site hit counter

جدیدترین آلبوم ” کوروش یغمایی ” با عنوان ” ملک جمشید ” بعد از مدت‌ها سکوت این هنرمند ، در سراسر جهان ( به جز ایران ) توسط شرکت ” Now-Again Records ” منتشر شد .

طبق گزارشات ، تمام اشعار این آلبوم که ۹ قطعه دارد به زبان فارسی هستند و نامش ، یعنی ” ملک جمشید ” یادآور اثر بزرگ و ملی ایران ، شاهنامه ، بوده ، اما ایرانی‌ها که سال‌ها آثار کوروش یغمایی را دنبال کرده و از طرفداران بی‌شمار او محسوب می‌شوند ، نمی‌توانند از آخرین اثرش بهره‌مند شوند .

بروشور ” ملک جمشید ” ، با گزارشی به قلم کوروش یغمایی به پیشگاه مردم ایران آغاز می‌شود ؛ گزارشی کوتاه اما پر از درد که یغمایی آن را برای نخستین‌بار در اختیار ” شرق ” قرار داده است . او در این گزارش از دلایل انتشار این آلبوم در فضایی خارج از زادگاهش می‌گوید : ” آلبوم ملک جمشید با وجود داشتن مجوز شعر و موسیقی ، از آغاز کار دولت پیشین ، به شیوه سلیقه‌ای به مدت هشت سال از پخش آن جلوگیری شد و در پی آن در معاونت هنری دولت تازه ، پس از گرفتن مجوز شعر و موسیقی برای بار دوم و باز‌سازی آن در استودیو ، تاکنون مدت سه سال است که با بهانه‌گیری‌های گوناگون از پخش آن جلوگیری شده است . ”

یغمایی می‌گوید : ” از سوی دیگر ، همان‌گونه که معاونت هنری وزارت ارشاد نیز آگاه است ، سه سال از درخواست پخش همین آلبوم ( ملک جمشید ) از سوی کمپانی پژوهشی آمریکایی ( Now-Again Records ) برای پخش در جهان ( جز ایران ) ، در جایگاه یک آلبوم جهانی با شعر پارسی که برای نخستین‌بار نام ایران را در گستره موسیقی روز جهان مطرح می‌کند ، می‌گذرد . از آنجا که من همواره در اندیشه آن بوده‌ام که آثار هنری‌ام ، به دست صاحبان اصلی‌اش یعنی مردم ایران برسد ، از کمپانی یادشده درخواست کردم برای هم‌زمانی پخش آلبوم در ایران و جهان تا گرفتن مجوز پخش در ایران ، کار را به تعویق بیندازد اما سرانجام وقت‌کُشی‌های اداری بدون قید زمان از سوی معاونت هنری ، یعنی ارائه‌ندادن هرگونه پاسخ رسمی تاکنون ، گریبانگیر این کمپانی آمریکایی هم شد و مدیریت و دست‌اندرکاران آن پس از سه سال انتظار بیهوده ، با بهت و حیرت هنوز چشم‌به‌راه صدور مجوز آلبوم در ایران هستند ! ”

یغمایی درباره کیفیت این آلبوم می گوید : ” این اثر در تاریخ موسیقی مدرن پاپ ایران یک اثر بی‌نظیر است که حتی گذشت زمان ١١ ساله هم نتوانسته بهانه‌ای برای صرف‌نظر شرکت آمریکایی در انتشار آن شود . ” آهنگ‌ساز و خواننده‌ مطرح ایرانی درباره انتشار این آلبوم هم می گوید : ” هرچند که در ٣٧ سالی که پشت‌سر نهاده‌ایم ، ٢٧ سال ممنوعیت‌های گوناگون هنری را با شکیبایی و ایستادگی گذرانده‌ام ، اما برپایه وظیفه‌ای ملی و هنری که همواره بر دوش خود احساس می‌کنم ، برای ثبت و حفظ این دستاورد مهم فرهنگی که نام ایران را برای نخستین‌بار در رسانه‌های موسیقی روز جهانی مطرح می‌کند ، ناگریز و ناگزیر ، با پوزش از پیشگاه مردم فرهیخته و گران‌مایه ایران ، آلبوم ” ملک جمشید ” و در پی آن ، دیگر آثار موسیقی خود را در خارج از ایران و به شیوه‌ای جهانی منتشر خواهم کرد . ”

او از انتشار این گونه ملک جمشید ناراضی است : ” به‌هررو آلبوم ملک جمشید منتشر شد ، اما نه آن‌گونه که می‌خواستم در سرزمین و میهنم ایران ، بلکه در کشوری دیگر و برای جهانیان . بااین‌همه ، با پخش این آلبوم ، برای اولین‌بار موزیک مدرن ایران وارد عرصه جهانی شد و حال من آرزویی جز پیروزی و سربلندی برای ایران و هم‌میهنان عزیزم ندارم . ”

لازم به ذکر است که گل یخ ، پرنده مهاجر ، سل، آرایش خورشید ، سیب نقره‌ای ، کابوس ، تفنگ دسته نقره ، بازگشت از لبه پرتگاه و ملک جمشید تمام آلبوم‌هایی است که تا بدین لحظه از این هنرمند ۶۹ ساله منتشر شده است .

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.