۲۴ ساعته شدن شبکه ی کودک و نوجوان در ماه رمضان + معرفی برنامه ها

طبق گزارشات ، حدود هشت ماه است که از فعالیت شبکه کودک و نوجوان می گذرد و در این مدت اقدامات و برنامه هایی در این شبکه نوپا طراحی و تولید شده است .

در آستانه ماه مبارک رمضان و در آغاز ورود این شبکه به بخش جدیدی از فعالیت ها و رویکردهایش با محمد سرشار مدیر و احسان عسگری مدیر طرح و برنامه شبکه کودک و نوجوان گفتگویی داشتیم که در این بخش از گفتگو درباره برنامه های ماه رمضان صحبت شد .

احسان عسگری مدیر طرح و برنامه شبکه کودک و نوجوان در ابتدا با اشاره به برنامه های این شبکه در ماه مبارک رمضان عنوان کرد : ” می توان گفت شبکه کودک و نوجوان در ماه مبارک رمضان حدود ۱۶ برنامه جدید دارد . کنداکتور برنامه نیز ۲۴ ساعته شده است و به صورت شبانه روزی پیش خواهد رفت . ”

وی با اشاره به چند برنامه شاخص این شبکه ، از یک مسابقه تلفنی با عنوان ” ماموریت هسته ای ” یاد کرد .

محمد سرشار مدیر شبکه کودک و نوجوان نیز درباره این برنامه و محتوای آن توضیح داد : ” ماموریت هسته ای ” یک مسابقه تلفنی برای افزایش اطلاعات عمومی کودکان در حوزه دانش هسته ای است . درواقع نقش دانش هسته ای از دانشگاه تا تجاری سازی آن به تدریج به بچه ها آموزش داده می شود . ”

وی درباره اهمیت ساخت چنین برنامه ای برای کودکان تصریح کرد : ” ما در دانش های مختلفی که به نوعی مسیر پیشرفت کشور هستند مثل دانش هسته ای ، فناوری نانو ، دانش موشکی ، پزشکی و… برنامه هایی طراحی و تولید می کنیم تا بچه ها با نقشه های دانش در این زمینه ها آشنا شوند چراکه در وهله اول در انتخاب های شغلی آنها و در مرحله بعد در حساسیت آنها نسبت به منافع ملی موثر خواهد بود . ”

سرشار با اشاره به جذابیت مسابقه های تلفنی عنوان کرد : ” مسابقه های تلفنی برای رده کودک و نوجوان قالب جذابی است و مخصوصا اگر این مسابقات با نرم افزارهای خوبی همراه شود جذابیت آنها ارتقا می یابد . ما هم از سوالاتی استفاده خواهیم کرد که کودکان بتوانند به آنها پاسخ دهند . ما برای تولید این برنامه از احمد سمنانی پرسابقه ترین تهیه کننده تلویزیون در حوزه مسابقات دعوت کردیم و برنامه با تعامل وی شکل گرفت . این برنامه قرار است در حوزه دانش های مختلف پیش برود و بعد از هر دوره اجرای برنامه ، اطلاعات بچه ها بیشتر خواهد شد . ”

عسگری در ادامه با اشاره به برنامه های دیگر شبکه در حوزه نوجوان یادآور شد : ” ما برنامه ” به توان خدا ” را داریم که یک برنامه ترکیبی جذاب خواهد بود و شاید بتوان گفت این برنامه به نوعی همان ” سمت خدا ” در سن نوجوانانه است . این برنامه به صورت مجری کارشناس است و به شکل پرسش و پاسخ پیش می رود . ”

وی همچنین با اشاره به برنامه ویژه کودکان اظهار کرد : ” برنامه ای با عنوان ” سر سفره خدا ” داریم که برنامه ویژه سحر است و از ساعت ۳ بامداد تا بعد از اذان صبح ادامه دارد . این برنامه هم آیتم های جذاب و متنوعی دارد . ”

سرشار در ادامه با اشاره به یکی از دغدغه های مهم در این شبکه از برنامه هایی برای مطالعه یاد کرد و گفت : ” یکی از موارد بسیار مهم برای ما عادت دادن به مطالعه است اینکه چگونه انس به کتاب را افزایش دهیم . ما برنامه های خود را با این رویکرد در رده خردسال زودتر شروع کردیم و برای کودک هم کار از ابتدای ماه مبارک رمضان شروع می شود . برای نوجوانان نیز برنامه هایی داریم که به تدریج محقق خواهد شد . پژوهش های مختلفی در این زمینه صورت گرفته و مطالعات بسیاری انجام شده است . ما در تحقیقات خود نمونه کارهایی را هم که در خارج از کشور صورت گرفته است ، در نظر گرفته ایم . ”

2099308

وی با اشاره به برنامه رمضانی ” شهر قصه ” اضافه کرد : ” در رده سنی خردسال مهمترین ابزار برای عادت دادن مخاطب به کتاب ، قصه گویی است و ما هر روز در برنامه ” شهر قصه ” یک کتاب جدید خردسال را معرفی می کنیم . به این ترتیب که قصه گو ، داستان را در هفت دقیقه تعریف می کند و بعد تصاویر متحرک آن هم به تصویر کشیده می شود . در رده سنی کودک قصه گویی به تنهایی جواب نمی دهد و ما در برنامه دیگری که با این منظور و با نام ” من می‌خونم تو گوش کن ” طراحی کرده ایم به سمت اجرای نمایشی رفتیم و این برنامه را یک بازیگر مجری جلو می برد . ”

مدیر شبکه کودک و نوجوان با اشاره به ساخت برنامه ای برای نوجوانان در حوزه کتاب نیز تصریح کرد : ” از آنجایی که قوه نقد در رده سنی نوجوان شکل می گیرد برنامه ای خواهیم داشت که در آن نقد و نظر نیز وجود دارد . ”

وی ادامه داد : ” اکنون ما تنها شبکه ای هستیم که هر روز ۲ عنوان کتاب معرفی می کنیم و امیدواریم به تدریج بتوانیم نسل های جدیدی داشته باشیم که کتاب در متن زندگی آنها وجود خواهد داشت . ”

به گفته احسان عسگری ، انتخاب این کتاب ها با کمک مجمع ناشران انقلاب صورت می گیرد که به نوعی مرجع فکری انتخاب کتاب هستند .

سرشار در پایان این بخش از گفتگو در توضیح بیشتر انتخاب کتاب ها یادآور شد : ” اولویت ما در انتخاب کتاب در دسترس بودن آنها بود و برای بررسی کتاب از سامانه کارشناسی مجمع ناشران انقلاب کمک گرفتیم . امیدوارم این اتفاق در دراز مدت موجب شود که میزان مطالعه کتاب در میان نسل های بعدی افزایش پیدا کند . ”

در ادامه لیست برنامه های شبکه کودک و نوجوان در ایام ماه مبارک رمضان در زیر می آید :

پخش برنامه‌های شبکه کودک و نوجوان در ماه رمضان تا ۱۰ ساعت افزایش خواهد یافت و کانال های پویا و نهال این شبکه ، در طول این ماه ۲۴ ساعته خواهند شد .

در جشنواره رمضانی شبکه کودک و نوجوان ، ۱۱ برنامه تلویزیونی جدید ، ۶ مجموعه ( سریال ) داستانی تازه و نمایش روزانه فیلم های سینمایی مهمان خانه‌های خردسالان ، کودکان و نوجوانان خواهند بود .

کانال پویا ویژه خردسالان زیر ۶ سال ، با برنامه جدید ” آفتابگردون ” ، قصه‌های اخلاقی و دینی را برای خردسالان بیان می‌کند . در فصل جدید برنامه ” شهر قصه ” نیز ، هر روز یک کتاب جدید ویژه خردسالان ، از طریق قصه‌گویی و متحرک‌سازی تصاویر آن کتاب به خردسالان معرفی می‌شود . همچنین دوره جدید برنامه ” نقاشی نقاشی ” میزبان نقاشی‌های خردسالان خواهد بود . مجموعه‌های پویانمایی جدید ” ماهی فضایی ” و ” فنل ونل ” نیز در ماه رمضان ، از کانال پویا پخش خواهند شد .

کانال نهال ویژه کودکان ۶ تا ۱۲ سال است . برنامه زنده ” سر سفره خدا ” ساعت ۳ سحرگاهان مهمان خانه‌های کودکان روزه‌دار است .

همچنین کودکان و نوجوانانی که می‌خواهند در ماه مبارک رمضان ، یک بار قرآن مجید را بخوانند ، می‌توانند با برنامه حزب‌خوانی قرآن کانال نهال همراه شوند . این برنامه هر روز در چهار قسمت ، قاریان کودک و نوجوان را به حرم مطهر رضوی می‌برد .

برنامه جدید ” من می‌خونم تو گوش کن ” از ابتدای ماه مبارک ، هر روز یک کتاب جدید مناسب کودکان را از طریق اجرای نمایشی به کودکان معرفی می‌کند . برنامه جدید ” خوش‌مزه ” به سراغ مهارت های دست‌ورزی کودکان در آشپزی رفته و تهیه خوراکی ها با استفاده از مواد غذایی سالم و مغذی را به آنان آموزش می‌دهد .

مسابقه تلفنی ” ماموریت هسته‌ای ” کودکانی را که دوست دارند اطلاعات عمومی‌شان درباره دانش هسته‌ای را بیازمایند ، به چالش روزانه دعوت می‌کند . فصل جدید برنامه طنز ” ورجه وورجه ” با اجرای خود کودکان ، مهمان جشنواره رمضانی کانال نهال خواهد بود .

برنامه جدید ” زنگ نقاشی ” هم به بهترین نقاشی های کودکان ، جایزه خواهد داد . ضمن اینکه مجموعه‌های پویانمایی جدید ” میشا ” ، ” ماجراهای پلانکی ” و ” ویکی و مردان پرزور ” در این جشنواره پخش خواهد شد و پخش فصل سه و چهار مجموعه پویانمایی ” فوتبالیست‌ها ” ادامه پیدا خواهد کرد .

در رده سنی نوجوان برنامه تلویزیونی ” به توان خدا ” پاسخگوی پرسش های نوجوانان درباره خداوند ، اخلاق ، دین و معنویت خواهد بود . همچنین مجموعه پویانمایی جدید ” پیامبران ” ، نوجوانان را با زندگی انبیا (ع) آشناتر خواهد کرد . مجموعه جدید ” بلندگوهای افسانه‌ای ” هم در ماه مبارک رمضان ، برای نوجوانان پخش خواهد شد و پخش فصل یک مجموعه ” زنان کوچک ” و ” شکرستان ” ادامه خواهد داشت .

پخش برنامه‌های جشنواره رمضانی شبکه کودک و نوجوان از ساعت هشت تا ۱۴ در کانال پویا ( خردسالان ) و از ساعت ۱۴ تا هشت صبح در کانال نهال ( کودک ) خواهد بود که برنامه‌های ویژه نوجوانان نیز از ساعت ۲۰ تا سه در همین کانال پخش می‌شود .

203 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *