یک سال قبل از مرگ ارسطو آغاز شده است . این شواهد به اندازه کافی برای حصول یک نتیجه‌گیری سریع و اولیه مستدل هستند . او همچنین در این گزارش به نیویورک تایمز گفت :

” ما مقبره را پیدا کرده‌ایم . ما همچنین در حال حاضر محراب اشاره شده در متون کهن ، و همچنین جاده‌ی منتهی به آرامگاه را هم پیدا کرده‌ایم که بسیار نزدیک به بازار باستان در سیستم اسکان شهری آن زمان بوده است . ”

با اینکه ما هنوز باید تا انجام تجزیه و تحلیل کامل صبر داشته باشیم ، اما باید بگوییم که این سایت باستانی ، یکی از بهترین سایت‌های آینده‌نگرانه محققان برای سال‌ها بوده است . بر پایه‌ی گزارش الکساندرا ما ( Alexandra Ma ) برای هافینگتون پست ، محققان در یک مقطع ، چنین باور داشتند که ارسطو در شهر خالکیس Chalcis دفن شده باشد . این شهر در حدود ۴۸۲ کیلومتر دورتر از استاگیرا واقع شده است .

این فرضیه تا حد زیادی بر این واقعیت استوار شده بود که فیلسوف بزرگ در ۳۲۲ سال قبل از میلاد و در حالی که ناچار به فرار از اتهام کفر بوده ، از آتن به خالکیس رهسپار شده است . گفته می‌شود که وی در میانه‌ی راه بر اثر یک بیماری معده درگذشته است . البته این موضوع هنوز هم پذیرفته شده است که او در خالکیس از دنیا رفته باشد ، اما این امکان وجود دارد که پیکر او را بعدتر منتقل کرده باشند . بر اساس این گزارش جدید ، این احتمال وجود دارد که خانواده‌اش او را به محل تولدش بازگردانده باشند .

اکنون قطعا زمان هیجان انگیزی برای باستان‌شناسان و محققان ارسطویی به شمار می‌رود . تحقیقات بیشتر درباره‌ی این آرامگاه مسلما جزییات بیشتری را در زمینه‌ی اینکه آیا بقایای پیکر ارسطو مثلا به شکل خاکستر باقی مانده است یا خیر ، معلوم خواهد کرد .

198 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *