آثار تحسین شده داستانی سال ۹۴ از سوی منتقدان معرفی شدند

آثار تحسین شده داستانی سال ۹۴ از سوی داستان نویسان ، داستان پژوهان و منتقدان همزمان با برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه کتاب تهران معرفی شدند و بنابر اعلام نظر ۱۷۲ رأی دهنده ، سه مجموعه داستان و سه رمان حائز رأی بیشتری شدند .

” انجمن دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیراز ” ( وابسته به مؤسسه فرهنگی‌هنری اساطیر پارس ، دارای مجوز از آن وزارت ) ، با همکاری گروه مجازی ” داستان ایرانی ” ( تشکیل‌شده از ۲۵۶ داستان‌نویس و داستان‌پژوه ) ، در ادامه چندصد برنامه خود و با هدف ترویج کتاب و کتابخوانی ، پس از طرح ایده از سوی داستان نویسان و به‌دنبال آن رایزنی‌ها و همفکری‌های بسیار ، فراخوان نخستین آیین ” انتخاب کتاب تحسین‌شده داستان ایرانی در سال۹۴ ” را منتشر کرد .

در بخش مجموعه‌داستان کوتاه ، مهم‌ترین ویژگی ، حضور تأمل‌برانگیز مخاطبانی بود که تنها به مجموعه‌داستان رأی می‌دادند و رمان محبوبی نداشتند . در این بخش ، از مجموع ۱۷۲ نفر رأی‌دهنده ، مجموعه‌داستان‌های روباه‌شنی ( از محمد کشاورز ، نشر چشمه ) و نوبت سگ‌ها ( از سروش چیت‌ساز ، نشر مرکز ) هریک با مجموع ۹۱ رأی مشترکاً در جایگاه اول قرار گرفتند ؛ مجموعه باد زن‌ها را می‌برد ( از حسن محمودی ، نشر نیماژ ) ، با ۷۶ رأی در رتبه دوم قرار گرفت و نهنگ تاریک ( از سعید بردستانی ، نشر پیدایش ) ، با ۷۲ رأی رتبه سوم را کسب کرد .

در بخش رمان نیز جالب‌ترین پدیده این بود که از مجموع ۱۱۲ نفر رأی‌دهنده ، ۹۰ نفر به رمان گورچین ( از شهره احدیت ، مؤسسه انتشارات نگاه ) رأی داده و آن را با اختلافی شایان‌توجه با رمان‌های بعد در جایگاه نخست نشاندند . در این بخش رمان‌های روایت هفتم ( از اولدوز طوفانی ، مؤسسه انتشارات نگاه ) با ۷۳ رأی و وضعیت بنفش ( از امیررضا مافی‌شیرازی، نشر چشمه ) با ۶۰ رأی ، به‌ترتیب جایگاه‌های دوم و سوم را کسب کردند .

دکتر سادات‌شریفی ، در پایان سخنانش ، ضمن تشکر از شرکت‌کنندگان و حامیان و همفکران در این انتخاب ، تشکری ویژه از مخاطبان کرد که رأیشان این انتخاب را شکل بخشید و افزود تبریک خالصانه‌ام را نثار برگزیدگان می‌کنم و امیدوارم باتوجه‌به فلسفه و انگیزه این اقدام کم‌هزینه و مردمی و اثر آن بر ترویج خوانش آثار داستانی ایرانی ، به‌صورت قوی‌تر و پخته‌تر در سال‌های بعد نیز ادامه یابد .

391 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *