site hit counter

همان طور که واقف هستید هر نظامی برای پایدار و مستحکم ماندن نیاز به پشتوانه فرهنگی و فکری قوی میباشد تا جامعه بتواند به فعالیت و حیات خود ادامه دهد تا به اهداف خود برسد. حتما بار ها از خود پرسیده اید که آدولف هیتلر سرکرده قدرتمند و محبوب نازی ها چگونه با قدرت و بدون هیچ اختلالت داخلی اهدافش را دنبال میکرد؟

تنها جوابی که میتوان برای این سوال مطرح کرد خط مشی هیتلر در قبل از اجرای تمام برنامه هایش است که به بهترین شکل در آلمان مطرح شده و بعد از اطمینان حاصل کردن از سازگاری فکری مردم ،به فعالیت میپرداختند اما قطعا هیتلر در این برنامه از پیش تعیین شده و دقیق هرگز تنها نبوده و نامی که در مورد این گونه اقدامات در کناز نام هیتلر می آید یوزف گوبلس است.

با نام اصلی پاول یوزف گوبلس او در ۱۸۹۷ به دنیا آمد و ۱۹۱۲ به دبیرستان کاتولیک_رومن رفته و پس از اتمام دوره چهار ساله سال ۱۹۱۶ در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرد و سال بعد یعنی ۱۹۱۷ توانست برای دانشگاه شبانه‌روزی ” برادران ژرمن فرانسیسکان ” در بلایخرهاید هلند، پذیرش بگیرد. تا سال ۱۹۲۲ به تحصیل در رشته های ادبیات و تاریخ پرداخت و بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به حزب نازی پیوست.

وی در زمان جنگ واجد شرایط سنی بود، اما به خاطر لنگی پای راستش از پیوستن به ارتش آلمان در زمان جنگ جهانی اول بازماند.180px-Adolf_Hitler_and_Joseph_Goebbels

گوبلس پیش از ورود به حکومت آلمان به روزنامه‌نگاری، کار در بانک و کارگزاری بازار بورس اشتغال داشت.
او در سال ۱۹۲۴ به ریاست حزب در ایالت برلین منصوب شد هیتلر که تحت تاثیر فعالیت وی در اقتصاد آلمان قرار گرفته بود.در سال ۱۹۲۶ او را به عنوان رهبر منطقه‌ای حزب نازی در برلین قرار داد و سال بعد گوبلس هفته‌نامه ای با عنوان ” حمله ” را تاسیس کرد. هدف از این کار به طور حتم ارائه و معرفی فلسفه حزب نازی می‌پرداخت و سال بعد از آن، در ۱۹۲۸، به مجلس آلمان راه یافت. هیتلر او را به ریاست تبلیغات حزب نازی گماشته بود.
او در ۱۹ دسامبر ۱۹۳۰، با ماگدا ازدواج کرد و حاصل این ازدواج شش فرزند بود.
در سال ۱۹۳۳، یعنی همزمان با صدراعظمی هیتلر در آلمان، او نیز به مقام وزارت تبلیغات و روشنگری عمومی برگزیده شد.

او پس از رسید به مقام وزارت پروپاگاندا در رایش سوم تمام شاخه‌های رسانه‌های عمومی و هنری را در اختیار داشت و تمام سعی خود را برای جمع کردن مردم پشت هیتلر و دولت او به کار بست.

گوبلس از قدرت خود برای نظارت بر مطبوعات، کتاب‌ها، موسیقی، نمایشنامه‌ها، رادیو و هنرهای زیبا استفاده می‌کرد تا فلسفه هیتلر را در آن گنجانده و تنفر نسبت به مردم یهودی را بیشتر از قبل کند. در آوریل ۱۹۳۳ با نظر هیتلر، او نیز اقدامات لازم برای بایکوت کسبو‌و کار یهودیان را اعمال کرد و به عنوان بخشی از وظیفه‌اش، در سالن اپرای برلین، مراسمی ترتیب داد که طی آن تمامی کتب ” غیر‌آلمانی ” را سوزاندند. در نتیجه این عمل مخرب، تعدادی از کتب ارزشمند که توسط اشخاصی چون آلبرت اینشتین، هلن کلر و اچ‌ جی ولز نوشته شده بود، از بین رفت.
در هنگام جنگ جهانی دوم، وقتی که تبلیغات برای نازیسم از اهمیتی دو چندان برخوردار بود کار اصلی این شخصیت کلیدی تازه آغاز شد.

اوج فعالیتهای ضدیهودی او در سازماندهی ” شب بلورین ” در شب دهم نوامبر بود. از سال ۱۹۴۰ به بعد گوبلس مدیر مجلهٔ هفتگی ” Das Reich ” بود که در سرمقالهٔ آن همواره دربارهٔ ” پیروزی نهایی ” در آیندهٔ نزدیک می‌نوشت و از اختراع سلاح‌های معجزه‌آمیز خیالی خبر می‌داد. بعد از شکست آلمانی‌ها در استالینگراد، گوبلس سخنرانی ای در برلین ایراد کرد که در آن این جملهٔ مشهور خود را فریاد می‌زد: ” آیا جنگ مطلق را می‌خواهید؟ ” ( Wollt Ihr den totalen Krieg )
او حتی وقتی شکست آلمان در جنگ قطعی شده بود، به هیتلر وفادار ماند و نهایتاً پس از ورود ارتش سرخ به برلین در ۱ مه ۱۹۴۵ خودکشی کرد. وی به هنگام مرگ تنها ۴۸ سال داشت .

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.