نداشتن شرایط حضور در اسکار برای " فروشنده " : آیا " فروشنده " به موقع به اسکار ۲۰۱۷ می‌رسد ؟!

قبل از اینکه مهلت اکران فیلم ها به پایان برسد ، مهلت معرفی فیلم‌ها به آکادمی پایان خواهد یافت و طبق قوانین آکادمی علم و هنرهای سینمایی ( اسکار ) ، حداکثر زمان معرفی فیلم‌ها به آکادمی ۲۲ مرداد ، یعنی کمتر از دو هفته دیگر است ؛ با این حال هنوز درباره معرفی ” فروشنده ” به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار اعلامیه قطعی منتشر شده است . این در حالی است که نمایش فیلم” فروشنده ” قطعی شده ، ولی هنوز مشخص نیست که آیا این فیلم به عنوان گزینه احتمالی سینمای ایران برای اسکار ۲۰۱۷ ، در موعد مقرر یک هفته نمایش عمومی را خواهد داشت یا در صف شورای صنفی نمایش ، این فرصت از دست خواهد رفت ؟594859_956

طبق گزارشات ، فیلم ” فروشنده ” ، ساخته فرهادی ، پس از درخشش در جشنواره کن ، اکنون در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ( TIFF ) به نمایش درمی‌آید ؛ این رویداد به عنوان آغازگر کمپین فرهادی برای جوایز اسکار ۲۰۱۷ معرفی شده و ظاهراً پس از تورنتو ، جشنواره‌ها و جوایز دیگری نیز پیش روی این کارگردان ایرانی را قرار دارد .

با وحود گردش فیلم ” فروشنده ” در جشنواره‌های بین‌المللی ، هنوز تکلیف اکران این فیلم ـ که قرار بود از ایران آغاز شود ـ مشخص نشده است . در حالی که انتظار می رفت ، سرنوشت اکران این فیلم در چهارم مردادماه مشخص شود ، غلامرضا فرجی ، سخنگوی شورای صنفی نمایش چهار روز پیش اعلام کرد : ” در جلسه امروز شورای صنفی نمایش هیچ قراردادی درباره این فیلم ارائه نشده است و زمان قطعی اکران فیلم ” فروشنده ” هنوز مشخص نیست . “فیلم-فروشنده-۴

با این وجود پس از پایین کشیده شدن فیلم‌های کنونی ، فیلم‌های بعدی نیز مشخص شده‌اند و با پایان اکران ” عادت نمی‌کنیم ” ، ” سایه ” و ” آب‌نبات چوبی ” ، نوبت به اکران ” لانتوری ” ، ” این زن حقش را می‌خواهد ” و ” آس و پاس ” می‌رسد . به همین دلیل مشخص نیست که آیا اکران عمومی فیلم ” فروشنده ” تا هفته نخست مهرماه تحقق خواهد یافت یا خیر ؟

طبق قوانین جوایز اسکار ، فیلم‌هایی حق دارند در این رقابت شرکت کنند که پیش از سی ام سپتامبر ( نهم مهرماه ) لااقل یک هفته اکران شده باشند ؛ بنابراین ، فیلم فرهادی باید حداکثر تا دوم مهرماه به روی پرده رفته باشد تا بتوان این فیلم را به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی کرد ، در غیر این صورت ، باید یکی دیگر از فیلم‌های ایران را به آکادمی معرفی نمود !

البته پیش از پایان مهلت اکران ، مهلت معرفی فیلم‌ها به آکادمی پایان خواهد یافت و مطابق با قوانین آکادمی علم و هنرهای سینمایی ( اسکار ) ، حداکثر زمان معرفی فیلم‌ها به آکادمی ۲۲ مرداد یعنی کمتر از دو هفته دیگر است اما هنوز اعلام قطعی درباره معرفی ” فروشنده ” به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار صورت نپذیرفته است .

این طور که مشخص است ، در روزهای آینده ، سرنوشت نماینده ایران در اسکار رسما مشخص و فیلم فرهادی به عنوان نماینده ایران معرفی شود و اگر امکان اکران عمومی این فیلم تا دوم مهرماه در یکی از گروه‌های سینمایی وجود نداشته باشد ، این اثر احتمالاً در گروه آزاد به نمایش درخواهد آمد تا شرایط حضور در اسکار را به دست آورد و سپس در قالب یک گروه سینمایی اکران خواهد شد .

190 بازدید

دیدگاه خودتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *