فیلیپ پولمن نویسنده ی انگلیسی از دلایل خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می گوید

” فیلیپ پولمن ” ، نویسنده انگلیسی با آثار فانتزی چون ” سپیده شمالی ” ، ” خنجر ظریف ” و ” دوربین کهربایی ” معروف شد . وی زندگینامه‌ای از ” حضرت مسیح ” را نیز به نگارش درآورده است . اخیراً و پیرو خروج کشور انگلیس از اتحادیه اروپا وی دلایل این اتفاق را در مطلبی در مجله ” گاردین ” برشمرده است .

به گفته ی سایت theguardian ، مردم کشور ” انگلیس ” بعد از گذشت چهار ماه و تمام ِبحث و جدال ها درباره ی خروج کشورشان از اتحادیه اروپا ، پنجشنبه به پای صندوق‌های رأی رفتند و به خروج خود از این اتحادیه رأی مثبت دادند .

” فیلیپ پولمن ” در اینباره به مجله ” گاردین ” گفت : ” هزار دلیل برای انجام این کار وجود دارد . متأسفانه ما دچار این توهم شده‌ایم که ملت بزرگی هستیم زیرا پس از جنگ جهانی دوم احساس کردیم قدرت بزرگی هستیم . به همین دلیل هم از پیوستن به سازمان ” زغال‌سنگ و فولاد اروپا ” در سال ۱۹۵۱ سرباز زدیم . همین توهم ما در باره بزرگی خود سبب شد که احساس کنیم پس از اتفاقاتی که در سال ۱۹۵۸ در ” سوئز ” رخ داد ما نیازی به پیوستن به توافقنامه ” رم ” که منجر به تشکیل جامعه اقتصادی اروپا موسوم به ” بازار مشترک ” شد نداریم .
سپس ” شارل دو گل ” ما را از پیوستن به اتحادیه اروپا بازداشت . خدا می‌داند وی چرا مخالف این موضوع بود اما رفتار او جای تعجب ندارد زیرا در طول جنگ با کشور ما بسیار بد بود .

اما اگر زودتر به اتحادیه اروپا می‌پیوستیم فرصت بهتری برای تأثیرگذاری بر روند توسعه قاره اروپا داشتیم و بیشتر از حالا در آن احساس امنیت می‌کردیم . اما در عوض خود را فریب دادیم که ارتباطات قوی توسط ” وینستون چرچیل ” با دنیا برقرار کردیم و از خاطرمان رفت که این آمریکا بود که به ما در ایجاد این روابط بسیار کمک کرد .

سپس به یک میلیاردر استرالیایی اجازه دخالت در رسانه‌های کشورمان را دادیم . البته پیش از این نیز در ماجرای ” Zinoviev ” رسانه‌های ما دچار فساد شدند . ( چهار روز پیش از انتخابات سال ۱۹۲۴ در انگلیس روزنامه ” دیلی میل ” نامه‌ای تقلبی از طرف حزب بین‌المللی کمونیست حاضر در مسکو خطاب به حزب کمونیست بریتانیا نوشت و در آن هشدار داده بود به کار آمدن حزب کار انگلیس سبب افراطی‌گری در طبقه متوسط جامعه خواهد شد . )

همان‌طور که گفتم دلایل زیادی برای این موضوع تلخ وجود دارد اما دلیل اصلی این است که ” دیوید کامرون ” ، نخست‌وزیر کشور تلاش کرد رضایت حزب خود را به دست آورد بنابراین پیشنهاد این همه‌پرسی را داد . به نظر من چنین چیزی بسیار بی‌معنی است . ما نمایندگان مجلس را انتخاب می‌کنیم تا وقت و منابع کافی برای تصمیم‌گیری داشته باشند و نباید تصمیماتی بگیرند که به ضرر ملت در جامعه جهانی باشد . کار ما نباید به اینجا کشیده می‌شد . کشور ما نیاز به تغییر دارد اما چه کسی باید این کار را انجام دهد ؟!

به نظر من وظایف نویسندگان در این برهه زمانی بسیار حیاتی است . نویسندگان باید تلاش کنند با نوشتن آثاری در این باره مردم کشور را آگاه کنند که سیاستمداران ما در حال انجام چه کاری هستند . مردم حق دارند بدانند لزوم ایجاد یک همه‌پرسی برای مردم بدان معنا نیست که به آنها حق انتخاب داده‌اند ! “

177 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *