کتاب ایرانیکا – بلغاریکا در بلغارستان منتشر شد

82147932-70861765کتاب ایرانیکا – بلغاریکا ، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با همکاری بنیاد تاریخ ” تانگرا تاناگرا ” در بلغارستان منتشر شد .

درست همزمان با دیدار رئیس جمهوری ایران و بلغارستان در تهران و درست وقتیکه ایران به کانون توجه مردم و رسانه های بلغاری تبدیل شده است ، این کتاب به سه زبان فارسی ، بلغاری و انگلیسی در بلغارستان منتشر شد .
این کتاب که ۳۵۰ صفحه دارد ، شامل مجموعه مقالات کنفرانسی/علمی است که به مناسبت یکصد وپانزدهمین سالگرد برقراری روابط رسمی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری بلغارستان ، و تاریخ اشتراک نژادی و قومی ایران و بلغارستان برگزار ، و منتشر و توزیع گردید .

منتشر شدنِ کتاب ایرانیکا – بلغاریکا برای مردم و جامعه علمی بلغار بسیار پر اهمیت است و می توان گفت که تحقیقات انجام شده در این کتاب ، نوری بر تاریخ ناشناخته قوم بلغار و ریشه ی آنها در سرزمین ایران می تاباند .
طوری که این اهمیت را می توان در مقدمه کتاب که از میزبان کنفرانس مذکور ، پروفسور پلامن میتوف ، نقل شده است ، به خوبی دریافت : ” .. .همواره یک سؤال مشخص مطرح بوده است : ما که هستیم و از کدام ملت می باشیم ؟ از کجا ؟ چگونه و چرا آمده ایم ؟ سرزمین آبا و اجدادی ما کجاست ؟ تاریخ نگاری بومی سالهاست که مصرانه در پی پاسخ به این مسائل پیچیده می باشد . …تحقیقات بسیاری از محققان بلغاری و خارجی نشان دهنده ارتباط ایران با گذشته ی بلغارستان است . ”
همچنین ، در این مقدمه ، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در بلغارستان ، محمد علی کیانی ، می گوید : ” دو کشور ایران و بلغارستان به لحاظ تاریخی علاوه بر با روابط مسالمت آمیز سیاسی و دیپلماتیک ، دارای پیشینه های فرهنگی و علایق انسانی مشترک بوده و بر این اساس همواره تعاملات فرهنگی گسترده ای میان دو ملت ایران و بلغارستان برقرار بوده است . در سال های اخیر شاهد پیشرفت بیشتر و چشمگیر این نوع ارتباطات و همکاری ها می باشیم… . ”

طبق اعلامیه ی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، کتاب ایرانیکا – بلغاریکا در بر دارنده ی تحقیقاتی با ارزش و همه جانبه است که آثار برجسته فرهنگ ایرانی را در ابعاد مختلف فرهنگ بلغارها ، از جمله هنر ، دین ، تاریخ ، صنایع دستی ، زبان و رسوم بررسی می کند . رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران کتابهای تحقیقاتی زیادی را در این زمینه منتشر کرده که باعث قوی شدن اندیشه ” بلغاریان ایرانین ” در سرزمین بلغارها شده که از این آثار می توان ، به ” واژه های فارسی در زبان بلغاری ” و ” ایرانیان بلغاری یا بلغاریان ایرانی ” اشاره کرد .

176 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *