site hit counter

” دیوید فرانزونی ” فیلمنامه نویس برنده اسکار که قصد نوشتن فیلمنامه‌ای از زندگینامه ” مولانا ” شاعر، فیلسوف و عارف مسلمان ایرانی را دارد ، با انتقاد روبه رو شده چون می‌گوید دوست دارد دی کاپریو این نقش را بازی کند .

وی که آثاری چون ” گلادیاتور ” را در کارنامه‌اش دارد چندی پیش به استانبول ss-121226-leonardo-dicaprio-5-nbcnews-ux-1024-900_8aac41293789b0c0b66c91cb8d098f04.today-ss-slide-desktopسفر کرد تا با محققان و کارشناسان زندگی مولانا ملاقات کند و بتواند با تکمیل فیلمنامه اش ، ساخت آن را سال آینده آغاز کند .

به عقیده ی فرانزونی ، دلایل زیادی برای ساخت چنین فیلمی وجود دارد ؛ وی چنین گفته است که : ” فکر می‌کنم یک دنیای دیگر وجود دارد که لازم است درباره‌اش حرف بزنیم . رومی (نام دیگر مولانا ) در آمریکا نیز بسیار محبوب است . باید به او چهره بدهیم و داستان زندگی‌اش را روایت کنیم . ”

طبق گزارشات ، ” فرانزونی ” و ” استفن جوئل براون ” ( تهیه کننده ) دوست دارند ” لئوناردو دی کاپریو ” در نقش مولانا جلوی دوربین برود و ” رابرت داونی جونیور ” نیز نقش شمس تبریزی را ایفا کند . آنها افزوده‌اند : ” این سطح بازیگرانی است که ما دوست داریم در این فیلم و در نقش این شخصیت‌ها ظاهر شوند . ”

ب این وجود منتقدان می‌گویند قیافه بازیگر تایتانیک چندان به کسی که متولد افغانستان باشد شباهت ندارد و رابرت داونی جونیور هم به فردی که سفیدپوست نباشد ، شبیه نیست !Robert_Downey_Jr_avp_Iron_Man_3_Paris

به گفته ی سایت گاردین _ که برای اولین بار این خبر را در بخش جهان اسلام منتشر کرده _ با ساخت چنین فیلم‌هایی می‌توان به کلیشه‌هایی که درباره مسلمانان وجود دارد ، پایان داد .

فرانزونی درباره این شخصیت قرن ۱۳ نوشته افزود : ” مولانا شبیه شکسپیر است ؛ او مثل شکسپیر است ؛ او شخصیتی است با استعدادِ فوق‌العاده که بسیار برای مردمش ارزشمند است و نامش این روزها زیاد شنیده می‌شود . این افراد همیشه ارزش کشف کردن را دارند . “

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.